Edukacja, Z ostatniej chwili
Finaliści Konkursu o Krajach Anglojęzycznych w stolicy komiksów, gofrów, frytek i czekolady
Bruksela, bo o niej mowa, znana wszystkim jako siedziba instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu, ma też swoje drugie oblicze. Kornelia Panajew, Dorota Florek, Faustyna Wiatr i Sławomir Pietrzak mieli okazję poznać oba wizerunki miasta dzięki wizycie studyjnej w stolicy Belgii.
Do Brukseli przyjechaliśmy na zaproszenie prof. Ryszarda Legutki, posła do Parlamentu Europejskiego. Wyjazd był nagrodą dla finalistów Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych organizowanego przez nasza szkołę. Nad sprawnym przebiegiem pobytu czuwali Piotr Rapkowski i Kamil Zając z biura eurodeputowanego.
Finaliści VIII edycji konkursu poznawali zabytki Brukseli w trakcie zorganizowanego spaceru po mieście pod przewodnictwem lokalnego przewodnika. Uczniowie odwiedzili Grand Place, przepiękny rynek z gotyckim ratuszem i bogato zdobionymi domami cechów kupieckich. Podziwiali Katedrę Św. Michała i Św. Guduli na wzgórzu Treurenberg, gdzie znajdują się przepiękne XVI-wieczne witraże, oraz zobaczyli prawdziwy symbol Brukseli – figurkę sikającego chłopca, Manneken pis. Ważnym punktem była wizyta w Pasażu Św. Huberta (Les Galeries Saint – Hubert) z 1847 r. ze sklepami, galeriami, kafejkami i restauracjami, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Spacerując wąskimi uliczkami wokół rynku, wszyscy próbowaliśmy poczuć atmosferę miasta, jak również nacieszyć się smakami Belgii, tj. goframi, frytkami i czekoladą w każdej postaci.
Oprócz zabytków miasta, szczególnie ważne dla Klaudii, Doroty, Faustyny i Sławka było zwiedzanie Parlamentu Europejskiego. Wizyta rozpoczęła się od wysłuchania prelekcji na temat funkcjonowania PE, którą poprowadził Leszek Gaś, a potem był udział w spotkaniu z prof. Ryszardem Legutką. W ramach przygotowanego programu pobytu uczniowie zwiedzili też siedzibę Parlamentu Europejskiego, a zwłaszcza salę posiedzeń plenarnych.
Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia projekcji filmu „Głos Męczenników” -dokumentu opowiadającego o losie chrześcijan w Iraku oraz udział w debacie na ten temat.
arch ZSP Stary Sącz
Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
Bezpieczna podróż samochodem w okresie świąteczno-noworocznym
Wigilijny stół dla ubogich z gminy Stary Sącz
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm