Kultura, Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Druzbacka 2018- sukces starosądeckiej reprezentacji!
W dniach 17–20 maja 2018 r. w Podegrodziu odbył się 36. Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA. Debiutująca w konkursie starosądecka reprezentacja wywalczyła WYRÓŻNIENIE w konkursie śpiewaków ludowych oraz II MIEJSCE w konkursie instrumentalistów.
DRUZBACKA to najstarszy i o największym zasięgu przegląd w regionie, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. „Podstawowym założeniem programowym konkursu było i jest ratowanie ludowej tradycji muzycznej (…) z zachowaniem wszystkich tradycyjnych cech stylistycznych w muzyce, śpiewie…”.
Do tegorocznego konkursu zgłosiła się rekordowa liczba uczestników (627 osób) w tym:-49 instrumentalistów oraz 42 grupy śpiewacze. Komisja Artystyczna w składzie: A. Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, J. Adamczyk – muzyk – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, dr. A. Czesak – językoznawca oraz B. Kafel – etnograf – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, przesłuchała i poddała gruntownej ocenie 164 prezentacje konkursowe, których wykonawcy pochodzili z siedmiu powiatów (dębickiego, gorlickiego, jasielskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego i suskiego).
Żeńska grupa śpiewacza Zespołu Regionalnego „Starosądeczanie” w składzie: Antonina (Urszula) Rój, Ewa Zięba, Maria Plata, Łucja Jastrzębska, Elżbieta Migacz oraz Katarzyna Pałka, wyśpiewała WYRÓŻNIENIE w konkursie śpiewaków ludowych , a Emilia Nalepa (8 lat- Dziecięcy Zespół Regionalny „Spod Przehyby”, Szkółka Muzykowania Ludowego M. Zięby przy SSMKiT Malowana Skrzynia) zdobyła II miejsce w konkursie intrumentalistów ludowych kat. dziecięcej.
Zarówno ZR „Starosdadeczanie” jak i DZ.Z.R. „Spod Przehyby” mają na na celu kultywowanie tradycji lachowskiej naszego regionu i w tych działaniach wspierają się wzajemnie. ZR „Starosądeczanie” jest autorytetem scenicznym dla dzieci „Spod Przehyby”, które mogą się już pochwalić pewnymi osiągnięciami. Podczas XX oraz XXI Dziecięcego Konkursu Kolędowego w Szczawie duet Emilia Nalepa i Joanna Wojdyła zdobyły 1 miejsce (kat. szkolna młodsza) a duet a Martynka Brdej i Michał Szlęk miejsce III ( kat. przedszkolna). W konkursie pod patronatem Starosty Limanowskiego brało udział niemal 170 wykonawców.
W 2017 r zespół przeszedł kwalifikacje i dzieci wystąpiły z autorskim widowiskiem „We wiklinie nad Dunajcem” na jednym z najważniejszych przeglądów dziecięcych zespołów folklorystycznych w Polsce –41 Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju.
Na zaproszenie MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu Zespół „Spod Przehyby” brał udział w widowisku „W Mateczniku- narodziny dziedzica” podczas III Kongresu Kultury w Nowym Sączu. W lipcu zeszłego roku Zespół „Spod Przehyby” występował także na Festiwalu Muzyki i Tańca w Budapeszcie.
W tym roku tradycję lachowską gminy Stary Sącz poza granicami kraju będą reprezentować: w lipcu na festiwalu w Ohrid (Macedonia)- dzieci „Spod Przehyby” a w sierpniu- ZR „Starosadeczanie” na festiwalu w Rimini we Włoszech, bo jak spiewaja „Starosądeczanie”: „Lachosko muzyka wiycie ło tom przecie, muzyką ludową nojpiykniejsą w swiecie…”.
Komentarze
Komentarze (6)
Możliwość komentowania wyłączona.
Wybaczcie ale Zespół Starosądeczanie to ostatnio coraz bardziej zespół Starowinek.
Wygląda na to, że tam do zespołu coraz bardziej pchają się, jak się im wydaje zacni i
zasłużeni,starsi ludzie aby się pokazać i zwiedzić troszkę świat.
Młodzieży coraz mniej bo chyba nie ma dla nich miejsca wśród bardzo ambitnych babć, prababć i pradziadków.
Znacie powiedzenie z okolic Starego Sącza ? Dziadku weź se laskę i za piec wąsy podkręcać a ty babciu różaniec.
śpiewem i tańcem niech się zajmą młodzi. To ich miejsce i ich czas.
Brawo!
ło Jezu, ale zgred 🙁
Super! Brawo!
Brawo szacunek dla Seniorow duzo zdrowia ????????????
Zazdrość zżera?. Jeżeli, zacny człowiecze, znasz zespół Starosądeczanie to wiesz zapewne że i młode osoby w nim tańczą i śpiewają. Myślę że jest ich trochę więcej niż ” dziadków i babć „. A co do wyjazdów? Wstąpić w szeregi zespołu i zwiedzać ” za darmo „