Edukacja, Z ostatniej chwili
„Śladami ludności żydowskiej w Starym Sączu – Ciemności kryją ziemię”
„Śladami ludności żydowskiej w Starym Sączu – Ciemności kryją ziemię” to projekt edukacyjny dedykowany uczniom zainteresowanym tematyką II wojny światowej i okresu międzywojennego. W Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu realizuje go klasa 7a, pod opieką p. M. Bielak i E. Sojki, a w LO grupa p. T. Szewczyk i p. I. Rychlewskiej. Celem programu jest rozwijanie wiedzy o historii własnego regionu i jej związkach z dziejami Polski,w tym historii mniejszości narodowych zamieszkujących naszą ojczyznę.
Angażując się w projekt, skupiamy się na życiu codziennym Żydów oraz tragedii, jaką była dla nich II wojna światowa. Udział w zajęciach jest sposobem na kształtowanie postawy szacunku wobec tragedii Holokaustu oraz rozbudzanie poczucia empatii.
Przygotowaliśmy gazetkę ścienną pt. „Obozy oskarżają”, która jest reportażem z pobytu młodzieży Gimnazjum i SP nr 2 w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz – Birkenau w październiku 2018r. Znalazły się tam również informacje o zbrodniach III Rzeszy dokonywanych na ludności polskiej i żydowskiej w latach 1939-1945.
28.02.2019r. zorganizowaliśmy wyjście do Muzeum Regionalnego „Dom na Dołkach” w Starym Sączu podczas, którego oglądaliśmy ekspozycję dotyczącą II wojny światowej i pamiątki po ludności żydowskiej mieszkającej w naszym mieście.
Zaciekawieni relacjami pani przewodnik z muzeum, 7.03.2019r udaliśmy się, na wycieczkę po Starym Sączu. Podczas spaceru szukaliśmy obiektów i śladów, które opisują losy lokalnej ludności żydowskiej. Trójka naszych kolegów przygotowała ciekawostki dotyczące miejsc związanych z ludnością żydowską.
Stojąc na Starosądeckim Rynku słuchaliśmy prelekcji o pojawieniu się pierwszych Żydów w naszym mieście, a było to stosunkowo późno, bo dopiero w I poł. XIX wieku, kiedy siostry Klaryski nie miały już wpływu na decyzje zaborcy austriackiego. Żydzi czerpali największe zyski z handlu, bogactwo to kłuło w oczy mieszczan Sącza, dlatego w 1898r. dochodziło do napadów na ludność żydowską, sytuacja była na tyle niebezpieczna, że wymagała interwencji wojska i wprowadzenia stanu wyjątkowego. Kolejne lata były już spokojniejsze, a stosunki między mieszkańcami poprawiły się. O ich losach opowiadał Karol Ogórek.
Kolejnym punktem na naszej trasie, była stara bożnica żydowska. Wiadomości na jej temat przygotował Antoni Janczura. Z jego prezentacji dowiedzieliśmy się o obrzędach religijnych wyznawców judaizmu, a także o wyglądzie synagogi oraz wcześniejszym i obecnym znaczeniu starego budynku.
Ostatnim elementem naszej małej wędrówki była ulica Jagiellońska, przy której znajduje się bardzo zaniedbana budowla, służąca wcześniej, jako łaźnia rytualna dla religijnych Żydów. Wzmiankę o mykwie żydowskiej przygotował Maksymilian Tokarczyk.
To nie koniec naszej podróży, kolejne punkty projektu czekają już na nas na ulicach Starego Sącza. Zachęcam do śledzenia relacji z historycznego projektu naukowego młodzieży SP nr 2 i LO w Starym Sączu.
Autor: Urszula Janczura – kl.7a/SP2
ANKIETA dla mieszkańców Gminy Stary Sącz! Diagnoza potrzeb w zakresie usług społecznych
Świąteczne życzenia od SHP Rolnik
Nowy Sącz. Policyjny dron rejestrował wykroczenia w rejonie przejść dla pieszych
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm