Kultura, Z ostatniej chwili
Startuje Bonawentura! Bezpretensjonalny zlot podróżników w „miasteczku z klimatem”
Wchodzicie z nami na pokład? Bezpretensjonalny zlot podróżników w „miasteczku z klimatem” w sercu Beskidów. Trzy dni podróżniczego odlotu; fascynujące pokazy, zdjęcia, filmy. Inspiracje na całe życie. Krótko mówiąc rusza 9. Festiwal Podróży i Przygody Bonawentura w Starym Sączu.
Choć na świecie coraz trudniej znaleźć zakątki nie tknięte ludzką stopą, to podróż i spotkanie z mieszkańcami odległych krajów ciągle mają sens – przekonują goście kolejnej edycji „Festiwalu Podróży i Przygody Bonawentura”. Festiwal od dziewięciu lat przyciąga do Starego Sącza globtroterów z całej Polski.
Festiwal jest okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji, bo sposobów podróżowania i powodów dla których ruszamy w świat jest bardzo wiele. Jak twierdzą organizatorzy imprezy, nie ma lepszych i gorszych metod podróżowania, a ludzie często po Bonawenturze podejmują decyzję o wyjeździe do Afryki, czy Ameryki Południowej.
Jak co roku na festiwalu Bonawentura będziemy rozmawiać o naszej planecie z perspektywy osób podróżujących -mówi Wojciech Knapik, dyrektor CKiS. –Pochylimy się nad nowymi trendami w podróżowaniu takimi jak rola nowych mediów w kształtowaniu naszej wiedzy o świecie.
Piątkowy blok pokazów można by spokojnie zatytułować „Giganci”. Każdy z piątkowych prelegentów – gości specjalnych jest zupełnie inny, ale mają wspólną cechę, są wyjątkowymi specami w swojej dziedzinie. I świetnie (z pasją) potrafią o tym opowiadać.
Marek Tomalik. Podróżnik, publicysta, pisarz, dziennikarz radiowy, z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Podróżnik powraca na walkabout, aborygeński odpowiednik naszej pielgrzymki – po swoich ścieżkach na „swojej” ziemi. Jego opowieści przenika głęboki duch zrozumienia i szacunku dla odmienności.
Prezentacja podsumowująca dorobek Krzysztofa Starnawskiego poświęcona będzie jego najtrudniejszym eksploracjom przeprowadzonym we Włoszech, w Albanii, Czechach, Meksyku i Francji, gdzie kontynuuje kilka zaawansowanych projektów, które doprowadziły m.in. do największych odkryć geograficznych w dziedzinie speleologii w tych rejonach, w tym najgłębszej zalanej jaskini na świecie!!
I na koniec wieczoru Mariusz Szczygieł uznany reporter i pisarz. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Miłośnik czeskiej Pragi.
W sobotę; tradycyjny maraton 9-ciu podróżniczych pokazów, biorących udział w plebiscycie na najlepszy pokaz i nagrodę publiczności Bonawentura 2019. Ten dziesiąty, to spotkanie z Pawłem Cywińskim – guru świadomego podróżowania, który wyczuli nas na to, że sposób w jaki opowiadamy o świecie i swoich podróżach ma nieprawdopodobną siłę, która może być albo dobra, albo destrukcyjna. W tym roku po raz pierwszy Bonawentura wspólnie z portalem post-turysta przyzna nagrodę za narrację, która łączy ludzi i promuje świadome podróżowanie.
W niedzielę będziemy chcieli przybliżyć widzom Bonawentury świat influencerów, budujących z sukcesem swoje społeczności w social media.
Internet od przynajmniej kilku już lat jest miejscem, w którym dzieje sie bardzo wiele fascynujących procesów. Z każdym rokiem rośnie rola „interentowych guru” jako źródła informacji i inspiracji. Festiwale podróżnicze straciły wieloletni monopol na „rząd dusz” w tym zakresie. tzn. w zakresie wyznaczania trendów i punktów odniesienia dla osób, dla których podróże są czymś ważnym w życiu. Pojawili się właśnie „influenserzy”, często pasjonaci w wybranych dziedzinach , osoby odważne, które kiedyś zdecydowały, że dla osobistej wolności i czasu na podróże zostaną freelancerami. Jakie są blaski i cienie tej drogi? Chcemy Wam je pokazać. A Wy zdecydujecie, czy przypadkiem nie jest to droga w sam raz da Was? No i poznamy osobiście gwiazdy Internetu takie jak Kaja Kraska – dziennikarka, pasjonatka podróżowania w pojedynkę i opowiadania historii filmem. Prowadzi blog i kanał podróżniczy na YT – Globstory.
Na koniec festiwalu; koncert muzyki świata. Wystąpi legendarna Dikanda!
Są jeszcze wolne miejsca na bloki niedzielne! Do nabycia w kasie podczas festiwalu lub w przedsprzedaży.
Piątek (22 III) blok A (godz. 18.00 -22.30)
Marek Tomalik (gość specjalny) „Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia”
Krzysztof Starnawski (gość specjalny) „Eksploracje jaskiń na najgłębszych poziomach”
Mariusz Szczygieł (gość specjalny) „Kultura czeska – moja laska nebeska”
Sobota (23 III) blok B (godz. 11.15 – 16.30)
Grzegorz Smułek „Kazachstan – droga daleka do domu”
Maciej Grzelczyk „Tajemnice ludu Sandawe, czyli odkrywanie malowideł w tanzańskim busz”
Edyta Stępczak „Burka w Nepalu nazywa się sari”
Marek Kramarczyk „Jachtostopem na Karaiby i dalej, przez Pacyfik – 3 letnia oceaniczna przygoda”
Paweł Cywiński/Post-Turysta (gość specjalny) „Przydługi język turystyki”
Sobota (23 III) blok C (godz. 17.30 – 22.45)
Jadwiga Marchwica „Bike Jamboree, Zimą przez Ałtaj”
Krzysztof Story „Cape Wrath Trail, Szkocja”*
Ewa Cieslik „Romantyczno-archeologicze wędrówki po Ukrainie”
Alicja Rapsiewicz „Zimbabwe za 5 milionów”
Bart Rubik „Mozaika Latynoamerykańska – święta, wierzenia, rytuały”
Niedziela (24 III) blok D (poranny blok filmowy 10.00-13.00)
10.00 „Grizzly Man”, reż. Werner Herzog 2005 (USA) (100’)
11.45 „Człowiek delfin”, reż. Lefteris Charitos (Francja/Grecja/Japonia/Kanada)(80’)
Wprowadzenie do filmów Filip Nowak (filmoznawca)
Niedziela (24 III) blok E (godz. 15.00- 19.30)
Nowe trendy: Podróże w mediach społecznościowych jako sposób na życie (i poznawanie świata)
Ewa Chojnowska-Lesiak, blog Szpilki w Plecaku „Autorski przegląd najciekawszych miejsc na świecie”
Aleksandra Świstow, blog Pojechana „Laowai w wielkim mieście- zapiski z Chin”
Kaja Kraska Globstory „Kirgistan, Rumunia, Gruzja – kraje (bardzo) niedocenione, do których każdy może pojechać”
panel dyskusyjny: „Podróże wg. influenserów”*
Niedziela (24 III) blok F (godz. 20.00-21.30)
koncert zespołu Dikanda
Ferie z Małopolskimi Terytorialsami rozpoczęte!
Opisz piękno Małopolski i weź udział w konkursie
Stary Sącz. Zmiana miejscowego planu zagospodarowania
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm