Edukacja

Dwójka na mapie „Dobrze zaPROJEKTowanej edukacji”

Opublikowano: 15 marca, 2019 o 8:33 am   /   przez   /   komentarze (0)

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu została laureatem ogólnopolskiego konkursu „Projekt z klasą”, a Kapituła Konkursu przyznała na realizację autorskiego projektu „Z legendami w drodze do niepodległości” w szkole grant , który zostanie przeznaczony na zakup materiałów potrzebnych do stworzenia scenografii oraz wypożyczenie strojów dla młodych aktorów. Za udział w konkursie szkoła otrzymała również certyfikat „Dobrze zaPROJEKTowanej szkoły”, a także znalazła się na mapie „Dobrze zaPROJEKTowanej edukacji”.

Od wielu tygodni w piątkowe popołudnia w Szkole Podstawowej nr 2 odbywają się nietypowe warsztaty teatralne. Uczniowie klas czwartych i piątych wspólnie pracują nad stworzeniem dwóch sztuk teatralnych w języku angielskim: Legendy o Smoku Wawelskim, jak i również Legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Swoje umiejętności aktorskie w najbliższym czasie zaprezentują oni przed społecznością szkolną, jak i również lokalną. Projekt koordynują nauczycielki języka angielskiego, Agnieszka Obrzud i Beata Damasiewicz, będące jednocześnie pomysłodawczyniami przedsięwzięcia, jaki i również współautorkami scenariuszy adaptacji scenicznych dwóch polskich legend po angielsku. Celami realizowanego od wielu tygodni projektu są:  rozwijanie umiejętności językowych uczniów podczas warsztatów teatralnych, zachęcanie uczniów o różnym poziomie językowym do współpracy w zespole, kształtowanie  świadomości kulturowej i patriotycznej wśród dzieci poprzez poznawanie polskich legend, zachęcanie do kreatywności i pracy nad własnym rozwojem, motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego w innej formie niż zajęcia klasowe, a także rozbudzanie zamiłowania do nauki języków obcych wśród społeczności lokalnej. Elementami unikatowymi tego projektu jest nauka języka angielskiego w połączeniu z realnym celem, jakim jest stworzenie przedstawienia;  motywowanie dzieci, które posiadają różne umiejętności językowe do przełamywania bariery przed mówieniem w języku obcym; prezentowanie talentów uczniów przed społecznością lokalną; a także poznawanie polskich legend w nowej odsłonie, bo w języku angielskim.

W piątek, 8 marca, młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu mogli po raz pierwszy ćwiczyć grę aktorską  i umiejętności językowe inaczej, bo nie w sali lekcyjnej, ale na prawdziwej scenie teatralnej w starosądeckim kinie Sokół.  Determinacja młodych aktorów świadczyła o ich profesjonalizmie. Pomimo piątkowego popołudnia spędzili prawie trzy godziny na deskach teatralnych, doskonaląc swoje umiejętności aktorskie w języku angielskim. Próba ta była tym bardziej wyjątkowa, bo wzięli w niej udział uczniowie klas pierwszych i drugich. Uczyli się współpracy ze starszymi koleżankami i kolegami, cierpliwości, wytrwałości, a swoje umiejętności językowe w adaptacjach scenicznych polskich legend będą mieć okazję zaprezentować również i oni, bo wystąpią w strojach krakowskich podczas premiery, która już wkrótce odbędzie się w Starym Sączu.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"