Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Schron bojowy w Starym Sączu już dostępny dla zwiedzających

Opublikowano: 28 listopada, 2019 o 8:06 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wczoraj (27 listopada 2019) odbyło się otwarcie schronu bojowego w Mostkach (gmina Stary Sącz). Jest to kolejny projekt Stowarzyszenia Historyczno -Ekspoloracyjnego Sądecczyzny. Rekonstrukcja trwała od 3 października. Pasjonaci poświęcili cały swój wolny czas, aby schron udostępnić zwiedzającym. Bunkier usytuowany jest w lesie na działce gminnej. niedaleko głównej drogi. 

 

Obiekt jest częścią większego kompleksu bunkrów, które zostały zbudowane w czasie II Wojny Światowej. Nowo wydobyty obiekt został wybudowany przez wojska Wermachtu, niestety jak to często bywało, pracą polskich rąk. Bunkier służył do oddawania ognia okrężnego przy pomocy karabinu maszynowego, który obracał się na szynie, dzięki czemu obsługujący go żołnierz, podczas ostrzału mógł obracać się w każdym kierunku. Odkopanie tego bunkra ma na celu przede wszystkim zapoznanie mieszkańców z historią naszego regionu.

Posłuchaj burmistrza Jacka Lelka.

 

Schron „namierzyliśmy” za pomocą starych map lotniczych. Pomogli nam także starsi mieszkańcy Starego Sącza, którzy musieli pracować przy budowie tego bunkra. Dzięki ich opowieściom udało nam się dokładnie go zlokalizować  mówi Stanisław Pustułka ze Stowarzyszenia Historyczno Ekspoloracyjnego Sądecczyzny –Prace trwały 7 tygodni. Pracowaliśmy w czasie wolnym od pracy, po godzinach i wieczorami. Wszystko własnymi siłami, ręcznie. Drewno sami pozyskaliśmy z lasu. Musieliśmy je okorować i zmontować całe dojście do bunkra. Zużyliśmy 9 kubików drewna. Schron jest już dostępny dla zwiedzających. Na wiosnę planujemy rekonstrukcję bitwy zajęcia tego schronu przez Rosjan, na którą już dzisiaj zapraszamy. 

W planach Stowarzyszenia są dalsze rekonstrukcje schronów Lini Stellung a2 Merkury.

Stowarzyszenie Historyczno- Ekspoloracyjne Sądecczyzny to grupa pasjonatów historii, która liczy 9 członków. Wszyscy działają charytatywnie. Osoby, które chciałyby z prezesem stowarzyszenia pod nr tel 886 642 387

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"