Info z rejonu
Nowy Sącz nagrodzony na VI Kongresie Regionów we Wrocławiu
Nowy Sącz został dwukrotnie nagrodzony na VI Kongresie Regionów, w tym za zajęcie 1 m. w Rankingu Energii Odnawialnej (w kategorii miast na prawach powiatu) Tygodnika NEWSWEEK i Związku Powiatów Polskich, oraz9 m. w Rankingu Miast Atrakcyjnych dla Biznesu (w kategorii miast 50 – 150 tys. mieszkańców) Magazynu FORBES.
Wobec wszystkich uczestników Kongresu przywołana została również informacja o zdobyciu przez Nowy Sącz 3 m. w Rankingu Miast na Prawach Powiatu Tygodnika NEWSWEEK i Związku Powiatów Polskich. Nagroda w przypadku tego rankingu została już wcześniej wręczona podczas tegorocznego Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich.
Nowy Sącz nazywany był podczas Kongresu – cyt.: „wylęgarnią przedsiębiorczości”, „miastem, które daje przykład mniejszym ośrodkom, jak sobie radzić w czasach dominacji metropolii”, czy „miastem skoncentrowanym na ekologii.”
–Serce rośnie i chce się zrobić jeszcze więcej, gdy słychać dobiegające z Polski tak miłe słowa pod adresem Nowego Sącza i jego mieszkańców – powiedział prezydent Ryszard Nowak.
Nagrody odebrał reprezentujący prezydenta Ryszarda Nowaka, pełnomocnik prezydenta ds. zarządzania strategicznego Wojciech Piech.
VI Kongres Regionów odbył się w Hali Stulecia we Wrocławiu w dniach 16-18 czerwca 2015 pod hasłem: „Przywództwo, odpowiedzialność, rozwój – 25 lat doświadczeń samorządu terytorialnego.” To największe w Polsce spotkanie samorządowców, ludzi nauki, biznesu i przedstawicieli organizacji pozarządowych z całego kraju. W trakcie Kongresu odbyło się 18 paneli dyskusyjnych, 4 sesje plenarne, 14 prezentacji i z udziałem łącznie 115 panelistów. W kluczowych momentach sesji plenarnych korzystano z elektronicznego systemu do głosowania, by wysondować, jakie jest zdanie całej widowni.
Gościem specjalnym Kongresu był niedawny burmistrz Berlina z 11-letnim stażem, Klaus Wowereit, ikona niemieckiego samorządu, który słuchając szczerych wypowiedzi polskich samorządowców, pokazał, że kwestia środków finansowych, nie wystarczających na wszystkie ważne cele, jest wspólna dla wszystkich samorządów. Zwracał też uwagę na znaczenie samorządu w realizacji inwestycji, często o charakterze narodowym, na wpół żartując, że kiedy spóźniała się budowa lotniska w Berlinie – to on był przez wszystkich, w tym władzę państwową wskazywany jako główny winowajca. Gdy prace się skończyły, oskarżyciele wspólnie z nim z dumą przecinali wstęgi.
Inny gość specjalny, Richard Florida światowej sławy autor bestsellerów, które wprowadziły pojęcie tzw. Klasy Kreatywnej, zwracał uwagę, że aby możliwy był rozwój gospodarczy napędzany siłą inteligencji, oprócz zaistnienia sytuacji społecznej możliwej do opisania trzema „T”: Technologia, Tolerancja i Talent, władze samorządowe muszą zadbać także o jakość miejsca, rozumianą jako wysokiej jakości środowisko, sprzyjające bezkonfliktowemu życiu mieszkańców. Florida definiuje klasę kreatywną jako nową grupę społeczną, która przejmuje od dwóch dekad inicjatywę rozwojową we współczesnej gospodarce.
UM Nowy Sącz
Uwaga! Zamknięta droga
Wyrok skazujący dla Dawida Sz. za oszustwa na szkodę księży
„Dzień z e-KRUS”
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm