Edukacja, Z ostatniej chwili

Europejski Dzień Języków 2019 w „Dwójce”

Opublikowano: 4 października, 2019 o 6:55 am   /   przez   /   komentarze (0)

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu kolejny już raz włączyła się w obchody Europejskiego Dnia Języków, który z inicjatywy Rady Europy obchodzony jest 26 września. Finał szkolnego projektu  pod hasłem „Portrety różnych europejskich krajów, czyli uczniowie „Dwójki” na tropie różnorodności językowej i kulturowej Europy” odbył się właśnie 26 września. Patronat honorowy nad projektem kulturoznawczo-językowym w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. W projekt zaangażowane były wszystkie klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu, a nad przygotowaniami czuwali wychowawcy. Całość projektu koordynowali nauczyciele języków obcych: Beata Damasiewicz, Ewa Komar oraz Agnieszka Obrzud.

Wszystko zaczęło się 2 września od 16 kolorowych balonów z doklejonymi karteczkami jaki kraj europejski zostanie przydzielony danej klasie, które czekały w pokoju nauczycielskim w ogromnym koszu na wychowawców wszystkich szesnastu klas. Po wylosowaniu balonu nadeszła pora na przygotowanie wraz z klasą stoiska wystawowego na dolnym korytarzu szkoły, jak i również występu klasowego prezentującego wylosowany kraj. W tym roku wśród 16 krajów europejskich objętych projektem znalazły się: Szwecja, Finlandia, Rumunia, Portugalia, Austria, Holandia, Węgry, Litwa, Włochy, Francja, Hiszpania, Szkocja, Grecja, Niemcy, Dania i Czechy. Kultura i języki tych krajów stanowiły więc inspirację do podejmowania przeróżnych klasowych działań. Powstawały plakaty, rysunki, gigantyczne pocztówki z pozdrowieniami w różnych językach, prezentacje multimedialne, makiety zabytków i obrazy. Pojawiła się nawet potężna Wieża Eiffla, jak i manekin ubrany w strój jakby wprost od francuskich projektantów. Klasy pod okiem wychowawców ćwiczyły narodowe tańce, scenki kulturoznawcze z wykorzystaniem różnych języków, piosenki czy nietypowe i oryginalne prezentacje ciekawostek o krajach europejskich. Liczyła się współpraca, kreatywność, współodpowiedzialność za powierzone zadania, a przede wszystkim radość płynąca z klasowego odkrywania kraju europejskiego ukrytego w wylosowanym na początku września baloniku. Warto wspomnieć, iż każdy wychowawca otrzymał również dodatkowe materiały informacyjne o krajach zebrane przez nauczycieli języków obcych, w tym również publikację  Komisji Europejskiej „Odkryjmy Europę”.

Gdy we czwartek, 26 września, w szkole rozbrzmiały dźwięki „Ody do radości”, na sali gimnastycznej pojawiły się wszystkie klasy wraz z nauczycielami. Każda klasa reprezentowała jeden z 16 europejskich krajów objętych projektem. Uroczysty przemarsz reprezentacji z 16 europejskich krajów rozpoczął szkolny finał projektu. Szymon Kostrzeba i Piotr Damasiewicz z kl. VIa ubrani w tradycyjne stroje szkockie w towarzystwie Wiktorii Damasiewicz z kl. Va w stroju litewskim powitali obecną na sali gimnastycznej dyrekcję szkoły, uczniów oraz nauczycieli. Przypomnieli również, iż nie tylko podczas Europejskiego Dnia Języków, ale każdego dnia, należy pamiętać o tym, że inny język to inna wizja świata. Finał szkolnego projektu pod patronatem honorowym Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej otwarła dyrektor szkoły, Wioletta Nowak. Część artystyczną, podczas której wystąpiły wszystkie klasy poprowadziła Amelia Tokarczyk z kl.VIIIa.

Podczas Europejskiego Dnia Języków przygotowane zostało 16 klasowych stoisk wystawowych prezentujących wylosowane kraje europejskie. Ogromną popularnością cieszyła się możliwość degustowania przeróżnych potraw typowych dla poszczególnych krajów. Tego dnia przerwy w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu zamieniały się więc w prawdziwie kulinarne i kulturoznawcze podróże pod Europie. Na sali gimnastycznej odbywały się mini prezentacje z udziałem całych klas, podczas których uczniowie prezentowali to, jak różnorodna językowo i kulturowo jest Europa. Oglądając przedstawienia klasowe za każdym razem wyruszano w podróż do jednego z szesnastu europejskich krajów. Nie zabrakło więc ruchomych obrazów w drewnianych ramach prosto z Francji; francuskich, szkockich, hiszpańskich i greckich tańców, piosenki w języku niemieckim o tematyce rodzinnej, piosenki w języku angielskim „On the bonnie banks of Loch Lomond” w wykonaniu uczniów ubranych w tradycyjne szkockie stroje, a nawet klasowego występu muzycznego prosto z Portugalii. Odbyła się również lekcja języka niemieckiego o rodzinie w wykonaniu drugoklasistów; zaprezentowana została scenka rodzajowa, w której Krecik znany z dziecięcych kreskówek rozmawia z dzieckiem po czesku; niespodziewanie pojawili się również Wikingowie. Nie zabrakło węgierskiego tańca i przemarszu z flagami, jak i również gigantycznej kostki Rubika, piosenek w różnych językach, także i po szwedzku oraz francusku; serowego poczęstunku po piosence i wierszu o Holandii w wykonaniu pierwszoklasistów występujących z bukietami fioletowych tulipanów; walki hiszpańskiego torreadora z bykiem; układu tanecznego, podczas którego powstała flaga Danii; wielu ciekawostek o Włoszech, Austrii, Rumunii, Grecji i Finlandii, prezentacji multimedialnej o stosunkach polsko-litewskich, pocztówki w języku angielskim z wycieczki na Litwę, szkockiego kobziarza, turystów wędrujących po szkockich wrzosowiskach, jak i gości weselnych tańczących ceilidh, a także uczniów w strojach szkockich, którzy ciekawostki o swoim kraju prezentowali w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Był też czeski taniec narodowy, a także taniec malarzy, jakby prosto z Paryża. A na koniec hiszpańska macarena, którą zatańczyli wszyscy uczniowie obecni na sali gimnastycznej. To tylko niektóre z wielu atrakcji przygotowanych przez klasy, które ukazywały to,  jak wiele piękna drzemie w różnorodności kulturowej i językowej Europy. Każda klasa po swojej prezentacji o wylosowanym kraju europejskim otrzymała także upominki od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

Koordynatorzy projektu pragną podziękować wszystkim występującym klasom za kulturoznawcze inspiracje o różnych europejskich krajach; Rodzicom uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu za ich nieocenioną pomoc, entuzjazm i zaangażowanie w realizację projektu przez poszczególne klasy, a także pani Beacie Nobilec-Lis, pasjonatce fotografii, za niezwykły fotoreportaż z oficjalnego rozpoczęcia Europejskiego Dnia Języków i występu uczniów w tradycyjnych szkockich strojach.

 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"