Info z rejonu
Bezpłatne Konsultacje w zakresie integracji sensorycznej
Niepokoi Cię prawidłowy rozwój twojego dziecka? Masz wątpliwości czy przebiega on właściwie? A może podejrzewasz problemy sensorycznomotoryczne (zmysłowo-ruchowe)?
Teraz w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bezpłatnych Konsultacji w zakresie integracji sensorycznej każdy rodzic/opiekun może skorzystać z pomocy specjalisty podczas organizowanych Dni Bezpłatnych Konsultacji przez firmę CAMINO.
W dniach 22-23 października będzie można umówić się na bezpłatną konsultację z doświadczonym terapeutą integracji sensorycznej.
Podczas spotkania zostaną przeprowadzone przesiewowe testy oceniające rozwój procesów integracji sensorycznej. Liczba miejsc jest ograniczona.
Więcej informacji:
511-518-699
W ocenie rozwoju swojego dziecka rodzice zazwyczaj kierują się własną intuicją, przekonaniami, opinią otoczenia czy rodziny. Jednak często wiedza ta jest niewystarczająca,
a czasem zawodna i szkodliwa, przez co łatwo przeoczyć niepokojące symptomy w zachowaniu dziecka.
Często ignorują alarmujące sygnały w reakcjach dziecka klasyfikując je jako normę, nie podejmując pomocy i wsparcia. Co w konsekwencji może doprowadzić do poważnych problemów.
Obecnie dzieci stawiają czoło nieprzyjaznemu środowisku – przesyconemu bodźcami i informacjami oraz treściami nieadekwatnymi do ich wieku. Przeciąża to ich układ nerwowy.
Rodzice nie zawsze łączą zaburzenia w rozwoju z faktem niedostosowania ilości bodźców do możliwości dziecięcej percepcji.
Skuteczną formą pomocy dzieciom, które cierpią z powodu zaburzeń w odbiorze i przetwarzaniu bodźców jest skorzystanie z terapii integracji sensorycznej.
INTEGRACJA SENSORYCZNA określa organizację wrażeń sensorycznych (bodźców) napływających przez receptory. Oznacza to, że mózg, otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów (wzrok, słuch, równowaga, dotyk, czucie ruchu-kinestezja) dokonuje ich rozpoznania, segregowania i interpretacji oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami. Na tej podstawie mózg tworzy odpowiednią do sytuacji reakcję nazywaną adaptacyjną.
Nieprawidłowa integracja sensoryczna przejawia się tzw. dysfunkcjami, czyli zaburzeniami. Pojawiają się one, gdy układ nerwowy niewłaściwie organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje integracji sensorycznej dotyczą nieprawidłowości w zakresie przetwarzania bodźców sensorycznych w obrębie następujących systemów: czuciowego (dotykowego i proprioceptywnego), przedsionkowego, słuchowego, wzrokowego, węchowego i smakowego.
Zaburzenia integracji sensorycznej mogą mieć podłoże genetyczne, być wynikiem przebiegu ciąży i/lub porodu bądź też wynikiem niewłaściwego dostarczania ilości wrażeń sensorycznych zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia.
Dysfunkcje te mogą być rozpoznawane u dzieci w normie intelektualnej
z trudnościami w uczeniu się, z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, autyzmem, nadpobudliwością psychoruchową, mózgowym porażeniem. Ich nasilenie jest różne, od lekkiego do znacznego. Dysfunkcje integracji sensorycznej wpływają na uczenie się, zachowanie i rozwój społeczno-emocjonalny dziecka.
Terapia SI nie jest uczeniem konkretnych umiejętności (np. jazda na rowerze, pisanie, czytanie), ale usprawnianiem pracy systemów sensorycznych i procesów układu nerwowego, które są bazą do rozwoju tych umiejętności. W toku pracy tą metodą terapeuta stymuluje zmysły dziecka oraz usprawnia takie zakresy, jak motoryka mała, motoryka duża, koordynacja wzrokowo-ruchowa.
Dla każdego dziecka ustalany jest indywidualny plan terapii, dostosowany do jego konkretnych potrzeb. W trakcie terapii postępy dziecka są monitorowane poprzez wykonywanie różnego rodzaju testów oraz obserwację zmian zachowania.
Jak pomagać dziecku?
Przede wszystkim trzeba dostrzec, że dziecko ma problem. Nie należy zbywać dziecka czy „zamiatać” problemu pod dywan. Dziecko z tego nie wyrośnie!
Trzeba sobie uświadomić, że dziecko naruszając normy, postępując w taki czy inny sposób z pewnością nie czyni tego złośliwie!!! Po prostu nie rozumie tego, co się z nim dzieje i nie wie dlaczego tak trudno jest mu zachowywać się inaczej.
Stary Sącz. Mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji czekają na kolejnych chętnych
Wiemy, gdzie powstaną Centra Integracji Cudzoziemców
Wystawa ikon w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm