Edukacja
Uczniowie „Dwójki” odkrywali Warszawę w ramach programu „Poznaj Polskę”
Dzięki dofinansowaniu z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” 40 ósmoklasistów oraz 6 siódmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu mogło wyjechać na trzydniową wycieczkę do Warszawy.
Już pierwszy dzień pobytu w stolicy obfitował w wiele atrakcji. Uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, a potem po krótkim spacerze uliczkami Starego Miasta udali się do Wilanowa, gdzie uczestniczyli w ciekawej lekcji muzealnej zwiedzając Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego, a potem spacerowali po ogrodach w Wilanowie, gdzie pomimo pochmurnej aury kwitnące hiacynty i tulipany przypominały o wiośnie. Czekał też na uczniów zasłużony odpoczynek w Hotelu Relaks w Woli Duckiej.
Kolejny dzień w Warszawie rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, a potem wraz z przewodnikiem uczniowie udali się na fascynujący spacer po Parku Łazienkowskim. Zobaczyli Belweder, pomnik Fryderyka Chopina, Teatr Królewski, Starą Oranżerię, Pałac na Wyspie, Podchorążówkę, Pałac Myślewicki oraz Amfiteatr. Dalsze zwiedzanie obejmowało także Rynek Starego Miasta, Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Mały Rynek, Warszawską Syrenkę. Uczniowie odwiedzili Archikatedrę Warszawską im. św. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się sarkofag z ciałem bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Podczas przejazdu przez Warszawę na liście atrakcji, które uczniowie poznali w stolicy znalazły się: Trakt Królewski, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Mikołaja Kopernika, Plac Trzech Krzyży, Pomnik Juliusza Słowackiego, czy legendarna Złota Kaczka przy ulicy Tamki.
Trzeci dzień pobytu w stolicy rozpoczął się od przejazdu na PGE Stadion Narodowy, gdzie podczas wycieczki z przewodnikiem trasą „Piłkarskie emocje” uczniowie jak prawdziwi fani piłki nożnej zobaczyli strefę zawodniczą, szatnię reprezentacji Polski, pomieszczenia odnowy biologicznej, płytę boiska, trybunę dolną, jak i również poznali ciekawostki związane z przygotowaniami do meczów piłkarskich na PGN Narodowym. Po zakończeniu trasy zwiedzania, uczniowie mogli wejść na Punkt Widokowy na Stadionie Narodowym. Udając się w dalszą podróż po Warszawie, mieli także okazję na zrobienie pamiątkowych zdjęć przed jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków stolicy- Pałacem Kultury i Nauki. Następnie udali się pod Pomnik Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie, upamiętniający powstanie w getcie warszawskim z 1943 roku, a następnie uczestniczyli w nietypowej lekcji historii zwiedzając Muzeum Żydów Polskich POLIN. To tam spacerując po wystawie stałej „1000 lat historii Żydów polskich” poznali bliżej historię polskich Żydów, wątki historyczne, jak i te związane z tradycją i kulturą żydowską.
Niezapomnianą wycieczkę do stolicy Polski zakończył pobyt w Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie inspirowani byli do odkrywania, wyciągania wniosków, obserwacji i szukania odpowiedzi.
Po trzech dniach starosądecka grupa uczniów wraz z wychowawcami i opiekunami opuściła Warszawę, która żegnała ich pięknym wiosennym słońcem. Trzydniowa wycieczka do stolicy była niesamowitą edukacyjną przygodą, którą z pewnością uczniowie zapamiętają na długo. Nad organizacją wycieczki do Warszawy czuwało biuro podróży HITSPORT TRAVEL z Nowego Sącza, a o bezpieczny transport zadbała firma transportowa „Drąg”.
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm