Ludzie z pasją

Ewa Kamińska położna z pasją

Opublikowano: 21 października, 2015 o 7:28 am   /   przez   /   komentarze (18)

Kobieta z pasją, szaleńcze zakochana w pracy, którą wykonuje – tak w kilku słowach można określić panią Ewę Kamińską. Położną z kilkunastoletnim stażem, która prowadzi Szkołę Rodzenia „Szczęśliwie Urodzeni” w Nowym Sączu i Zakład Opieki Zdrowotnej Femina  (Kliknij i zobacz www. femina.net.pl )

Pani Ewa jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum Wydział Nauk o Zdrowiu- kierunek położnictwo oraz absolwentką Wyższej Szkoły Biznesu -National-Louis-University kierunek Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Nowym Sączu. W 2010 roku ukończyła specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego, a w 2011  specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego.

Swoje pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała w szpitalu Nowym Targu oraz Nowym Sączu, natomiast od 2003 roku prowadzi Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ,,Femina” w ramach kontraktu z NFZ oraz gabinet pielęgniarki i położnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Pielęgniarską Opiekę Długoterminową.

Od 2008 roku prowadzi również szkołę rodzenia ,, Szczęśliwie Urodzeni” w Nowym Sączu. W 2014 roku jako jedna z pierwszych położnych podpisała z NFZ kontrakt na profilaktyczne badania cytologiczne. Prywatnie jest mamą dwójki nastolatków Oliwi i Dawida.

 

Położna to kobieta, która zajmuje się opieką w czasie porodu lub noworodkiem. Tak od dawna utożsamiano jej pracę. Czy coś się zmieniło?

Zawód położnej to jeden z najstarszych zawodów, który na przestrzeni wieków przeszedł ogromną metamorfozę. Obecnie zawód ten odgrywa kluczową rolę w opiece ginekologiczno – położniczej. Położne to samodzielny zawód, mający jasno określony zakres praw i obowiązków. Zapewniają one holistyczną opiekę nad kobietą od urodzenia aż do późnej starości. Wg nowych ustaleń Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. zwanych Standardem Opieki Okołoporodowej ( Dz.U.z 2012 r. poz 1100) położna może samodzielnie prowadzić fizjologiczną ciążę. Położna jest uprawniona do rozpoznania ciąży, założenia karty przebiegu ciąży, poprowadzenia badania fizykalnego, KTG. Jeżeli kobieta decyduje się powierzyć opiekę nad swoją ciążą położnej, to ważne jest aby na pierwszą wizytę zgłosiła się przed 10 tygodniem ciąży.

W jaki sposób z opieki położnej mogą korzystać kobiety spodziewające się dziecka?

Zgodnie z Rozporządzeniem Zdrowia każda kobieta od 21 tygodnia ciąży ma prawo do spotkań edukacyjnych z położną rodzinną. Kobiety które nie są poinformowane o możliwości korzystania z usług i edukacji położnej w ramach NFZ mają ograniczone możliwości dostępu do profesjonalnej wiedzy oraz opieki w czasie, kiedy najbardziej tego potrzebują. Spotkania edukacyjne z położną rodzinną finansowane przez NFZ odbywają się po skończeniu 5 miesiąca ciąży jeden raz w tygodniu, natomiast po 32 tygodniu ciąży spotkania mogą odbywać się dwa razy w tygodniu. Uczestnictwo w tych spotkaniach nie jest obowiązkowe. W czasie tych spotkań położna wraz z ciężarną ustala plan oraz tematykę spotkań, która jest indywidualnie dostosowana do potrzeb i sukcesywnie realizowana. Zajęcia te mogą odbywać się indywidualnie lub w grupie. W spotkaniach mogą uczestniczyć obojga rodzice. W czasie spotkań położna przygotowuje przyszłych rodziców do porodu lub ew. cięcia cesarskiego, pomaga opracować plan porodu, omawia metody łagodzenia bólu, pomaga skompletować wyprawkę do szpitala, przygotowuje do laktacji i połogu.

Jeżeli kobieta wyraża chęć udziału w spotkaniach edukacyjnych z położną gdzie powinna się zgłosić?

Każda kobieta od urodzenia, aż do późnej starości, bez względu na wiek powinna mieć złożoną deklarację do położnej środowiskowej. Tak jak każdy człowiek dokonuje wyboru swojego lekarza rodzinnego, pielęgniarki, tak każda kobieta winna zdeklarować się dodatkowo do położnej. Wybór nie musi być związany z rejonizacją. Nie koniecznie też musimy wybrać położną z przychodni w której mamy swojego lekarza POZ. Twój lekarz i pielęgniarka może pracować w jednej przychodni, a położną możesz mieć zupełnie w innej. Zarówno położną, lekarza i pielęgniarkę POZ możemy zmienić trzy razy do roku. Nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami finansowymi. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej wcześniej skontaktować się z wybraną położną telefonicznie.

Jak takie spotkania i edukacja wyglądają u Pani w szkole rodzenia?

Od 2008 roku prowadzę szkołę rodzenia ,,Szczęśliwie Urodzeni ‘’ w Nowym Sączu i w ramach edukacji okołoporodowej kobieta wraz z partnerem może brać udział w bezpłatnych zajęciach szkoły rodzenia. Są to zajęcia zarówno teoretyczne jak i praktyczne. Prowadzone przez położne rodzinne pracujące na sali porodowej. Zajęcia prowadzi również pani psycholog, która udziela cennych informacji jak radzić sobie w trudnych chwilach. Prowadzimy również muzykoterapie, ćwiczenia relaksacyjne oraz zajęcia z noszenia dzieci w chustach.

Czy opiekujecie się także tymi kobietami po porodzie?

Oczywiście, że tak. Naszym pacjentkom zapewniamy ciągłość opieki. Po porodzie każdy noworodek ustawowo bez względu na płeć ma prawo być objęty opieką przez położną rodzinną przez pierwsze dwa miesiące życia. Pierwsza taka wizyta powinna się odbyć do 48 godzin od czasu zgłoszenia o urodzeniu się dziecka. Jeżeli w czasie ciąży kobieta jest pod opieką położnej, może mieć pewność, że po porodzie w odpowiednim czasie przyjdzie do niej właśnie ta osoba, którą dobrze zna i do której ma zaufanie.

Na co ze strony położnej może liczyć młoda mama?

Należy pamiętać, że położna przychodząc na wizytę nie przychodzi po to aby kobietę kontrolować, ale aby jej pomóc. Podczas wizyty położna kontroluje stan maluszka, ocenia gojenie się kikuta pępowinowego, sprawdza odruchy, ciemiączko, wygląd skóry. Kontroluje wagę noworodka. Udziela różnych porad. Jeżeli chodzi o matkę, sprawdza obkurczanie się macicy, ranę naciętego krocza, ewentualnie po cięciu cesarskim czy nie toczy się proces zapalny. Ocenia laktacje. Osobiście lubię jak kobieta przygotuje sobie wcześniej listę pytań, ponieważ podczas wizyty mam pewność, że nic nam nie umknie.

A co z kobietami, które nie mogą lub nie chcą korzystać ze szkoły rodzenia ?

Każda zadeklarowana do naszego zakładu kobieta może korzystać z wizyty indywidualnej w naszych gabinetach. W czasie wizyty odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania. Poza tym wykonujemy bezpłatnie zapisy KTG, jak również badanie cytologiczne w ramach NFZ. Wystarczy tylko wcześniej zadzwonić i umówić się w dogodnym terminie.

Bardzo często kobiety nie mogą uczestniczyć w zajęciach ze względu na zagrożoną ciąże. Czy mogą liczyć na inną formę edukacji?

Prowadzimy także mobilną szkołę rodzenia w domu pacjentki, dla kobiet których ciąża jest zagrożona. Możliwe jest także wykonanie w domu zapisu KTG.

A na co ze strony położnej mogą liczyć inne kobiety, nie będące w ciąży?

Położna jest przewodnikiem po świecie kobiecości, to kobieta, do której powinnyśmy mieć bezgraniczne zaufanie, i bez obaw zwracać się z każdym nurtującym pytaniem dotyczącym naszej kobiecości. Począwszy od momentu dojrzewania poprzez prokreacje i menopauzę. Od dwunastu lat prowadzę Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, pracując w nim jako położna środowiskowa. Z doświadczenia wiem, iż świadomość kobiet, że jest ktoś taki jak położna, do której mogą się zawsze zwrócić o poradę a ona zawsze znajdzie czas aby je wysłuchać daje duże poczucie bezpieczeństwa i buduje zaufanie. Do lekarza idziemy z konkretnymi dolegliwościami, natomiast położna bardziej ukierunkowana jest na profilaktykę, nie tylko w okresie ciąży, porodu i połogu. Odpowiednie porady przedkoncepcyjne pozwalają rozpoznać lub wykluczyć we wczesnym stadium negatywne czynniki, które mogą mieć zły wpływ na późniejszą ciąże.

Poza tym jako jedna z pierwszych położnych w Polsce podpisałam z NFZ kontrakt na bezpłatne badania cytologiczne. Z programu mogą skorzystać wszystkie kobiety 25-59 rokiem życia. Na co serdecznie zapraszam.

Obecnie bierzemy udział w projekcie organizowanym przez Instytut ,,Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka’’ skierowanym do kobiet w pierwszej połowie ciąży pt ,,Wdrożenie zasad prawidłowego żywienia wśród kobiet w ciąży i matek karmiących’’ do którego serdecznie zapraszamy. Wszystkie zainteresowane mamy prosimy o kontakt telefoniczny.

Myślę, że warto mieć świadomość jakim bogatym źródłem wiedzy jest położna i wykorzystać ten potencjał na drodze swojej kobiecości.

Szkoła Rodzenia „Szczęśliwie Urodzeni” kontakt 606-906-815

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Femina” kontakt: 504-186-217

Świadczenia realizowane dla pacjentów zamieszkałych na terenie gminy Stary Sącz, Łącko i Nowego Sącza.

Warto tu zajrzeć: www. femina.net.pl

 

materiał sponsorowany

 

 

Komentarze

Komentarze (18)

  • 14 czerwca, 2015 o 10:52 am Anonim

    Wspaniała pani Ewa. Uwielbiam panią…j i moje dzieci;)
    Pozdrawiam serdecznie.

  • 14 czerwca, 2015 o 10:53 am mika

    Oj tak, prawdziwa kobieta z pasją. Całkowicie się zgadzam. Oddana pacjentce. Polecam stokroć

  • 14 czerwca, 2015 o 10:55 am gertomy 4

    Gratki, oby więcej było mądrych położnych , bo przez jedną starsza panią położnąi jej znahorsie metody mój synek wylądował z utratą przytomności w szpitalu !!!

  • 14 czerwca, 2015 o 11:14 am ;)

    Dzięki za artykuł. Tego właśnie szukałam…;)

  • 14 czerwca, 2015 o 11:15 am Anonim

    Brawo pani Ewo. Pani praca jest bezcenna!

  • 14 czerwca, 2015 o 11:23 am Anna

    Najlepsza położna na swiecie!!! Jej rady są bezcenne a diagnozy 100 procentowe polecam każdej mamie taką położną.

  • 14 czerwca, 2015 o 12:43 pm Magda

    Extra. DZIEKUJEMY Pani Ewko, jest pani najlepsza !!!

  • 14 czerwca, 2015 o 3:25 pm Artur i Agnieszka

    Polecamy szkołe rodzenia Pani Ewy. Naprawdę wiele ciekawych rzeczy można sie dowiedzieć.

  • 14 czerwca, 2015 o 6:57 pm Kasia

    Bardzo profesjonalna i ciepła kobieta! Wspaniała, fachowa oraz bardzo pomocna. Dysponuje ogromną wiedzą co zawdzięcza swojemu doświadczeniu i pasji zawodowej. Polecam każdej kobiecie 🙂

  • 14 czerwca, 2015 o 9:30 pm Gocha

    Cięcie krocza podczas porodu to jakaś totalnie średniowieczna metoda praktykowana jeszcze w Polsce, bo na tzw. zachodzie nie praktykuje się tego okaleczania kobiety. Dlatego m.in księżna Kate tak szybko doszła do siebie po porodzie

  • 15 czerwca, 2015 o 7:19 pm mama

    Wspaniała położna. Gorąco polecam szkołe rodzenia „Szczęśliwie Urodzeni”. Skorzystaliśmy razem z mężem i fachową opiekę pani Ewy mamy do dzisiaj. Cudowna sprawa.

  • 15 czerwca, 2015 o 7:24 pm ana

    Należę do Feminy. Jestem zadowolona. Wspaniała i fachowa pomoc medyczna. Jeszcze się nigdy nie zawiodłam.

  • 19 czerwca, 2015 o 9:57 pm anonim

    artykuł sponsorowany…………

  • 20 czerwca, 2015 o 12:20 am Mała Mi

    To jest wywiad, nie artykuł… 😉

  • 21 czerwca, 2015 o 3:04 pm anonim

    pisze pod spodem że artykuł …..

  • 21 czerwca, 2015 o 8:27 pm sandra

    czytaj ze zrozumieniem zazdroscisz ze sama tyle nie osiągnełas co pani Ewa i pewno nigdy nie osiągniesz tylko najlepiej podszyc się pod anonim i pisac głupoty.Pani Ewo jest pani najlepsza!!!

  • 28 czerwca, 2015 o 3:15 pm przyszła mama

    Dziękuje za ten materiał. I nie ważne czy sponsorowany czy nie. Był mi potrzebny. A o pani Ewie słyszałam od znajomej. I się wybiorę. Już wiem!

  • 13 lipca, 2016 o 2:02 pm Kaśka

    Polecam również 🙂 dzięki Pani Ewie jesteśmy z Frankiem na najlepszej drodze do odstawienia butelki 😀

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"