Info z rejonu, Z ostatniej chwili
Sądecka Izba Gospodarcza zaniepokojona budową połączenia DK 87
Dzisiaj Sądecka Izba Gospodarcza wysłała do Przewodniczącej Rady Miasta Nowego Sącza Pani Iwony Mularczyk, Przewodniczącego Komisji Infrastruktury Pana Wojciecha Piecha oraz wszystkich Radnych Miasta Nowego Sącza list w sprawie budowy połączenia DK 87 z DW w Nowym Sączu wraz z budową mostu na Dunajcu.
Oto jego treść:
Sądecka Izba Gospodarcza wyraża swoje zaniepokojenie projektem uchwały, która zostanie poddana głosowaniu w dniu 13 marca br. podczas Sesji Rady Miasta. Uchwała dotyczy porozumienia pomiędzy Prezydentem Miasta Nowego Sącza, a Zarządem Województwa Małopolskiego w sprawie budowy połączenia DK 87 z DW w Nowym Sączu wraz z budową mostu na Dunajcu. Integralną częścią porozumienia jest mapa z wyznaczonym przebiegiem ww. drogi, tzw. wariant C. Budzi nasze duże zdziwienie brak dołączenia do uchwały wariantów A i B, co może wprowadzić Radnych w błąd.
Dwa lata temu Sądecka Izba Gospodarcza uczestniczyła w konsultacjach społecznych, w wyniku których ustalono przebieg tejże drogi i przygotowano Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Nowego Sącza (zwane dalej Studium) przyjęte przez Radę Miasta uchwałą Nr XLIV/431/2017 roku z 12 września 2017 roku. Tym bardziej jesteśmy zdziwieni pojawieniem się zupełnie innej koncepcji drogi tzw. wariant C, który jest niekorzystny z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Nowego Sącza oraz okolicznych gmin. Przyjęcie tego wariantu oznacza:
- Bezpowrotną utratę około 20 hektarów terenu przeznaczonego obecnie w Studium pod działalność produkcyjną i usługową (czyli tzw. biznes aortowy). Jest to obecnie jedyny, dostępny teren pod tego typu działalność w Nowym Sączu.
- Zwiększenie kosztów budowy drogi o około 1 milion zł. z powodu poprowadzenia jej w sposób okrężny, dłuższy o około 230 m od projektu konsultowanego dwa lata temu.
- Zwiększone koszty użytkowania tej drogi dla mieszkańców oraz większe zanieczyszczenie powietrza w mieście – wydłużenie drogi o 230 m spowoduje dodatkowy koszt jej użytkowania w skali każdego roku o co najmniej 900 tysięcy złotych oraz dodatkową emisję 140 ton CO2 rocznie.
Pozbawienie Miasta jedynych, dostępnych terenów przemysłowych to utrata wpływów do Budżetu Miasta z tytułu podatku od nieruchomości w kwocie co najmniej kilku milionów złotych w skali roku, utrata możliwości stworzenia co najmniej 1 tysiąca miejsc pracy na Sądecczyźnie w tzw. biznesie aortowym (1 miejsce pracy stworzone w biznesie aortowym tworzy do 5 miejsc pracy w biznesie wtórnym), ograniczenie wzrostu wynagrodzeń na Sądecczyźnie o co najmniej 10%.
Mając to na uwadze trudno nam zrozumieć, że przy podejmowaniu tej decyzji nie bierze się pod uwagę interesu ponad 100 tysięcy mieszkańców regionu, a uwzględniane są protesty 3 lokalnych mieszkańców, w tym obecnego dyrektora Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta, zwłaszcza, że uzgodniony 2 lata temu, przebieg drogi przewidywał jej odległość od najbliższych zabudowań na ok. 30 metrów.
Przy podobnych ulicach dojazdowych do miasta takich jak Węgierska, Nawojowska, Tarnowska, Krakowska, domy znajdują się średnio w odległości 10 m od krawędzi drogi, a nowe budynki mieszkalne budowane są w odległości ok. 20 m.
Przebieg tego typu dróg dojazdowych i mostów wyznacza się na setki lat, wokół nich powstają zakłady produkcyjne, usługowe i handlowe. Prowadzenie drogi po zbędnym łuku (jeśli można prosto) utrudni włączanie do ruchu pojazdów z przylegających zakładów bądź dróg lokalnych.
Zdziwienie budzi fakt nadzwyczajnego tryb głosowania nad ww. uchwałą, skoro składanie wniosków o dofinansowanie tego typu inwestycji było możliwe od już 1 sierpnia 2018 roku.
Otwieranie na nowo sporu wokół przebiegu już raz ustalonej drogi dojazdowej oddali w czasie szanse na jej powstanie, jak również szanse na budowę tak potrzebnej Sądecczyźnie kolejnej przeprawy przez rzekę Dunajec.
W załączeniu przesyłam mapę – załącznik do uchwały Rady Miasta przedstawiającą proponowany przebieg drogi-wariant C. Na mapie kolorem czerwonym zaznaczono przebieg drogi uzgodniony w konsultacjach społecznych i uwzględniony w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Nowego Sącza przyjętym przez Radę Miasta uchwałą Nr XLIV/431/2017 roku z 12 września 2017 roku.
Z poważaniem
(-)
Paweł Kukla
Prezes
Sądeckiej Izby Gospodarczej”
SPIĘTY solo w Starym Sączu – mocne uderzenie alternatywy
Stanisław Tomski, Piłsudskiego
Stary Sącz. Uczniom nie wypłacono stypendium naukowego bo….nastąpiła zmiana regulaminu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm