Edukacja
Coraz bliżej Małopolskiego Centrum Nauki
Pod koniec lutego br. rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na siedzibę Małopolskiego Centrum Nauki. Wygrał wtedy „pryzmat”, który zaprojektowało biuro Heinle, Wisher und Partner Architekci sp. z o.o. Teraz przyszedł czas na kolejny krok – podpisanie umowy na wykonanie przez nich szczegółowej dokumentacji projektowej. To w oparciu o nią będzie można wystąpić o pozwolenie na budową i ruszyć z samymi pracami. Te mają potrwać do 2022 roku.
Czekamy wszyscy z wielką niecierpliwością na Małopolskie Centrum Nauki, bo takiego miejsca w naszym regionie jeszcze nie ma. Pomysłowa architektura będzie tu łączyć się z pasją do poznawania świata i eksperymentów, a do tego udowadniać, że można u nas budować ekologicznie. Jestem przekonany, że siedziba MCN będzie nie tylko przyciągać wzrok, ale też budzić podziw – stanowiąc przykład jednego z pierwszych inteligentnych budynków w tej części Polski
– podkreślał marszałek Jacek Krupa, jeden z sygnatariuszy umowy.
Choć prace nad szczegółowym projektem siedziby MCN dopiero się rozpoczynają, główne założenia zostały przedstawione w zwycięskiej pracy konkursowej. Architekci z biura Heinle, Wisher und Partner Architekci sp. z o.o. mocno stawiają w niej na stworzenie budynku, który świetnie wpasuje się w istniejące otoczenie. Dlatego też przypominająca pryzmat konstrukcja będzie przykryta „zielonym” dachem, na którym ma rosnąć roślinność łąkowa – tu odwiedzający tę instytucję goście będą mogli odpocząć i cieszyć się oszałamiającym zapachem kwitnących roślin. Takie rozwiązanie pomoże też dobrze „wtopić” się budynkowi w otoczenie – zaplanowany ogród, ale także istniejący pas lotniskowy czy pobliskie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Dach ma być również wykorzystywany jako trybyny podczas wydarzeń plenerowych organizowanych przez MCN.
Ważny aspektem powstającej siedziby Małopolskiego Centrum Nauki jest wykorzystanie rozwiązań, które sprawią, że budynek będzie możliwie najmniej uciążliwy dla środowiska. Siedziba ma korzystać z tzw. energii gruntu, która w lecie będzie chłodzić budynek, a w zimie – dodatkowo go ogrzewać. Izolację zapewni też „zielony” dach – który będzie minimalizował m.in. nagrzewanie się budynku podczas wakacyjnych miesięcy.
Ciężarówka pełna eksperymentów
Małopolskie Centrum Nauki ma być gotowe w 2022 roku. Zanim jednak młodzi pasjonaci nauki będą mogli je odwiedzić, czeka ich ciekawy przedsmak – nietypowa wystawa mobilna poświęcona powietrzu. Na pokładzie 13-metrowej naczepy znajdzie się kilkanaście interaktywnych eksponatów oraz przestrzeń warsztatowa, w której animatorzy będą prowadzić zajęcia edukacyjne. Dzieci dowiedzą się tam, z czego składa się powietrze, jakie ma właściwości, a także w jaki sposób można je wykorzystać. Właśnie dlatego projekt zyskał nazwę „Naukowiej”.
Naczepa wyposażona będzie m.in. w poduszki powietrzne, okulary rozszerzonej rzeczywistości, piramidę holograficzną, kompresor czy urządzenia do inhalacji solanką. Eksponaty mają angażować do wspólnej aktywności i oddziaływać na wiele zmysłów. Nie zabraknie kontekstu nauk medycznych, biologicznych, fizycznych i chemicznych, ale również odwołań do literatury czy socjologii.
Mimo ograniczonej przestrzeni (ok. 60 m2 powierzchni) naczepa pomieści jednocześnie do 25 zwiedzających. W ciągu najbliższych 4 lat „Naukowiej” odwiedzi wszystkie 182 małopolskie gminy. Okazjonalnie ekspozycja będzie dostępna podczas różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Oznacza to, że wystawę MCN odwiedzi co najmniej 75 tys. uczniów.
Ten projekt wyznacza drogę, jaką będziemy podążać. Chcemy by nasze działania przedefiniowały standard działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej
– mówi Piotr Szymański, dyrektor MCN.
Aktualnie trwają prace produkcyjne. Pierwsi zwiedzający wejdą na pokład „Naukowieja” jesienią.
Jedyne takie miejsce w Małopolsce
Przypomnijmy, Małopolskie Centrum Nauki powstanie przy ul. Bora-Komorowskiego w Krakowie. Wśród planów jest nie tylko nowoczesna i interaktywna ekspozycja poświęcona zagadnieniom z różnych dziedzin wiedzy, ale też miejsce, w którym będzie można prowadzić zajęcia edukacyjnej i laboratoryjne. Powierzchnia użytkowa budynku ma wynosić ok. 12,5 tys. m kw.
MCN ma rozbudzać ciekawość nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale też starszych odbiorców – w planach będą m.in. organizacje pokazów i imprez popularnonaukowych. Także najbliższe otoczenie MCN ma zachęcać do częstych odwiedzin. Cały teren przygotowany pod centrum zajmie ok. 4 ha.
Koszt inwestycji realizowanej w oparciu o pracę konkursową – a więc budynku wraz z zagospodarowaniem otoczenia – to ok. 91 mln zł. Część z tych środków pochodzi z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
UMWM
25. Edycja Małopolskiego Lauru Sportu. Zgłoś kandydata
Spotkanie opłatkowe samorządowców z „Miast i Miejscowości Papieskich”
WOŚP zagra w Starym Sączu. PROGRAM!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm