– Odkąd sięgam pamięcią sądecki skansen zawsze był. Nowy Sącz jest naznaczony tym niezwykle ważnym miejscem. Szacunek należy się tym, którzy wykazali się wyobraźnią i troską o zachowanie dziedzictwa w niełatwych przecież czasach. Sądecki skansen to jedno z kilku znaczących miejsc zachowania tradycji i kultury lokalnej w Małopolsce – podkreślał członek Zarządu Leszek Zegzda.
Jubileusz jest okazją do podziękowań i uhonorowania osób szczególnie zasłużonych, którzy przez codzienną pracę i troskę dbają o zachowanie tradycji i dziedzictwa. Z podziękowaniem za wzbogacanie życia kulturalnego Małopolski i kształtowanie wrażliwości mieszkańców regionu członek ZWM Leszek Zegzda wręczył Medale „Polonia Minor”. Otrzymali je: dyrektor Muzeum Okręgowego Robert Ślusarek, zastępcy dyrektora: Zofia Pulit i Roman Kucia oraz pracownicy: Barbara Romańska, Zbigniew Wolanin i Marek Świder.
Jubileuszowe obchody połączone były również z rozpoczęciem sezonu turystycznego w skansenie i Miasteczku Galicyjskim. Na zwiedzających czekały liczne atrakcje: ekspozycje tematyczne, pokazy ginących zawodów, degustacje potraw kuchni regionalnych oraz występy zespołów regionalnych. Do wspólnego biesiadowania, śpiewania i nauki tańca zapraszały m.in. Zespół Ludowy „Vrchovina” z kapelą „Šambriňci ze Šambrona”, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Dolina Dunajca” oraz Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „Piecuchy”.
Sądecki Park Etnograficzny jest największym muzeum skansenowskim w Małopolsce. Gromadzi zabytki architektury wiejskiej typowe dla grup etnicznych zamieszkujących tereny Sądecczyzny: Górali Łąckich, Lachów Sądeckich, Pogórzan, Łemków zachodnich oraz Cyganów Karpackich. Historia sądeckiego skansenu zaczęła się w 1968 roku, kiedy to rozpoczęto prace nad koncepcją zagospodarowania przestrzennego przyszłego skansenu. W 1975 roku skansen został otwarty. W pierwszych sześciu latach postawiono 26 obiektów małej i dużej architektury. Obecnie na ok. 20 hektarach Sądeckiego Parku Etnograficznego można podziwiać 68 obiektów architektonicznych. Wśród nich znajdują się zagrody chłopskie, XVII-wieczny dwór szlachecki, folwark dworski, cerkiew łemkowska oraz fragment osady Cyganów Karpackich. Niemal wszystkie obiekty są oryginalne – były rozebrane w macierzystej wsi, przeniesione, zakonserwowane i na nowo zmontowane w skansenie. Przez 40 lat swojego istnienia Sądecki Park Etnograficzny na trwałe wpisał się w kulturowy krajobraz Nowego Sącza i Małopolski, stając się jedną z największych turystycznych atrakcji regionu.
źródło: (Agenda UMWM w Nowym Sączu/jaug)
Lista kandydatów do walki o urząd prezydenta zapełnia się
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm