Sport
To był rekordowy 10. Festiwal Biegowy
W programie tegorocznej edycji krynickiego Festiwalu znalazło się blisko 30 konkurencji biegowych i marszów nordic walking, w tym nowości – Bieg 7 Dolin 117 i 80 km w ramach Ultramaratonu Wyszehradzkiego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uczestnicy mogli wybierać spośród biegów deptaka krynickiego, przez biegi uliczne po wymagające, ale przepiękne widokowo biegi górskie, z trasami wyznaczonymi w Beskidzie Sądeckim.
Doskonale na festiwalowych trasach radzili sobie Polacy. Paulina Tracz i Bartosz Gorczyca wygrali kultowy Lotto Bieg 7 Dolin 100 km, z historyczną trasą Krynica – Rytro – Piwniczna – Wierchomla – Krynica. Tytuł mistrzyni maratonu obroniła Lidia Czarnecka (3:15:54).
Polski rekord trasy w Życiowej Dziesiątce im. premiera Tadeusza Mazowieckiego, rozgrywanej w randze mistrzostw Polski Masters (zawodnicy w wieku 35+) w biegu ulicznym na 10 km, poprawiła Katarzyna Jankowska (32:44). W uzyskaniu tak znakomitego wyniku pomogła doborowa obsada konkurencji, z medalistkami mistrzostw kraju w biegach długich, Renatą Pliś i Moniką Kaczmarek. Wśród mężczyzn zwyciężył Henryk Szost (28:55). Mariola Stasiewicz wygrała Krynicką Milę i Krynicką Pętlę 15 km im. premiera Józefa Oleksego, Kenijczyk Evans Kipngetich Tanui był najlepszy w Koral Maratonie i Krynickiej Pętli i jego rodacy Jayline Chemutai i Mathew Kosgei triumfowali w Życiowej Dziesiątce i półmaratonie.
Najmłodsi uczestnicy imprezy biegali na 300 i 600 metrów. Jak zawsze, dzieciom towarzyszyły największe emocje, chociaż przeżywali je głównie rodzice. W Biegu Małopolski, dedykowanym uczniom szkół z regionu, wystartowało ponad tysiąc młodych sportowców.
Festiwal Biegowy to także – a może przede wszystkim – rekreacja i zabawa. W marszu nordic walking „Przegoń zawał” wzięły udział osoby po przebytym zawale. Dla nich ruch jest dziś niezbędny do normalnego funkcjonowania. W biegu „1 km dalej od cukrzycy” mówiono wiele nt. problemów diabetyków i sposobach przeciwdziałania chorobie, uznawanej za jedną z epidemii współczesnego świata. W Polsce dotkniętych cukrzycą może być nawet 3 mln osób.
Rekordową frekwencję miał Bieg Przebierańców. Uczestnicy imponowali kreatywnością, wcielając się w komiksowych superbohaterów, piratów, zwierzęta, clowna, wróżki, czarownice, rycerzy, a jeden z uczestników po krynickich Bulwarach Dietla szusował na nartach.
Były marsze nordic walking, rozgrywane w randze górskich mistrzostw Polski. Klasą samą dla siebie w rywalizacji na Górze Parkowej (5 km) oraz w ekstremalnej formule Hill (2,6 km podejścia nartostradą Jaworzyny Krynickiej) została Marzena Spychała, wygrywając obie konkurencje.
Festiwal odwiedzili Joanna Jóźwik, brązowa medalistka mistrzostw Europy w biegu na 800 m, Magdalena Gorzkowska, pierwsza olimpijka, która zdobyła Mount Everest, Grzegorz Sudoł, trzykrotny olimpijczyk, medalista mistrzostw świata i mistrzostw Europy w chodzie sportowym, Iwona Niedźwiedź, była reprezentantka kraju w piłce ręcznej czy legenda polskiego maratonu, mistrzyni świata z 1991 roku – Wanda Panfil.
– Jestem zauroczona atmosferą Festiwalu. Słyszałam wiele o nim od uczestników, ale to co zobaczyłam na miejscu absolutnie przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Wracam za rok! – zadeklarowała. Nasza znakomita maratonka na Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze, towarzyszącemu biegowym zmaganiom w Krynicy, wspominała swoją piękną karierę. Na mecie Życiowej Dziesiątki Panfil wręczyła biegaczom pamiątkowe medale jubileuszowej edycji Festiwalu.
Mnogość konkurencji, strefy aktywności dla dzieci i dorosłych, strefa Expo ze 150 wystawcami, ale też wysokie nagrody – to wyróżniki wydarzenia. Dla najlepszych uczestników organizatorzy przygotowali rekordowa pulę nagród – 650 tys. zł oraz samochód osobowy. Auto wygrała Urszula Gutowska z Kłobucka, która w sobotę pokonała 35 km transgranicznego Biegu 7 Dolin VisegRun with Interreg PL-SK.
Partnerem 10. Tauron Festiwalu Biegowego była Małopolska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Witold Kozłowski.
UMWM
Babciu i Dziadku, uważajcie na oszustów
Już za chwilę ruszy kwalifikacja wojskowa!
Inauguracyjna sesja Rady Seniorów w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm