Info z rejonu
Nowy Sącz. Mieszkańców czekają podwyżki za wodę?
Podczas ostatniej, burzliwej Sesji Rady Miasta Nowego Sącza, radni zgodzili się na przesunięcie części dopłat jakie trafiały z budżetu Urzędu Miasta do Sądeckich Wodociągów na pomoc spółce NOVA. W związku z tym faktem mieszkańcy nie zapłacą więcej za śmieci. Czekają ich prawdopodobnie podwyżki za wodę gdyż Sądeckie Wodociągi otrzymają mniej pieniędzy od miasta.
– Do spółki NOVA chcemy dopłacić tylko 3 miliony złotych, a do tej pory do Sądeckich Wodociągów wpłaciliśmy już 8 milionów, pomimo tego, że mają one 7 milionów złotych zysku – mówił wiceprezydent Artur Bochenek.
-Jaką różnicę za fakturze odczuje sądecka rodzina? Ile zapłacą więcej za wodę i ścieki? –pytał prezesa Sądeckich Wodociągów radny Michał Kądziołka -czy mieszkańcy Nowego Sącza zapłacą więcej za wodę niż mieszkańcy Starego Sącza, Korzennej czy Kamionki?
-Jeżeli Rada przegłosuje uchwałę to sądecka przeciętna rodzina 4-osobowa kwartalnie zapłaci prawie 200 złotych więcej –mówił prezes Sądeckich Wodociągów Tadeusz Frączek –czy mieszkańcy sąsiednich gmin będą płacić więcej? Nie. Taryfa Sądeckich Wodociągów jest stała i niezmienna. My odpowiadamy za taryfę. Nie za ceny dla mieszkańców poszczególnych gmin.
Wiceprezydent zapewnił na sesji, że w poniedziałek do zarządu Sądeckich Wodociągów i zgromadzenia wspólników Urząd Miasta wyślę apel o przeznaczenie części zysków na dopłaty dla mieszkańców. Jeśli spółka komunalna zadziała dla dobra swojego założyciela nie ucierpią na tym portfele mieszkańców -mówił.
Sądeckie Wodociągi wystosowały oświadczenie w tej sprawie.
- Taryfa za wodę i ścieki na terenie Nowego Sącza oraz gmin: Stary Sącz, Nawojowa, Kamionka Wielka, Korzenna, Chełmiec, Grybów, Łącko została zatwierdzona decyzją
z 26 kwietnia 2018 r. na trzy lata przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Obowiązuje do połowy 2021 r.Jednocześnie informujemy, że nieprawdziwe są informacje przekazywane podczas XVII sesji Rady Miasta Nowego Sącza o możliwości doraźnej zmiany taryfy. Zmiana może nastąpić jedynie w uzasadnionych przypadkach opisanych w ustawie, które w chwili obecnej nie mają zastosowania.Ponadto przypominamy, że w 2015 r. Wspólnicy podjęli uchwałę (dokument z 29 września 2015 r.) zobowiązującą Sądeckie Wodociągi do stosowania na całym obszarze działania jednolitej taryfy opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków.
- Dopłaty dla mieszkańców uchwalane są przez poszczególne samorządy. Na terenie działalności Sądeckich Wodociągów stosowane są od 2014 r. Mają bezpośredni związek z przeprowadzoną – największą w Małopolsce – inwestycją unijną w zakresie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Podstawą stosowania dopłat jest art. 24 ust. 6 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, który mówi, że: „Rada gminy może podjąć uchwałę o dopłacie dla jednej, wybranych lub wszystkich taryfowych grup odbiorców usług.”Jednocześnie informujemy, że nieprawdziwe są tezy, że dopłaty dla mieszkańców są subsydiowaniem lub dofinansowaniem Spółki Sądeckie Wodociągi z budżetu miasta Nowego Sącza. Te nieprawdziwe stwierdzenia zawarte są w uzasadnieniu do projektu uchwały uchylającej dopłaty. Dopłaty dotyczą wyłącznie gospodarstw domowych i uzupełniają cenę płaconą przez mieszkańców do wysokości obowiązującej taryfy.
- Zysk Spółki Sądeckie Wodociągi za 2018 r. wyniósł 5,5 mln złotych i w całości został przekazany na zwiększenie kapitału zapasowego spółki. Zdecydowało o tym Walne Zgromadzenie Wspólników uchwałą z 17 maja 2019 r. – bez sprzeciwu miasta Nowego Sącza.Jednocześnie informujemy, że nieprawdziwe są informacje o tym, aby zgodnie z regulacjami prawnymi, które obowiązują Spółkę Sądeckie Wodociągi, zysk za 2018 r. mógł zostać przeznaczony na dopłaty do taryfowych grup odbiorców – jest to prawnie niemożliwe.
Ponadto stwierdzamy, że w obecnej sytuacji finansowej, zysk ten służy wyłącznie spłacie zobowiązań finansowych. Zobowiązania te zostały zaciągnięte z tytułu realizacji inwestycji, w tym największego projektu wodno-ściekowego w Małopolsce o wartości 420 mln złotych.
Obecnie zadłużenie spółki wynosi 115 milionów złotych, a tylko w tym roku przedsiębiorstwo spłaci ponad 15 milionów złotych kredytów, obligacji i odsetek. Podobnie będzie w latach kolejnych.
- Wydatki Sądeckich Wodociągów na rozwój i modernizację sieci prowadzone są przede wszystkim na terenie Nowego Sącza. Tylko w 2018 r. w Nowym Sączu wykonano zadania – z budżetu spółki – na kwotę 6,1 mln złotych. A w pierwszym półroczu 2019 r. już prawie 4 mln złotych.
Zarząd Spółki Sądeckie Wodociągi
Blisko pół miliona złotych na nagrody dla urzędników. Radny Koszkul pyta komu i za co?
Rusza kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego!
ZUS: wnioski 800 plus na nowy okres świadczeniowy od 1 lutego
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm