Ogłoszenia parafialne

Wielkie Pytania nigdy nie milkną całkowicie

Opublikowano: 5 września, 2018 o 7:08 am   /   przez   /   komentarze (1)

Odpowiedzi na ważne pytania m.in. czy możliwy jest świat bez zła, dlaczego w ogóle coś istnieje, dlaczego to „coś” jest Wszechświatem? – można znaleźć w dwóch „tarnowskich” książkach, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Copernicus Center Press.

„Świat najlepszy z możliwych? O dobroci Boga i pochodzeniu zła” – to tytuł publikacji ks. Tadeusza Pabjana.

Nie ma łatwej odpowiedzi na pytanie o przyczynę zła. Świat powołany do istnienia przez Stwórcę naznaczony jest bowiem piętnem cierpienia, które stawia pod znakiem zapytania prawdę o Jego dobroci i Jego wszechmocy. Czy jednak Bóg rzeczywiście mógł stworzyć świat bardziej doskonały niż ten, który stworzył? Świat, w którym w ogóle nie byłoby zła? Wiele wskazuje na to, że nie.  Ale wcale nie jest oczywiste to, iż uzasadniony jest optymizm Leibniza, który dowodzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, i że bez obecnego w nim zła nie byłby to już świat najlepszy.

Dlaczego zło? Czy możliwy jest świat bez zła? Czy Leibniz miał rację, gdy twierdził, że nasz świat jest najlepszym z możliwych? W każdym razie świat bez książki Pabjana byłby odrobinę gorszy – mówi o książce ks. prof. Michał Heller.

Tymczasem światowej sławy naukowiec jest autorem książki „ Ważniejsze niż Wszechświat”.

Dlaczego w ogóle coś istnieje? Dlaczego to „coś” jest Wszechświatem? Czy da się wyzwolić z niewoli czasu? Czy istnienie zła w historii Wszechświata da się jakoś usprawiedliwić?

W swojej najnowszej książce ks. Michał Heller zastanawia się nad wielkimi zagadnieniami, jakie stawia Wszechświat i nasza własna egzystencja, sięgając do szerokiego zaplecza rozmaitych działów nauki, dociekań filozoficznych, analiz teologów i różnych myślicieli. Autor przedstawia własną wizję świata dowodząc, że Wielkie Pytania zawierają w sobie także cień odpowiedzi – na pytanie, kim jest ten, kto pyta.

Są pytania małe, większe i największe. Są pytania prywatne, stawiane w swoim własnym interesie, i pytania ogólnoludzkie – takie, które roztrząsają filozofowie i których pełna jest literatura. Istnieją wszakże pytania o szczególnym ciężarze gatunkowym; często nazywa się je Wielkimi Pytaniami. Typowym przykładem Wielkiego Pytania, i to z najwyższej półki, jest pytanie o sens. Niekoniecznie o sens życia, czy sens Wszechświata, po prostu o sens. Wszystkie inne pytania są tylko rozmienianiem na drobne tego Wielkiego Pytania – stwierdza ks. Michał Heller

diecezjatarnowska.pl

Komentarze

Komentarze (1)

  • 6 września, 2018 o 6:26 am prezes wszystkich prezesów

    Bzdury. Wszechwiedzący, wszechmocny i miłosierny bóg nie mógł stworzyć złego świata i człowieka. A więc…. Sami odpowiedzcie sobie na ten prosty dylemat. Tylko bez pomocy kleru.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"