Edukacja, Z ostatniej chwili
Sukces uczennicy „Dwójki” w XVI Ogólnopolskim Konkursie Poetycko-Plastycznym
XVI Ogólnopolski Konkurs Poetycko-Plastyczny „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem” został zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny, PG im. Bł. Karoliny Kózkówny w Woli Radłowskiej oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. „Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”- pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja konkursu, w której tym razem szczególny nacisk położono na wartości patriotyczne, a także rolę rodziny. Konkurs został objęty honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. W styczniu nadarzyła się więc świetna okazja do tego, by sięgnąć po długopis, ołówek, kredki lub farby i na kartki papieru przelać osobiste przemyślenia właśnie o rodzinie. Na konkurs napłynęło łącznie 596 prac– w tym 412 plastycznych i 184 poetyckich. Prace konkursowe zostały przysłane z 12 województw.
Alicja Pierzga, uczennica klasy Va w Szkole Podstawowej nr 2 im Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, zdobyła II miejsce na szczeblu ogólnopolskim w kategorii prac poetyckich (klasy IV-VI) za wiersz „Rodzina (nie)idealna”. Do Woli Radłowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu zostały także wysłane prace plastyczne wszystkich uczniów z klasy Va, wykonane w ramach zajęć z wychowawcą, a także praca uczennicy z kl. IVa. Finał konkursu odbył się 14 marca 2019 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Radłowskiej. Wzięli w nim również udział: Włodzimierz Kowalik , Weronika Golonka , Wiktoria Damasiewicz, Zuzanna Garwol oraz Szymon Kostrzeba, czyli uczniowie wyróżnieni przez szkolnego koordynatora konkursu, którzy odebrali dwa dyplomy uznania dla Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu za udział w XVI Ogólnopolskim Konkursie Poetycko-Plastycznym w części poetyckiej i plastycznej. Otrzymane dyplomy uznania znajdą się w kronice szkoły. Nagrodzony wiersz Alicji Pierzgi został oficjalnie odczytany podczas finału konkursu, a także pojawił się w pokonkursowej publikacji prezentującej nagrodzone wiersze i prace plastyczne, które można było obejrzeć podczas wernisażu odbywającego się w trakcie trwania finału. Uczniowie ze starosądeckiej „Dwójki” z przejęciem wpisali się również do księgi pamiątkowej XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Plastycznego i zapowiedzieli, iż za rok wezmą udział w siedemnastej już edycji konkursu.
Nagrodą dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu był nie tylko wyjazd na finał do Woli Radłowskiej, ale również udział w warsztatach-niespodziance o tym, jak owocnie żyć, przygotowanych przez szkolnego koordynatora konkursu. Sześcioosobowa grupa uczniów podzielona została na dwa zespoły, które w drodze do Woli Radłowskiej, grając w statki, zdobywały punkty w postaci zielonych lub żółtych gruszek. Każdy kolejny zatopiony maszt pozwalał na wylosowanie ciekawostki z życia bł. Karoliny, która była odczytywana głośno przez członków zespołu, a następnie naklejana na otrzymanych jeszcze w Starym Sączu planszach przedstawiających drzewa.
W drodze do Woli Radłowskiej na gruszach umieszczonych na planszach obu drużyn pojawiały się także owoce, czyli zdobywane punkty. Po finale XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Plastycznego w Woli Radłowskiej, kolejny etap warsztatów czekał na uczniów we wnętrzu Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, gdzie na dużych pocztówkach, na których z zaskoczeniem dostrzegli oni swoje własne konkursowe obrazy o rodzinie, pisali listy do siebie samych o marzeniach i osobistych postanowieniach, a potem po wyjściu z sanktuarium dzielili się powstałymi przemyśleniami z innymi. Jeden z piątoklasistów marzy więc o technikum informatycznym, inni wspominali o potrzebie bycia koleżeńskim, pomocnym, o wrażliwości, dobroci.
W Wał Rudzie podczas zwiedzania domu rodzinnego bł. Karoliny, uczniowie zaskakują wiedzą na temat jej życia, jak i męczeńskiej śmierci.
W budynku pobliskiej stodoły podziwiają ruchomą miniaturę wioski galicyjskiej z przełomów XIX i XX, ukazującą więc realia z życia codziennego wioski, w której żyła bł. Karolina. Elementy ruchome i dźwiękowe pobudzają wyobraźnię. Następnie na dwóch ławeczkach przed domem bł. Karoliny uczniowie znów współpracują w grupach i na papierowych zielonych liściach tworzą wskazówki dla swoich rówieśników jak dobrze i owocnie żyć, umieszczając je potem na brązowych konarach grusz znajdujących się na specjalnych planszach, które trafiają do każdej drużyny przed rozpoczęciem zadania. Na koniec warsztatów po odnalezieniu gruszy bł. Karoliny, która rośnie nieopodal jej domu, w pobliżu szlaku męczeństwa, obie drużyny dzielą się swoimi skojarzeniami zapisanymi na zielonych liściach. Symbolicznie, bo pod symboliczną gruszą w Wał Rudzie, powstają drogowskazy, dzięki którym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 wracają do Starego Sącza bogatsi o wartościowe, osobiste przemyślenia.
Rodzina (nie)idealna
Alicja Pierzga, kl. Va
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu
Gdzieś na świecie jest rodzina
Co się zawsze razem trzyma
Razem śmieje się i płacze
I ,,do gardeł sobie skacze”
Są problemy i są troski
Są też wyciągane wnioski
Wniosek pierwszy; to jest praca
Każda praca się opłaca
Wniosek drugi, trzeci, czwarty
To są wnioski nie na żarty
Są poważnie traktowane
Choć też często pomijane
Czasem kusi iść na skróty
,,Oszczędzając przy tym buty”
Czasem też coś nie wychodzi
Ale to nie o to chodzi
By być w życiu idealnym
Perfekcyjnym, nienachalnym
Chodzi o to, by być sobą
I rodziny być ozdobą
Taką co się w klapę wpina
To jest właśnie ta rodzina!
Śp Elżbieta Majda, Morawskiego
ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami
„Rozbłysła gwiozda”. Kolejny utwór Starosądeczan już na płycie CD!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm