Edukacja
Uczniowie „Dwójki” poznali Toruń w ramach projektu „Poznaj Polskę”
Uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu właśnie wrócili z trzydniowej wycieczki do Torunia.
W tym roku szkolnym „Dwójka” otrzymała, aż 3 dofinansowania na wycieczki szkolne w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Zwiedzili już Warszawę, Wrocław a teraz Toruń.
Oto Toruń oczami uczniów….posłuchajcie:
„Kochani,
chcielibyśmy podzielić się z Wami wrażeniami po niezapomnianej wycieczce do Torunia, która była zrealizowana w ramach projektu „Poznaj Polskę”.
Długo czekaliśmy na ten wyjazd, wreszcie nadszedł wymarzony dzień, a raczej noc – 13.06.2022r. godzina 3.30- zbiórka i ruszamyze Starego Sącza w kierunku Torunia. Droga w luksusowym autokarze mija szybko i bezpiecznie. Koło południa stajemy u bram Torunia, gdzie czeka na nas prawdziwy rycerz krzyżacki – przewodnik. To z nim udajemy się na spacer po Toruniu, poznajemy jego historie, legendy. Wyruszamy pod Krzywą Wieżę, na Stary Rynek, do Katedry Janów. Dowiadujemy się wielu ciekawych szczegółów i próbujemy zrozumieć skomplikowane losy miasta. Na zakończenie pierwszego dnia wycieczki niesamowite przeżycie – wizyta w Planetarium. To było coś wyjątkowego, wcześniej nie doświadczyliśmy podróży po kosmosie, między planetami, gwiazdami.
Drugi dzień pobytu rozpoczęliśmy smacznym śniadaniem, po którym wyruszyliśmy do renesansowego zamku Anny Wazówny. Przed nami spotkanie z bogatą historią tego miejsca. Z relacji przewodnika dowiedzieliśmy się, że pierwotnie zamek był połączeniem klasztoru i budowli obronnej, a późniejszy charakter zawdzięcza księżniczce Annie Wazównie, która zamieniła twierdzę w swoją letnią rezydencję, zastępując elementy obronne dekoracyjnymi.
Szafarnia – Fryderyk Chopin gościł tu dwukrotni, dwa razy spędził tu swoje wakacje. Wizyta w Ośrodku Chopinowskim to kolejne niezapomniane przeżycie. Interaktywne spotkanie z Fryderykiem Chopinem, jego życiem i muzyką rozpoczęliśmy od wysłuchania audycji przedstawiającej postawę Chopina wobec wydarzeń XIX wieku. Poznaliśmy relacje łączące go z wielkimi jego czasów. Po wysłuchaniu pięknych muzycznych kompozycji udaliśmy się na krótki spacer po parku otaczającym ośrodek.
Na zakończenie tego dnia organizatorzy wyjazdu zaproponowali nam wizytę w Muzeum Piernika, tak dobrze widzicie, udział w żywym pokazie wypieku toruńskiego piernika. Toruń słynie z pierników, a my mogliśmy je tworzyć. Ale zanim nam to umożliwiono, ukończyliśmy krótki kurs, na którym zdradzono nam tajemnicę, co jest potrzebne do „pierniczego” ciasta. Dowiedzieliśmy się, co to jest i skąd pochodzi gałka, cynamon, goździk. Dopiero po egzaminie mogliśmy zająć się wypiekiem swoich pierniczków, które później każdy dostał na pamiątkę.
Ostatni dzień pobytu w tym niezwykłym mieście był bardzo bogaty w atrakcje, dużo się w nim działo. Po wykwaterowaniu się z hotelu udaliśmy się do Domu Mikołaja Kopernika, średniowiecznej kamienicy, która w drugiej połowie XV należała do rodziny Koperników. Obecnie mieści się w niej muzeum, a w nim pamiątki po astronomie, przedmioty dokumentujące jego wszechstronną działalność. Po wizycie w Domu Kopernika przeszliśmy do Muzeum Podróżników. To pierwsze w Polsce muzeum poświęcone naszym globtroterom i ich wyprawom po całym świecie. Zobaczyliśmy wielobarwne tkaniny, ozdoby ciał łowców głów, biżuterię kobiet. Wystawę uzupełnił film dokumentujący zanikające kultury.
Dom Legend Toruńskich – wyjątkowe miejsce, w którym nie tylko poznawaliśmy legendy związane z Toruniem, ale my je sami tworzyliśmy, aktywnie uczestnicząc w ich prezentacji. Każdy wziął w niej udział, wcielając się w rolę wybranego bohatera. Myślimy, że taka forma przekazu pozwoli pozostać im na długo w naszej pamięci.
Po wizycie w Domu Legend udaliśmy się w drogę powrotną do domu, do Starego Sącza. W późnych godzinach nocnych powitaliśmy stęsknionych rodziców i bardzo zmęczeni udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.
Wycieczka była pełna niesamowitych wrażeń, jak niesamowite jest miasto, które zwiedziliśmy. Polecamy gorąco.”
Uczestnicy
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm