Info z rejonu, Z ostatniej chwili
Zmarł Włodzimierz Rożejowski, najstarszy sądecki zegarmistrz. Miał 102 lata
Dziś o godz. 3. nad ranem, w wieku 102 lat, zmarł Włodzimierz Rożejowski, znany sądecki zegarmistrz, który do 2009 r. prowadził w Nowym Sączu własny zakład zegarmistrzowski.
Mimo sędziwego wieku, cały czas był bardzo aktywny fizycznie. W wieku 90 lat zdobył Mistrzostwo Świata (!) w swojej kategorii w biegu na 100 metrów. Osiągnął wówczas znakomity czas 28 sekund. Jeszcze kilka lat później nadal pracował w zakładzie zegarmistrzowskim. Był zawsze uśmiechnięty i wysportowany, niezwykle szanowany i lubiany przez środowisko sądeckich rzemieślników.
W kwietniu 2016 roku świętował jubileusz 100-lecia urodzin. Życzenia i gratulacje składał mu wówczas prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.
16 listopada 2016 r. w Teatrze Słowackiego w Krakowie z rąk wicemarszałka województwa małopolskiego Wojciecha Kozaka, Włodzimierz Rożejowski odebrał tytuł Seniora Roku w X Małopolskim Plebiscycie „Poza stereotypami – Senior Roku 2015”. Plebiscyt organizowany był przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie oraz redakcję „Dziennika Polskiego”. Jego kandydaturę zgłosił prezydent Ryszard Nowak.
***
Włodzimierz Rożejowski urodził się w 1916 r. w Bratysławie, otrzymał imię Laszlo. Razem z rodzicami mieszkał we Lwowie. Praktykę zawodu rozpoczął w 1932 r. Tuż przed II wojną światową, po przebyciu odpowiednich kursów, otworzył własny interes.
Do Nowego Sącza przyjechał wraz z żoną Ireną jesienią 1945 r. Lwowiacy z krwi i kości zostawili we Lwowie warsztat i sklep zegarmistrzowski przy ul. Kochanowskiego 6. Lwowskie stemple na papierach nosił do samego końca w portfelu, wraz z zaświadczeniem o uruchomieniu warsztatu przy ul. Wałowej 6, ze stycznia 1946 r. Własny zakład zegarmistrzowski prowadził do 2009 r.
Z żoną Ireną byli małżeństwem przez 68 lat, do 2010 r. W młodości prowadzili aktywny tryb życia, chodzili po Tatrach, jeździli na motorze i rowerach, pływali w Dunajcu i w Popradzie, jeździli na nartach i łyżwach, co roku spędzali wakacje w Bułgarii. Wielką pasją pana Włodzimierza był bowiem także sport. Już we Lwowie należał do Lwowskiego Towarzystwa Sportowego „Sokół”. – We Lwowie byłem wicemistrzem w latach 1935-1936 w podnoszeniu ciężarów. Pierwszą prawdziwą sztangę ofiarował nam znany wówczas, nie tylko w Polsce, Zbyszko Cyganiewicz. Tak wyglądały początki podnoszenia ciężarów. Nie było dopingu, ćwiczyło się gimnastykę przyrządową. Nazywało się to wyrabianie muskułów – wspominał przed laty najstarszy sądecki zegarmistrz.
nowysacz.pl
SPIĘTY solo w Starym Sączu – mocne uderzenie alternatywy
Stanisław Tomski, Piłsudskiego
Stary Sącz. Uczniom nie wypłacono stypendium naukowego bo….nastąpiła zmiana regulaminu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm