Edukacja
„Ciemności kryją ziemię”
Kontynuujemy podróż historyczną „Śladami ludności Żydowskiej” w ramach projektu edukacyjnego „Ciemności kryją ziemię” realizowanego przez młodzież SP nr 2 i LO w Starym Sączu
14 marca 2019 r. w starosądeckim Muzeum Regionalnym, podczas 13.¤Dni Księdza Tischnera miał miejsce wykład dr Łukasza Połomskiego pt.¤„Relacje polsko-żydowskie na Sądecczyźnie.
Na wstępie dr Łukasz Połomski przedstawił w zarysie historię osadnictwa Żydów na ziemiach polskich. Pierwsze wzmianki o ich pobycie w Polsce pochodzą z XIII wieku. Głównym tematem spotkania było przedstawienie dziejów ludności żydowskiej i relacji polsko-żydowskich na Sądecczyźnie od końca średniowiecza do końca okresu międzywojennego. Na zakończenie prelegent krótko omówił przebieg eksterminacji Żydów w czasie okupacji niemieckiej na Ziemi Sądeckiej. Po wykładzie udzielił odpowiedzi na kilka pytań zadanych przez publiczność.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu – Maksymilian Dyrek , Antoni Janczura , Karol Ogórek i Maksymilian Tokarczyk pod opieką pani mgr Marii Bielak oraz uczennice starosądeckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie – Dominika Chryczyk, Natalia Drożdż i Justyna Dłubacz wzięli też udział w dwudniowej wycieczce: Marki – Bełże – Warszawa w dniach 30 – 31 marca 2019r., zorganizowanej dla grup zaangażowanych w projekt.
Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.Zwiedzający mogli podziwiać wyjątkową scenografię i eksponaty, wśród których znalazły się: filmy dokumentalne, listy, plakaty, grypsy, fotografie, a¤w wirtualnej części ekspozycji zapoznali się z dramatyczną historią rodziny Ulmów, która zapłaciła najwyższą cenę za uratowanie żydowskiej rodziny.
Następnym miejscem było Muzeum Pamięci w Bełżcu. To niemiecki obóz koncentracyjny z czasów II wojny światowej, do którego zostali wywiezieni m.in. Żydzi z getta w Starym Sączu. Zginęło tam pół miliona polskich Żydów.
Uczestnicy wycieczki uczcili pamięć ofiar Holokaustu, modląc się przy Pomniku Bohaterów Getta, a następnie udali się do nowoczesnego Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, pokazującego 1000 lat dziejów Żydów zamieszkujących Polskę. Nazwa „Polin” pochodzi z języka jidysz i¤języka hebrajskiego. Można ją tłumaczyć, jako „tutaj spocznij” lub „Polska”.
Bezpłatna wycieczka sfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego miała na celu uświadomienie uczniom, jak tragiczne były lata II¤wojny światowej dla Żydów. Uczestnicy wyjazdu poszerzyli swoją wiedzę o „sprawiedliwych wśród narodów świata”, czyli o Polakach, którzy z¤poświęceniem i¤narażaniem życia ratowali ludność żydowską.
Kolejną częścią projektu była prelekcja, która odbyła się 1 kwietnia 2019 roku w LO w Starym Sączu. Prelekcję prowadziła pani Gabriela Jastrzębska – absolwentkę starosądeckiego LO z 2013 roku, a obecnie magister judaistyki. W spotkaniu udział wzięły klasy 7a i 7b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu oraz klasy 1b i 2b z liceum. Pani Gabriela opowiadała historie polskich Żydów, a głównie tych, którzy mieszkali na Sądecczyźnie, mówiła o¤tradycji, kulturze i zwyczajach. W czasie spotkania młodzież mogła zobaczyć przedmioty używane przez Żydów oraz elementy męskiego stroju. Pod koniec prelekcji pani Gabriela odpowiedziała na kilka pytań oraz zaprezentowała swoją znajomość języka hebrajskiego.
Zapraszamy do śledzenia strony internetowej szkoły, przygotowujemy jeszcze opowieść o historii Polaków i Żydów w Starym Sączu podczas II wojny światowej.
Autor: Urszula Janczura – kl.7a/ Szkoła Podstawowa nr 2 w Starym Sączu
ANKIETA dla mieszkańców Gminy Stary Sącz! Diagnoza potrzeb w zakresie usług społecznych
Świąteczne życzenia od SHP Rolnik
Nowy Sącz. Policyjny dron rejestrował wykroczenia w rejonie przejść dla pieszych
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm