Edukacja, Z ostatniej chwili
„Przeszłość nie jest krainą, którą tak łatwo opuścić”
„Przeszłość nie jest krainą, którą tak łatwo opuścić. Literackie wspomnienia z historii mojej rodziny” to wojewódzki konkurs literacko-historyczny, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 im. Romualda Traugutta w Krakowie oraz Szkołę Podstawową im. 9 Kompanii 3 Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Łomnicy – Zdroju. Konkurs został objęty patronatem Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Rady Miasta Dzielnica I Stare Miasto oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej. Polegał na napisaniu opowiadania lub reportażu pokazującego autentyczną historię, która wydarzyła się w rodzinie ucznia w czasie wybranych wydarzeń historycznych XX/XXI wieku (ok. 1900 – 2019). Literackie zapisy rodzinnych wspomnień wykonane przez łącznie 15 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu zostały wysłane do Krakowa w związku z piątą edycją konkursu. Była to niewątpliwie ciekawa edukacyjna przygoda, inspirująca do rozmów z rodzicami, dziadkami, pradziadkami i krewnymi o rodzinnej przeszłości.
Wiktoria Damasiewicz z kl. Va ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu otrzymała wyróżnienie na szczeblu wojewódzkim za pracę literacką pod tytułem „O babci Krysi i pradziadku Eugeniuszu”. Dyplom oraz nagrodę piątoklasistka odebrała 20 stycznia 2020 roku podczas gali finałowej w Szkole Podstawowej nr 4 im. R. Traugutta w Krakowie (ul. Smoleńsk 5-7), w trakcie której odbył się także wykład historyczny na temat sportów Wikingów, a także występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej w Głębokiem. Pozostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu otrzymali piękne pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie wojewódzkim, które zostały przekazane przez organizatorów opiekunowi konkursowemu podczas gali finałowej w Krakowie. Wśród uczniów uhonorowanych pamiątkowymi dyplomami znalazło się 14 uczniów z kl. VIa ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu: Klaudia Zielińska („Szczęście w nieszczęściu”), Jan Długosz („Wojenne dzieciństwo mojej prababci”), Julia Jawor („Dzieciństwo w dawnych latach”), Piotr Damasiewicz („Rodzinne spotkanie”), Piotr Jawor („Życie za Ojczyznę”), Dominika Wastag ( „Moi przodkowie- warto pamiętać”), Amelia Słaby („Historia mojej prababci”), Gabriela Mordarska („Ciężkie czasy”), Julia Zegarlińska („Wróg czy przyjaciel”), Weronika Golonka („Wspomnienia mojej babci o II wojnie światowej”), Oskar Skoczeń („Przymusowe roboty w Niemczech”), Szymon Kostrzeba („Służyć Ojczyźnie to zaszczyt i tradycja w mojej rodzinie”), Zuzanna Garwol („Wojna i miłość w dawnych czasach moich przodków”), a także Alicja Pierzga („Wspomnienia zbliżają…”). Jednocześnie podczas gali finałowej w Krakowie nagrodę specjalną otrzymała Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu za najliczniejszy udział w konkursie. Nagroda została przekazana na rzecz biblioteki szkolnej przez autorów prac literackich ze starosądeckiej „Dwójki”.
Ferie zimowe tuż tuż. Gdzie je spędzić? Podpowiadamy
Policyjni narciarze dbają o bezpieczeństwo na sądeckich stokach
ZUS: świadczenie honorowe dla stulatków po nowemu i w drodze ustawy
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm