Info z rejonu

W Nowym Sączu troszczą się o bezpieczeństwo powodziowe

Opublikowano: 30 czerwca, 2015 o 2:08 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Mając na względzie zapewnienie najwyższego poziomu ochrony i bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców, Prezydent Miasta Nowego Sącza w ramach zorganizowanych przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej konsultacjach społecznych związanych z opracowaniem Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla Obszarów Dorzeczy i Regionów Wodnych przesłał do Prezesa tego Zarządu uwagi, wnioski oraz sugestie dotyczące wykonania niezbędnych prac inwestycyjnych i regulacyjnych na wszystkich ciekach wodnych przepływających przez teren Miasta Nowego Sącza.

W przesłanych pisemnych uwagach Prezydent Miasta poinformował o specyfice regionu w kontekście występowania górskiego charakteru zagrożenia powodziowego oraz o uwarunkowaniach historycznych i hydrologicznych dotyczących występowania zjawiska powodzi na obszarze Miasta. Dodatkowo przekazał informacje dotyczącą aktualnego stanu cieków wodnych – w tym o uszkodzonym korycie i międzywalu rzeki Dunajec, zniszczonych progach wodnych na rzece Kamienica, potrzebie regulacji oraz intensyfikacji prac utrzymaniowych potoku Łubinka oraz przeprowadzenia prac inwestycyjno – regulacyjnych w potokach Kamionka, Dąbrówka, Jamniczanka, Żeglarka, Biczyczanka, Elektrodowym, Łacznik i Majdan.
Dodatkowo Prezydent Miasta poinformował Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej o planowanych przez Miasto Nowy Sącz zadaniach inwestycyjnych, które realizowane będą na ciekach wodnych lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Przedmiotowe uwagi zostały opracowane na podstawie przeprowadzonych na szczeblu Miasta szczegółowych analizach dokonanych wspólnie z zainteresowanymi i właściwymi jednostkami organizacyjnymi miasta, służbami, inspekcjami i strażami oraz administratorami poszczególnych cieków wodnych.
Prezydent Miasta w ramach niniejszych konsultacji społecznych odniósł się bezpośrednio do każdego zadania inwestycyjnego planowanego do realizacji w ramach Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla obszaru dorzecza Górnej Wisły. Równocześnie zaproponował dodatkowe zadania i inwestycje, których realizacja bezpośrednio wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Miasta Nowego Sącza.
Na opracowanie ostatecznej wersji Planów Zarządzaniem Ryzykiem Powodziowym uwzględniającej uwagi i sugestie jednostek samorządu terytorialnego Prezesowi Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej zgodnie z Dyrektywą Powodziową wyznaczono termin do dnia 22 grudnia 2015 roku.

UM Nowy Sącz

fot. archiwum UM Nowy Sącz 2010 rok

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"