Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Dni Polsko-Węgierskie w Kungos

Opublikowano: 27 marca, 2019 o 8:05 am   /   przez   /   komentarze (0)

W ramach współpracy partnerskiej delegacja Stowarzyszenia Świętej Kingi ze  Starego  Sącza wzięła w dniu 23.03.2019 r. udział w obchodach „DNI PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKICH”  w  Kungos, w najbardziej polskiej wsi na Węgrzech. Wyjazd ten zorganizowany był na  zaproszenie Stowarzyszenia Kulturowego św. Kingi w Kungos, w celu  zacieśnienia  przyjaźni i współpracy partnerskiej pomiędzy tymi Stowarzyszeniami. Tradycją stało się, że obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej mają miejsce nie w stolicach, ale w mniejszych miastach, które są w szczególny sposób związane z historią obu narodów.

Po drodze do Kungosz  zwiedziliśmy pierwszą stolicę Węgier –  Szekesfehervar – nekropolię królów węgierskich, a w niej Katedrę św. Stefana, Pałac Biskupi z późnobarokową siedzibą biskupów oraz ratusz. Widok tego miasta zauroczył wszystkich.

W godzinach wieczornych w miejscowości Csajag, odbyło się spotkanie ze stroną węgierską  na którym omówiono dalszą współpracę  pomiędzy  Stowarzyszeniami. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele  władz lokalnych .

W sobotę, 23.03.2018 r. rozpoczęła się uroczystość obchodów w Urzędzie Gminy w Kungosz, w nowo oddanej sali reprezentacyjnej Urzędu.  Spotkanie to przygotował Burmistrz Kongos  Grzegorz Szabo   wraz Zoltanem Tokacs – Prezesem Stowarzyszeni Kulturowego  Świętej Kingi. Głównym punktem dopołudniowej części, była prezentacja książki Agnes Szegedi „Eddig…”. Autorka książki, a zarazem wielka przyjaciółka starosądeckiego Stowarzyszenia, zaprezentowała swoją twórczość. W książce tej opowiedziała o swoim życiu zawodowym i prywatnym, o ludziach, których spotkała na swojej drodze. W taki właśnie sposób chciała pomóc osobom, które niejednokrotnie zmagają się z chorobą nowotworową lub pozostają tu na ziemi w wielkim bólu po utracie bliskich. Książka zawiera także osobiste relacje z członkami starosądeckiego Stowarzyszenia Świętej Kingi.

W dalszej części, bardziej oficjalnej, odśpiewano hymny obu narodów. Burmistrz przywitał zaproszonych gości na Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskich w Kungosz i przedstawił historie powiązań polsko-węgierskich. Następnie Pan Mieczysław Witowski- Prezes Stowarzyszenia Świętej Kingi opowiedział o współpracy pomiędzy starosądeckim Stowarzyszeniem, a Stowarzyszeniem z Kungosz w pierwszą rocznice podpisania wzajemnej umowy.

W części artystycznej wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej z Kungos, recytując polską poezję, grupa teatralna zaś przedstawiła skrót z życia świętej Kingi. W wykonaniu uczniów  klas I-IV z  Csajag usłyszeliśmy  piękne wykonanie polskich piosenek. Uroczystość uświetnił  Chór AKORD z Gyor, składający się w większości z Polonii. Członkowie chóru zaśpiewali polskie  pieśni historyczne, religijne oraz regionalne.

Całość obchodów uwieńczyło uczestnictwo zgromadzonych we Mszy św. W procesji, wszyscy uczestnicy przeszli do kościoła świętej Kingi w Kungosz, gdzie Mszę św. koncelebrował Opat Herdics Gyorgy z Dunajskiej Stredy  wraz Proboszczem Zsoltem Beke z Berhidy, który również obsługuje kościół w Kungos.

Po  Mszy św. Stowarzyszenie Świętej Kingi ze Starego Sącza podarowało do parafii Berhidy   ampułki mszalne oraz tryptyk z Janem Pawłem II, jako pierwsze dary do zaplanowanego nowego kościoła pod pw. Jana Pawła II – jedynego na Węgrzech.

W godzinach wieczornych odbyła się uroczysta kolacja, na którą zaprosił członek węgierskiego Stowarzyszenia. Bezpośrednio przed kolacją delegacja ze Starego Sącza zapoznała się z kulturą, tradycjami i twórczością mieszkańców.

W drodze powrotnej do kraju zwiedziliśmy miasto Varpalota i Veszprem oraz słynny kurort Balatonfured.

Nadmienić należy, że podczas wyjazdu delegacja Stowarzyszenia odbyła także rozmowę
z Sekretarzem Ambasadora w Ambasadzie Polski w Budapeszcie oraz z Panią Moniką  Molnar- Sagun w Domu Polskim w Budapeszcie. Tematem tych rozmów było omówienie przygotowań do lipcowej pielgrzymki do Esztergom (12-14.lipca 2019 r.), w 20-tą rocznicę podarowania przez starosądeckie  Stowarzyszenie Tablicy Pamiątkowej  do Bazyliki pw. św. Wojciecha , którą to 16 czerwca 1999 r. na błoniach starosądeckich  poświęcił Jan Paweł II.

Uczestnicy delegacji wrażają swoją wdzięczność Organizatorom Dni Polsko-Węgierskich za możliwość uczestnictwa w tak podniosłej uroczystości, podczas której doświadczyli ogromnego ciepła i gościnności. Wyrazy wdzięczności należą się również firmie FHU  Andrzej Ligara z Nowego Sącza za pomoc w organizacji wyjazdu.

opr. Mieczysław Witowski

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"