Kultura
Poznaj Górala spoza Podhala. Seminarium naukowe w Łącku
![](https://www.starosadeckie.info/wp-content/uploads/2020/02/85049987_514199525874709_5606641074018713600_n.jpg)
Jak pożenić wiekowe góralskie dziedzictwo z nowoczesnymi formami promocji? W najbliższą sobotę 29 lutego w Łącku sposobu na taki mariaż poszukiwać będą specjaliści z samorządów, badacze folkloru oraz znawcy sztuki reklamy.
Celem spotkania będzie wypracowanie i omówienie jak najlepszych rozwiązań służących włączeniu twórczości ludowej oraz produktu regionalnego do promocji południowej Małopolski. Tamtejsi lokalni artyści, rękodzielnicy oraz twórcy wydają się naturalnymi ambasadorami miejsca – nie tylko swoich miejscowości, ale i całego regionu. Wykorzystywane przez nich ludowe narzędzia, dawne know-how oraz rzemieślnictwo dają możliwość wykreowania chwytliwej historii, która z pewnością zaciekawi niejednego. Dlaczego więc tak się nie dzieje? Zajmą się tym zaproszeni na seminarium specjaliści, którzy w swoich prezentacjach oraz podczas wspólnego panelu dyskusyjnego podpowiedzą samorządowcom.
Do udziału w zaplanowanym na najbliższą sobotę wydarzeniu, zaprasza zespół realizujący projekt „Skarby Górali”. Ekipa ekspertów, miłośników folkloru, a przede wszystkich samych Górali z całego województwa dokumentuje arcybogate dziedzictwo kulturowe ludzi gór. Teraz przyszedł czas, by efektami swoich prac podzielić się z szerszym gronem gości seminarium.
Znaczną część sobotniego wydarzenia zajmą także prezentacje twórczości Górali z południowej Małopolski. Pokazane zostaną fotografie, rzeźby oraz filmy dokumentujące góralskie zwyczaje.
Książkowe premiery
Podczas seminarium swoją premierę będą miały też dwie publikacje poświęcone góralszczyźnie. Pierwsza z nich to swoiste podsumowanie projektu „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski”. Celem autorów książki było udokumentować, ale także w ciekawy i przystępny sposób opowiedzieć o dziedzictwie kulturowym południowej Małopolski. Dlatego właśnie do tworzenia tej opowieści zaangażowali przede wszystkim miejscową młodzież, lokalne ośrodki kultury, szkoły i stowarzyszenia. Główną treścią wydawnictwa są wywiady, reportaże literackie i fotoreportaże przygotowane w większości przez miejscową młodzież, prezentujące najbardziej charakterystyczne dla danego rejonu tradycje, postacie, rzemiosło, sztukę czy też obrzędy. Książka składa się z ośmiu z rozdziałów. Każdy z nich poświęcony jest jednej grupie: Góralom Białym, Nadpopradzkim, Spiskim, Pienińskim, Babiogórskim, Orawskim, a także Zagórzanom i Kliszczakom.
Druga pozycja, która będzie miała swoją premierę w sobotę, to „Góralszczyzna mniej znana”, czyli podsumowanie badań prowadzonych nad góralskim tradycyjnym rzemiosłem, folklorem czy sferą obyczajową. W książce poruszane są także tematy związane z krajobrazem kulturowym, przestrzenią domową, turystyką kulturową, pamięcią o przeszłości czy stosunkami etnicznymi i narodowościowymi.
Zbliżające się seminarium jest więc okazją do ciekawej eksperckiej debaty, jak i osobistego przyjrzenia się fascynującym tradycjom, unikalnym w skali całego kraju.
Prezydent RP z wizytą w Kolejach Małopolskich
Stary Sącz, wiem gdzie mieszkam! Zbliża się etap międzyszkolny
Niebezpieczne gryzaki dla psów. Mogą wywołać „syndrom wilkołaka”
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm