Edukacja, Z ostatniej chwili
200 laptopów dla uczniów w Starym Sączu, a to dopiero początek…
W piątek burmistrz Jacek Lelek, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Brama Beskidu” Wioletta Derymacka i Barbara Porębska dyrektor ZOFAS-u, przekazali komputery uczniom starosądeckich szkół. To pierwszy etap wartego ponad 3 mln 300 tys. projektu, obejmującego zakup sprzętu, zajęcia wyrównawcze i rozwijające oraz stypendia dla uczniów.
Projekt pn. „Nowoczesna szkoła – przepustką do kariery” dofinansowanego z Funduszy Europejskich realizuje Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Brama Beskidu” w partnerstwie z Gminą Stary Sącz.
Ponadto dla uczniów w ramach projektu zorganizowane będą zajęcia z programowania i robotyki mające na celu pobudzanie ich kreatywnego myślenia. Planowane zajęcia mają się odbywać przy wykorzystaniu narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych (m.in. tablety, laptopy, komputery, tablice interaktywne, roboty) i e-learningu oraz przy wykorzystaniu nowoczesnych metod nauczania (tj. metoda eksperymentu). Również w projekcie przewidziano pomoc stypendialną dla 300 uczniów i uczennic z niskimi wynikami biorących udział w projekcie.
– Brama Beskidu to dla naszego samorządu ogromnie ważny partner w pozyskiwaniu pieniędzy dla Starego Sącza – podkreśla burmistrz Jacek Lelek. – Ten projekt to kolejny tego przykład. Zyskamy nie tylko nowoczesny sprzęt dla szkół. Dzięki projektowi uczniowie mają szansę uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych z matematyki, przedmiotów przyrodniczych i kompetencji informatycznych w formie zajęć wyrównawczych, zajęć rozwijających dla uczniów zdolnych, wycieczek edukacyjnych, a nauczyciele w szkoleniach i warsztatach w zakresie wykorzystania nowoczesnych narzędzi i technologii informacyjnych oraz pracy z uczniami metodą eksperymentu.
Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy w obszarach technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz w obszarach matematyczno-przyrodniczych, a także wzrost kompetencji wśród 39 nauczycieli w zakresie wykorzystania nowoczesnych narzędzi oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych i nauczania w obszarze przedmiotów przyrodniczych i matematyki. Projekt ma również za zadanie doposażenie szkolnych pracowni matematycznych i przyrodniczych oraz wyposażenie szkół w narzędzia i urządzenia technologii informacyjno-komunikacyjnych. Sale zostaną dostosowane i wyposażone w niezbędne pomoce i narzędzia dydaktyczne w tym. m.in. w tablice interaktywne, zestawy komputerowe, tablety, laptopy, oprogramowanie edukacyjne. Również wśród szkół objętych projektem zostaną utworzone 4 mobilne pracownie tematyczne (tj. biologiczna, chemiczna, geograficzna i fizyczna).
Projekt realizowany jest w ramach 10 Osi Priorytetowej Wiedza i kompetencje, Działanie 10.1 Rozwój kształcenia ogólnego, Poddziałanie 10.1.3 Edukacja w szkołach prowadzących kształcenie ogólne, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020. Projekt skierowany jest do uczniów oraz nauczycieli szkół dla których organem prowadzącym jest Gmina Stary Sącz. Projekt będzie realizowany do 2019, a jego szacunkowa wartość to 3 326 120,86 zł, w tym wartość dofinansowania to 3 142 730,86 zł.
UG SS
Komentarze
Komentarze (7)
Możliwość komentowania wyłączona.
Jak my tam byliśmy to nic nie było
No właśnie. Jest zmiana? Jest.
Skończyłem gimnazjum zrobili boisko na zewnątrz ,teraz te laptopy. Niech szkoła się rozwija by widać było dobrą zmianę
To dzięki Uni a nie dobrej zmianie.
Baju baj
Projekt extra, niskie wyniki w nauce i bierzesz stypendium ha,ha. Moze być dużo stypendystów.
No i masz – taka Unia zla taka niedobra bo tyle pieniedzy daje!!!