Poprzez swoją działalność dydaktyczno-artystyczną Studium stawia sobie za cel przygotowanie odpowiednio wykwalifikowanych kadr do podjęcia w przyszłości posługi organisty.
Absolwent Studium otrzymuje dyplom, który jest niezbędnym warunkiem podjęcia funkcji organisty w parafii.
Zajęcia w Studium odbywają się na dwóch poziomach:podstawowym (I stopień) i podyplomowym (II stopień). Poziom podstawowy trwa 4 lata, dla zaczynających od „0” jest dodatkowo rok propedeutyczny. Wykłady odbywają się w soboty (od października do czerwca) wraz z lekcjami gry na fortepianie i organach. Poziom podyplomowy trwa dwa lata. Wykłady odbywają się w czwartki w godzinach popołudniowych (od października do czerwca) razem z lekcjami gry na organach.
Zajęcia w Studium prowadzone są w zakresie indywidualnej nauki gry na organach i fortepianie oraz przedmiotów ogólno-muzycznych (harmonia, kształcenie słuchu, zasady muzyki, praktyka muzyczno-liturgiczna, dyrygowanie, chór, formy muzyczne, chorał gregoriański, liturgika, organoznawstwo, historia muzyki wraz z literaturą, harmonia modalna, kontrapunkt, improwizacja, podstawy instrumentacji oraz śpiewy mszalne i pogrzebowe).
Do Studium przyjmowani są wszyscy kandydaci, którzy w przyszłości chcą pełnić posługę organisty lub już ją pełnią, a nie posiadają żadnego wykształcenia muzycznego do pełnienia tej funkcji.
Warunkiem przyjęcia do Studium jest słuch muzyczny i poczucie rytmu, które sprawdza powołana w tym celu komisja.
Wymagania stawiane w Studium są uwarunkowane i dostosowane do indywidualnych predyspozycji ucznia (dotyczy to lekcji gry na organach i fortepianie).
Od kandydata ubiegającego się o przyjęcie do Studium wymaga się następujące dokumenty: podanie, życiorys, ostatnie świadectwo szkoły ogólnokształcącej, świadectwo wykształcenia muzycznego (jeśli takie posiada), opinia proboszcza o kandydacie, dwie fotografie oraz dyplom Studium Organistowskiego lub innej placówki o tym samym charakterze (dla kandydatów na Podyplomowe Studium Organistowskie).
Egzamin wstępny odbędzie się 22 września 2018 r. (sobota) o godz. 9.00 w Studium Organistowskim w Tarnowie.
Dokumenty należy składać w Diecezjalnym Studium Organistowskim przy ul. Dwernickiego 1, 33-100 Tarnów, tel.14 621-63-11 lub w Wydziale Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie przy ul. Legionów 30, 33-100 Tarnów, tel. 14 631-73-48, 606-332-134 do 24 czerwca 2018 r. Dodatkowy termin: do 15 września 2018 r. (w miarę wolnych miejsc) po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu.
Diecezjalne Studium Organistowskie Diecezji Tarnowskiej powstało w 1965 r. z inicjatywy bpa Jerzego Ablewicza i jest ono kontynuacją szkoły organistowskiej założonej w 1888 r. przez księży Stanisława i Franciszka Walczyńskich. Abp J. Ablewicz organizację Studium polecił ks. Kazimierzowi Pasionkowi, który był dyrektorem szkoły przez czterdzieści lat (1965-2004).
źródło: diecezja tarnowska
25. Edycja Małopolskiego Lauru Sportu. Zgłoś kandydata
Spotkanie opłatkowe samorządowców z „Miast i Miejscowości Papieskich”
WOŚP zagra w Starym Sączu. PROGRAM!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm