Wydarzenie poprzedziło triduum, które poprowadził ks. Mateusz Florek, który niedawno wydał książkę o duchowości św. Kingi. Wprowadził relikwie de ossibus, czyli z kości, ks. Stanisław Śliwa. Inicjatorem tego wydarzenia był wikariusz w parafii Siedlce, duszpasterzujący w kaplicy w Janczowej ks. Sebastian Wiktorek. – Kinga od lat jest patronką kaplicy i społeczności wiernych, która się w niej gromadzi. Przez sprowadzenie relikwii mamy wzór św. Kingi bliżej nas, możemy lepiej się w nią wpatrywać, możemy jak dotąd, ale bardziej wszechstronnie oddawać jej cześć i za jej przyczyną prosić Boga o potrzebne nam łaski – mówi ks. Sebastian Wiktorek.
Kaplica w Janczowej powstała w latach 80. XX wieku. – Zaczęliśmy ją budować ze składek Janczowian w 1987 roku. Powstała i miała nosić wezwanie bł. Karoliny, ale proboszczujący wtedy w Siedlcach ks. Plichta był spod Starego Sącza i jego zdanie przeważyło, że patronką została św. Kinga. Nie żałujemy, to piękna patronka. Kaplica zaś jest naszym dziedzictwem, naszym miejscem, elementem naszej tożsamości, o które staramy się dbać jak najlepiej – mówi sołtys Janczowej, a zarazem opiekun kaplicy Stanisław Hodorowski. Dla filialnej kaplicy siedleckiej parafii patronat św. Kingi jest nawet, można powiedzieć, naturalny. Parafię w Siedlcach uposażyły przecież w 1325 r. klaryski ze Starego Sącza, a proboszczowie dawniej bywali kapelanami sióstr.
diecezjatarnowska.pl
Dzień Babci i Dziadka. Pamiętajmy o naszych najbliższych!
25. Edycja Małopolskiego Lauru Sportu. Zgłoś kandydata
Spotkanie opłatkowe samorządowców z „Miast i Miejscowości Papieskich”
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm