Edukacja

Strajk nauczycieli. Czy egzaminy będą zagrożone?

Opublikowano: 13 marca, 2019 o 8:21 am   /   przez   /   komentarze (0)

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpisze referendum w sprawie rozpoczęcia strajku w oświacie. Jeżeli głosujący się za nim opowiedzą, rozpocznie się on w poniedziałek 8 kwietnia i będzie trwał do odwołania – poinformował prezes zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz –Do 25 marca we wszystkich szkołach i placówkach zostanie przeprowadzone referendum strajkowe.

Osoby zatrudnione odpowiedzą w nim na jedno pytanie: „Czy wobec niespełnienia żądania dotyczącego podniesienia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 jesteś za przeprowadzeniem strajku począwszy od 8 kwietnia?”.

Jeżeli ZNP otrzyma wyniki referendum z ponad połowy placówek, do których pytanie zostało wysłane, i ponad połowa osób głosujących w tych placówkach opowie się za rozpoczęciem strajku, to ten zacznie się w tych miejscach 8 kwietnia.Oznacza to, że jego termin może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

Ministerstwo Edukacji Narodowej już szykuje się na strajk nauczycieli. W błyskawicznym trybie zmienia przepisy o egzaminie ósmoklasisty w taki sposób, by ewentualna nieobecność pedagogów nie zablokowała możliwości jego przeprowadzenia.

Uczniowie muszą przystąpić do egzaminów, aby ukończyć rok szkolny, dlatego na prośbę dyrektorów szkół, zmieniamy przepisy projektów rozporządzeń by były bardziej elastyczne. Tak jak deklarowaliśmy wcześniej, tegoroczne egzaminy odbędą się i nie ma możliwości ich przełożenia. Są one konieczne do przeprowadzenia rekrutacji – powiedziała minister Anna Zalewska.

Zgodnie z przepisami, które obowiązują obecnie, by przeprowadzić egzamin niezbędne jest powołanie zespołu złożonego z dyrektora oraz nauczycieli. Ten jest dzielony na zespoły nadzorujące złożone z dwójki pedagogów z zastrzeżeniem, że jeden musi pracować w danej szkole. Widmo strajku organizowanego w trakcie wiosennych egzaminów spowodowało błyskawiczną reakcję ze strony MEN. Projekt nowego rozporządzenia pozwala dyrektorom szkoły formować zespoły nadzorujące i egzaminacyjne osoby, które nie są zatrudnione w danej szkole.

 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"