Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Kto odpowie za fatalny stan chodnika do źródełka św Kingi?
Kto odpowie za fatalny stan chodnika do źródełka św Kingi w Starym Sączu? Z pewnością pogoda i złe warunki atmosferyczne! Jak się okazało, okres rękojmi się skończył a piaskowiec nadal ulega erozji i rozwarstwieniu.
–Źródełko miało być piękne a jest cieknące z odpadającymi schodami.. Następnej zimy zapewne nie przetrwa..-piszą do nas zbulwersowani mieszkańcy.
–Niech ktoś się ustosunkuje do tego co tam się dzieje albo odpowie za taki stan rzeczy –dodaje starosądeczanin.
Wykonana w 2010 roku inwestycja za ponad milion złotych znów będzie poddana modernizacji i Gmina zrealizują ją we „własnym zakresie”. Co to oznacza? Z pewnością kolejny przetarg i kolejne pieniądze na poprawę jakości chodnika, który może stanowić zagrożenie dla pieszych. Nie wspominając już o estetyce.
Źródełko zostało zrealizowane z Małopolskiego Programu Operacyjnego, z którego Gmina uzyskała dofinansowanie w wysokości ponad 665 tys. zł. Dokumentację przebudowy źródła św. Kingi przygotował znany sądecki architekt Wojciech Butscher a wykonawcą robót była sądecka firma. Prace w trudnym terenie, na zboczu, w wąskim jarze trwały kilka miesięcy.
Zrealizowano m.in. wzniesienie nowego muru oporowego u podstawy skarpy, przebudowę ciągu pieszego z systemem placów i podestów, realizację małej architektury, czyli m.in. murków, siedzisk, ławek, cokołów, misy i tablicy inskrypcyjnej. Będzie nowa instalacja ujęcia wody, system kanalizacji deszczowej. Zamontowane zostanie oświetlenie terenu i ogrodzenie.
Projekt został sporządzony w oparciu o analizę historii i tradycji tego zakątka, który jest miejscem kultowym od średniowiecza (pierwsze wzmianki o kaplicy przy źródle pochodzą z XVII wieku, ta dzisiejsza została wybudowana w roku 1779 staraniem ksieni Katarzyny Psurskiej). Źródełko zostało przeniesienie nieco wyżej i wbudowane w zbocze. Powstał też owalny placyk i wybudowano nowe chodniki.
Dla zobrazowania tej inwestycji w skali niewielkiego przecież Starego Sącza marszałek Zegzda posłużył się porównaniem jej wartości do kosztu budowy pięciu domów. Powiedział w 2010 roku, że źródełko św. Kingi jest perełką w starosądeckiej koronie, a istotą przedsięwzięcia poprawa dostępności i estetyzacja tego kultowego miejsca.
– To przedsięwzięcie stało się jednym z etapów rewitalizacji naszego miasta i jego historycznych części – mówił w 2010 roku obecny burmistrz Marian Cycoń.
Niestety rękojmia tej inwestycji obejmowała trzy lata. Jak powiedział nam wiceburmistrz Kazimierz Gizicki –W ramach przeglądu pogwarancyjnego w 2013 roku wykonawca wymienił elementy schodów, które uległy zniszczeniu.
Jednak nie trudno zauważyć, że w dalszym ciągu piaskowiec ulega erozji i rozwarstwieniu. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że jest to kamień mało odporny na czynniki atmosferyczne. Dlaczego zatem przebudowę ciągu pieszego prowadzącego z dwóch stron, z góry od strony klasztoru i z dołu od ul. Bandurskiego do kaplicy wykonano z tak „słabego” materiału?
–Kamień piaskowiec to decyzja konserwatora zabytków -powiedział nam wiceburmistrz Kazimierz Gizicki – Będziemy wymieniać uszkodzone płyty we własnym zakresie –podsumował.
-Stary Sącz jest ważnym elementem dziejów Małopolski.Nie mamy wielu takich historycznych zakątków, na pewno są to: Kraków, Biecz, Alwernia, Wieliczka, Oświęcim, ale też i Stary Sącz. Musimy o to miasto dbać –mówił w 2010 roku Leszek Zegzda.
Dlatego też barokowa kapliczka pw. św Kingi w Starym Sączu otrzymała w tym roku dofinansowanie w wysokości 9 tysięcy złotych na prace remontowo -konserwatorskie (II etap). Dofinansowanie przyznał Sejmik Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Kapliczka” (czytaj więcej)
Szkoda tylko, że otoczenie wokół samej kapliczki i źródełka cieszyło nasze oko, przez tak krótki czas! Pozostaje tylko retoryczne pytanie, kto zawinił? Wykonawca budując zgodnie ze specyfikacją? Burmistrzowie i Radni, którzy nie zauważyli problemu?Konserwator zabytków wydając zezwolenie na budowę chodników z piaskowca? a może sam piaskowiec i pogoda?
Od setek lat źródełko pełni funkcję kulturowo – religijną i ma niezwykłą moc. Przyczynia się do uzdrowień. Służy spragnionym i świetnie nadaje się do kiszenia ogórków. Woda ze źródełka św. Kingi w Starym Sączu ma wiele zastosowań! To nie ulega żadnych wątpliwości, szkoda tylko, że w takim „rozwarstwionym” otoczeniu.
fot. Czytelnik
fot. archiwum UM Stary Sącz
Komentarze
Komentarze (24)
Możliwość komentowania wyłączona.
Masakra. Milion złotych i 5 lat!
a co tam się przejmować. Milion w tą czy w tą. I tak podatnicy zapłacą. Skoro koszt modernizacji to jak budowa 5 domów..co tam. Stac nas
to wygląda przerażająco, Codziennie tamtędy do pracy idę.Wszystko się sypie. A podjazd to ja nie wiem kto to wymyślił, ale z takim nachyleniem to wózkiem źle przejechać a co dopiero -podjazd dla niepełnosprawnych
A co to jest milion na taka inwestycje? Trzeba było interweniować jak był okres rękojmi a nie teraz płakać.
a kto miał interweniować, chyba gmina. Ale co tam.Nikt nie zauważył Milion w tą czy w tą. Stać nas. Zrobi się na nowo
skoro wybiera się w ramach przetargu najtańsze firmy – a owe firmy „oszczędzają” na materiałach, to skąd ten lament ???
pozdrawiam włodarzy 🙂
A gdzie był przez ten czas nasz Radny i Przewodniczący osiedla? Proszę sprawdzić czy interweniował w tej sprawie jak się to wszystko zaczęło sypać. Władza,władza,władza i przytakiwanie a gdzie troska o to co się dzieje w koło.!!!!!
Chodzę tamtędy z dzieckiem na plac zabaw i Orlika. Podjazdy są takie, że ciężko zjechać lub wyjechać i lepiej wózek znosić. Krawężniki i stopnie oczywiście rozsypane. Nie wiem co za konserwator zabytków zatwierdził piaskowiec. Chyba tylko po to, żeby robić remont co 5 lat.
zobaczcie że konserwator zabytków wymyślił taki materiał ! jak wykonali ten chodnik powiedziałem że długo nie będzie nie ten materiał na chodnik gdzie mamy takie natężenie ruchu sypanie solą piaskiem itp w zimie dziwie się że konserwator nie pozwolił na płyty granitowe jak w innych częściach miasta może to nawiązuje do elementów w klasztorze, ale za takie wymysły to konserwator powinien teraz dopłacić do remontu
Najważniejsze że na kampanię 2011 wystarczyło, kto miał zarobic ten zarobił. Dodać do tego przestarzałe technologicznie kino, wemieniane co już chodniki, do dziś nie podłączoną od trzech lat kanalizację i obraz dobrobytu (niektorych) gotowy.
Nieeeee no! Masakra jakaś!! Za taką kasę, to powinni zrobić, żeby ten podjazd płaski był, żeby nie było pod górkę!! I żeby zakrętów nie było … i żeby, … i żeby niczego nie było.
Ludzie, czasem poczytajcie, co piszecie …
Inaczej wybierać nie można. Przepisy prawa.
Hyhy. Dobre:)
Nie najlepiej to robić wszystko na odpier..* się tak jak i rynek, kino, park koło kościoła, platformę widokową. A już nie wspomnę o wiacie grillu i syfie jaki się znajduje na górze parkowej. Ty się zastanów co piszesz!!!
na wybory wszystko tip top …a potem się sypie
a gdzie byli kierownicy z gminy którzy odbierali te poprawki? kto to podpisał?
ja nawet tamtędy nie jezdze bo wozkiem z dzieckiem nie ma szans wyjechać. koszmar. Kto jeździ ten wie. pozostaje baszta.
Skoro milion nie wystarczył to po co się w ogole zabierać za cos co będzie „działac” kilka lat ? dla zasady pod publikę? przecież to miejsce często uczęszczane przez turystów a wygląda jakby tam tiry śmigały
To nie jest problem piaskowca, bo piaskowce spokojnie wytrzymują 30 lat. Nie jest problemem oszczędzanie na materiałach podczas budowy. Problemem jest oszczędzanie na utrzymaniu a szczególnie SÓL w zimie. Na sól nie ma mocnych. Z tego co pamiętam do odladzania miał być sprowadzany specjalny nieinwazyjny środek ale był drogi. Teraz jak się oszczędzało zimą to trzeba zrobić z granitu nie za milion tylko za dwa.
Nie bardzo rozumiem, o co ci chodzi człowieczku. Wymieniłeś kilka wielkich inwestycji, jakie w Starym Sączu się „same zrobiły”, tak samo jak same nie chcą się dziać w sąsiednim NS. Sam byłem przeciwny wywalaniu aż takiej kasy w rewitalizację rynku, ale jest to zrobione i cóż – Rynek jest piękny, serio mamy si czym chwalić! Podobnie jak park, platforma… A syf na górze miejskiej to chyba akurat nie burmistrz robi, tylko … No właśnie kto? Nie przypadkiem tacy jak ty, albo twoje dzieci?? Zawistni i roszczeniowi, z całą masą kompleksów, we wszystkim się szukający „należy mi się”? ….
Jak zwykle człowieczku siejesz propagandę sukcesu!!! A kompleks to ty masz człowieku ale wyższości którym skrywasz inne kompleksy!!! Mimo tego pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego:))
I to jest najlepszy dowód na to ,z e radny nie powinien być także przewodniczącym., bo co dwie pary oczu to nie jedna. skoro takich dziur radny nie widział. masakra
całkowicie się zgadzam. obsadzanie tylko stołków -15 różnych funkcji a jeden worek na kase.
Tym podjazdem pod samym zrodelkiem to ja nie moge wyjechac nawet wozkiem na zakupy a takiego uzywam bo nie mam sil do noszenia….a nukogo nie bede obarczac zakupami bo i nawet nie mam kogo.Stan chodnika jest taki jaki jest,ale to pretensje powinni miec urzednicy do siebie za niedopilnowanie.Poza tym te schodkowe zejscia powinny tez miec same konce stopni w jakims innym kolorze bo ich nie widac i jak nie mam okularow to strach isc bo nie wiem czy sie nie potkne i upadne, to naprawde jest uciazliwe dla starszych ludzi ktorzy niedowidza.Moze chocuaz pomalowac linie jakies zeby widziec ze koniec progu a o nieszczescie nie trudno, pomysle wlodarze tez i o staruszkach.