Info z rejonu
Ratują cmentarze od zapomnienia
Już niedługo jeden cmentarzy z okresu I wojny światowej z terenu ziemi gorlickiej odzyska dawny urok. Wszystko dzięki grupie młodych ludzi z Niemiec, Francji i Polski, którzy w czasie wakacji odnawiają groby poległych żołnierzy. Z miłośnikami historii, którzy pracują obecnie na cmentarzu wojennym nr 125 w Zagórzanach, w poniedziałek spotkał się wicemarszałek Stanisław Sorys.
Młodzi ludzie z Turyngii i Meklemburgii Pomorze Wschodnie w Niemczech (5 osób), z Francji (13 osób) oraz Polski (6 osób) wraz z opiekunami wypoczywają obecnie w Gorlicach na obozie, który został zorganizowany przez Oddział w Turyngii Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Wszystko w ramach projektu „Pojednanie ponad Grobami – Praca dla Pokoju”. Ważną częścią ich pobytu w Małopolsce jest praca przy renowacji austriackiego cmentarza wojennego w Zagórzanach, gdzie w 9 grobach zbiorowych i 136 pojedynczych pochowano: 9 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 32 – armii niemieckiej i 149 – rosyjskiej, poległych w okresie od końca 1914 roku do maja 1915 roku. To właśnie tu z młodzieżą spotkał się wicemarszałek Stanisław Sorys. Obecni byli również przedstawiciele Oddziału w Turyngii Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi: przewodniczący Dr Michael Krapp oraz dyrektor Oddziału Henrik Haug, a także starosta gorlicki Karol Górski.
– Na terenie województwa małopolskiego mamy 360 cmentarzy z I wojny światowej. Leży na nich tysiące młodych ludzi, którzy mieli swoje plany, swoje marzenia. Przyszło im żyć w bardzo trudnych czasach, kiedy nie było szacunku i tolerancji dla innych ludzi, w czasach, kiedy władze kazały im walczyć – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys. – Jesteśmy dumni z tego, że na tym cmentarzu spotykają się młodzi ludzie z Niemiec, Francji i Polski nie tylko po to, aby razem pracować, ale przede wszystkim po to, aby się nawzajem poznawać. By wspólnie myśleć o przyszłości i ją budować – dodał przedstawiciel samorządu regionalnego.
Wicemarszałek Stanisław Sorys życzył uczestnikom obozu udanego wypoczynku i zaprosił do ponownej wizyty w Małopolsce. Młodzi ludzie odwiedzili już Kraków, zwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum I wojny światowej w Gorlicach i kopalnię soli w Wieliczce. W planach mają jeszcze m.in. obejrzenie twierdzy w Przemyślu oraz wizytę w parku wspinaczkowym w Krynicy-Zdroju.
Warto wiedzieć, że Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi powstał w 1919 roku po to, by odnajdować niemieckie groby wojenne za granicą, a także dbać o ich dobry stan. Organizacja opiekuje się też rodzinami ofiar wojennych, jest doradcą zarówno dla firm państwowych, jak i prywatnych, wspiera współpracę międzynarodową w kwestii opieki nad grobami wojennymi i organizuje spotkania młodych ludzi na cmentarzach wojskowych. Obecnie pod opieką związku znajdują się obecnie 832 cmentarze wojenne w 45 państwach, na których pochowano ok. 2,7 miliona poległych żołnierzy. Od 1953 roku związek organizuje w całej Europie międzynarodowe obozy młodzieżowe i warsztaty odbywające się pod hasłem „Pojednanie ponad Grobami – Praca dla Pokoju”.
UMWM
Nie PRZEGAP konkursu! Druga Szansa na Darmowe Bilety na Sącz Jazz Festival
Zaginął 36-letni Daniel Ziaja z Barnowca
Kierowca po narkotykach miał w samochodzie mefedron i marihuanę
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm