Na sygnale

Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie lub wykroczeniu?

Opublikowano: 18 marca, 2020 o 8:56 am   /   przez   /   komentarze (0)

W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, zalecamy ograniczenie osobistych wizyt w jednostkach Policji, związanych z potrzebą powiadomienia o zdarzeniu. Do Państwa dyspozycji pozostają numery telefonów poszczególnych jednostek Policji dostępne na stronach internetowych, Centralnej Książce Telefonicznej oraz w przypadku zgłoszeń alarmowych numer 112. Możliwe jest również przesłanie zgłoszenia pisemnie (nie dotyczy sytuacji nagłych) oraz kontakt z jednostkami Policji i dzielnicowym za pomocą aplikacji mobilnej „Moja Komenda”.

W odpowiedzi na zapytania osób obawiających się zagrożenia epidemiologicznego informujemy, że złożenie zawiadomienia o przestępstwie lub wykroczeniu czy złożenie podania nie musi odbywać się osobiście. Przepisy dopuszczają również pisemną formę lub poprzez platformę elektroniczną. Jeśli sprawa nie jest nagła to nawet zawiadomienie o przestępstwie można wysłać pocztą.

Wizyty w urzędach czy  jednostkach Policji wiążą się często z koniecznością poruszania środkami komunikacji zbiorowej oraz przebywaniem wśród większej ilości nieznanych nam osób. Oczekując na przyjęcie zgłoszenia w zamkniętych pomieszczeniach również jesteśmy narażeni na kontakt z obcymi osobami. W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo informujemy o możliwości  ograniczenia osobistych wizyt w jednostkach Policji, związanych z potrzebą powiadomienia o zdarzeniu.

Do Państwa dyspozycji pozostają numery telefonów poszczególnych jednostek Policji dostępne na stronach internetowych oraz w przypadku zgłoszeń alarmowych numer 112. Kontakt z jednostkami Policji i dzielnicowym ułatwia także  aplikacja mobilna „Moja Komenda”.

Jeśli sprawa nie jest nagła to nawet zawiadomienie o przestępstwie czy wykroczeniu  można wysłać pocztą lub złożyć na dziennik podawczy w komendzie lub prokuraturze (unika się wtedy oczekiwania na przyjęcie protokolarnego zgłoszenia). Po dokonaniu weryfikacji zgłoszenia, otrzymają Państwo instrukcje, co do dalszego postępowania. Pamiętajmy jednak, że w  niektórych przypadkach (np. konieczność sporządzenia dokumentacji procesowej – przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie czy przesłuchania w charakterze świadka) niezbędne jest wykonanie czynności na terenie jednostki, o czym poinformują policjanci ustalając  termin przesłuchania lub doręczając wezwanie do stawiennictwa.

W sprawach leżących w zakresie działania Wydziału Postępowań Administracyjnych, tj.:

  • pozwoleń na broń – w tym rejestracji/wyrejestrowania broni, innych czynności materialno-technicznych (np. wnioski o wydanie zaświadczeń, złożenie informacji o zmianie adresu itp.);
    • wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony/zabezpieczenia technicznego, detektywów rekomenduje się składanie wniosków stron na pośrednictwem platformy e-PUAP, bądź instytucji pocztowej.

Do odwołania WSTRZYMUJE SIĘ OBSŁUGĘ BEZPOŚREDNIĄ OSÓB. Sprawy (wnioski, podania, inną dokumentację) załatwiać należy poprzez platformę e-PUAP lub za pośrednictwem operatora pocztowego ( http://malopolska.policja.gov.pl/pl/content/komenda-wojewodzka-policji-w-krakowie-pozwolenia-na-bron-wpis-na-liste-kwalifikowanych )

Ponadto nie przyjmuje się, do odwołania, osób w celu złożenia ustnej skargi lub wniosku. Zaleca się korzystanie z dostępnego na stronie http://malopolska.policja.gov.pl/pl/skargi-i-wnioski formularza lub przesyłanie korespondencji za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, ul. Mogilska 109, 31-571 Kraków. Informuję ponadto, że do odwołania wstrzymuje się zapisy i przyjęcia interesantów w ramach skarg i wniosków do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.

Źródło: KWP w Krakowie, fot. KMP Nowy Sącz

Telefon alarmowy: 112

Telefon do centrali sądeckiej Policji: 18 442 41 11 (lub 47 833 41 11).

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"