Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą brewiarzową. Następnie katecheci wysłuchali wykładu ks. dra Tadeusza Michalika pt. „Przemoc wobec dzieci i młodzieży, jej rodzaje i konsekwencje wynikające z prawa cywilnego i kościelnego”.
Diecezjalny wizytator Wydziału katechetycznego poruszył wiele ważnych kwestii, m.in. uwrażliwiał kapłanów na różne formy przemocy, które naruszają godność moralną ucznia i które zdarzają się świecie młodych ludzi, także te nieoczywiste, jak np. cyberprzemoc, hejting, trolling, podszywanie się pod kogoś, kradzież tożsamości, celowe przekręcanie nazwiska, izolowanie ucznia, wrogie nastawianie klasy do kogoś.
W dalsza część wykładu dotyczyła wybranych przepisów prawnych prawa karnego i kanonicznego. „Należy pracować z dziećmi i młodzieżą w taki sposób, aby nie dawać powodów do pomówień. Trzeba stawiać wymagania, być wymagającym, ale nie wolno stosować przemocy wobec ucznia” – przestrzegał ks.Michalik.
Kolejny wykład przedstawił ks. dr Tomasz Lelito. „Kim jestem: katechetą czy nauczycielem religii? – takie pytanie należy sobie postawić u progu nowego roku szkolnego” – apelował ks. Lelito. Napominał, aby nie odzierać katechezy szkolnej od jej konfesyjnego wymiaru. „Niektóre Kościoły w Europie popełniły ten błąd i religia stała się tam zwykłym szkolnym przedmiotem”.
„W czasie edukacji szkolnej, czyli od podstawówki aż do szkoły średniej mamy do dyspozycji ok. 720 – 760 godzin lekcji religii, nie licząc lat przedszkolnych. To ogromny wymiar czasu do zagospodarowania”. W takim kontekście Dyrektor Wydziału katechetycznego przestrzegał, aby nie traktować wybiórczo programu nauczania w oparciu o swoje tylko rozeznanie.
Ponadto ks. dr Lelito w zwięzły sposób dokonał prezentacji nowej Podstawy Programowej Religii, a także zapowiedział opracowanie tarnowskiego Programu Nauczania Religii oraz tarnowskich podręczników do nauczania religii w szkołach i przedszkolach.
Następnie zaprezentował nowy Katechizm dla bierzmowanych oraz plan przygotowania kandydatów do bierzmowania wg programu diecezjalnego. Ten plan, choć przyjęty eksperymentalnie, spotkał się z dużą aprobatą zebranych na auli księży.
Na zakończenie Biskup Tarnowski Andrzej Jeż odnosząc się do owej reformy powiedział: „Ks. Dyrektor często wyjeżdża do szkół, na katechezy. Te działania są mocno oparte o doświadczenia w terenie, to efekt wsłuchiwania się w sugestie i opinie księży”.
Kolejne Odprawy katechetyczne dla księży posługujących na północy diecezji odbędą się w Tarnowie w auli WSD, w czwartek i piątek, 30-31 sierpnia br.
Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć – KLIKNIJ TUTAJ.
28 września premiera filmu „Kler”. Zapraszam .
Oczywiście za darmo będą głosić swoje przekonania