Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Maszkowice. Naukowcy wracają na Górę Zyndrama

Opublikowano: 17 kwietnia, 2018 o 7:16 am   /   przez   /   komentarze (0)

Trwają przygotowania do kolejnego sezonu wykopaliskowego na Górze Zyndrama w Maszkowicach, w gminie Łącko. Jak ustalili archeolodzy – osadę wzniesiono ponad 3,5 tysiąca lat temu!

Ostatnie badania (2017 r.) na Górze Zyndrama w Maszkowicach potwierdzają, że istniała tam kiedyś warownia z fortyfikacjami, wyglądającymi niczym średniowieczny zamek, tyle że jej mury zostały wzniesione ponad 3500 la temu (wczesna epoka brązu). Wiele znalezisk prowadzi do wniosku, że wzorce budowy osiedla oraz znalezione przedmioty i ich fragmenty są zbliżone, do tych znajdowanych na obszarze śródziemnomorskim. Być może nawet dawni mieszkańcy tego miejsca stamtąd pochodzili.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z wykopalisk oraz komputerowych symulacji wyglądu prehistorycznej osady.

Góra Zyndrama to nazwa jednego ze wzniesień ograniczających od północy Kotlinę Łącką. Plateau na jej szczycie – dominujące nad szeroką doliną Dunajca – mieści jedno ze stosunkowo licznych w Karpatach prehistorycznych grodzisk. Wyjątkowa naukowa wartość tego obiektu na tle innych starożytnych osad obronnych w południowej Polsce wynika z trzech przyczyn. Po pierwsze, miejsce to nie było zajęte przez młodsze, zwłaszcza średniowieczne osadnictwo, co pozwoliło na zachowanie w doskonałym stanie prehistorycznych pozostałości. Po drugie, w niektórych jego partiach stwierdzamy obecność bardzo grubych nawarstwień osadniczych, układających się w poziomy związane z kolejnymi fazami zabudowy. Stanowisko to jest rzadkim w archeologii Polski przykładem osady prehistorycznej o złożonej stratygrafii. Po trzecie wreszcie, w najstarszej fazie swojego istnienia osada na Górze Zyndrama otoczona była skomplikowanymi i masywnymi fortyfikacjami, które są obecnie jednym z zaledwie kilku znanych w Europie, poza basenem Morza Śródziemnego, tak starych przykładów kamiennej architektury obronnej.

fot. dr Marcin Przybyła

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"