Przez niemal 6 miesięcy rodzina Młodnickich mieszkała w ośrodku Caritasu w Rybakach. Dzieci chodziły do przedszkola i szkoły, a rodzice doskonalili język polski na specjalnym trzymiesięcznym kursie.
Teraz nadszedł czas na rozpoczęcie samodzielnego życia w Polsce. Dziś rodzina wyprowadziła się z ośrodka w Rybakach i przyjechała do Nowego Sącza. Państwo Młodniccy będą mieszkali w 3-pokojowym mieszkaniu udostępnionym przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Dzięki pomocy władz miasta Pan Andrzej otrzyma pracę w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.
W uroczystym przekazaniu kluczy do mieszkania wzięła udział szefowa MSW Teresa Piotrowska, prezes fundacji „Mimo Wszystko” Anna Dymna oraz prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.
– Ta pomoc, która została zaoferowana nie tylko przez miasto, ale przede wszystkim przez Fundację „Mimo Wszystko” Anny Dymnej, przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i ludzi dobrej woli, to jest pomoc bardzo duża. Liczę na otwartość, życzliwość Sądeczan i na to, że nowa rodzina zostanie przyjęta we właściwy sposób – powiedział prezydent Ryszard Nowak.
W ośrodkach – Caritas w Rybakach i rządowym w Łańsku – zaraz po ewakuacji z Donbasu, zamieszkało w sumie 75 rodzin. Wśród nich było około 50 dzieci. Do Polski przyleciało 178 osób. Ale w ośrodkach przebywało ponad 190 osób (kilka osób dojechało w ramach „łączenia rodzin”).
Szefowa MSW Teresa Piotrowska w ubiegły piątek spotkała się w ośrodku w Rybakach z osobami polskiego pochodzenia, które w styczniu przyjechały do Polski. Dotychczas ośrodki w Łańsku i Rybakach opuściło w sumie ponad 100 osób (tylko dziś wyjechało 9 rodzin). Rodziny zamieszkały m.in. we Wrocławiu, Koszalinie, Gdańsku, Bydgoszczy, Lubaniu, Sopocie, Wałbrzychu, Zielonej Górze, Warszawie i Katowicach.
Rodziny, które już opuściły ośrodki, zamieszkały głównie w lokalach zaproponowanych przez władze miejskie i w mieszkaniach wynajmowanych. Osoby te podjęły zatrudnienie m.in. w ośrodku szkoleniowym Straży Granicznej, Uczelni Łazarskiego, laboratorium miejskim, a także w prywatnych firmach zajmujących się produkcją m.in. instalacji grzewczych i sanitarnych.
Przypomnijmy, że MSW zbierało oferty pomocy dla osób ewakuowanych z Donbasu w specjalnym banku ofert. W ramach banku ofert swoją pomoc w postaci mieszkania czy pracy zaoferowały 23 samorządy, przedsiębiorcy, organizacje oraz osoby indywidualne.
W związku z tym, że dzieci zakończyły już rok szkolny, pozostałe rodziny będą sukcesywnie opuszczały ośrodki i rozpoczynały samodzielne życie w Polsce. Już jutro z ośrodków wyjeżdżają kolejne 4 rodziny. Skorzystają z pomocy mieszkaniowej i ofert pracy zaproponowanych m.in. przez samorządy. Zamieszkają m.in. w Warszawie, Świdnicy, Szczecinie, Wałbrzychu, Poznaniu.
Miły Gest. Wielodzietna Rodzina ma szansę na Normalne Życie. Gratulować i życzyć samych sukcesów. 🙂