Kultura
Kulturalna Małopolska w sieci
![](https://www.starosadeckie.info/wp-content/uploads/2020/03/zamknieciwteatrze.jpg)
29 marca, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Krzysztof Penderecki. Jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii nie tylko polskiej muzyki, pozostawił po sobie niezwykle bogatą spuściznę, którą warto teraz przypomnieć. Na stronie instytucji, której Maestro patronował – Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, znajduje się biografia twórcy (tutaj) wraz z obszerną listą wszystkich kompozycji (tutaj). Wyjątkowe miejsce w tym dorobku zajmuje „Pasja wg św. Łukasza” – utwór, w którym inspiracje biblijnymi psalmami, hymnami i pieśniami łączą się z elementami współczesnej muzyki awangardowej. W 2016 roku, z okazji 50. rocznicy prawykonania kompozycji, odbył się specjalny koncert z udziałem Maestra podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Krzysztof Penderecki osobiście dyrygował wtedy Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, której towarzyszyły chóry: Filharmonii Narodowej, Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie i Warszawskiego Chóru Chłopięcego oraz międzynarodowi soliści. Zapis filmowy tego wyjątkowego koncertu można dzisiaj obejrzeć w całości na stronie Ninateki tutaj.
Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza za swoje kulisy nocą! Internauci zobaczą budynek nie tylko pusty, ciemny, zamknięty, ale przede wszystkim pociągający i… trochę straszny. Najnowsza wirtualna propozycja teatru to bowiem serial online z dreszczykiem! Projekt pod hasłem Zamknięci w Teatrze rusza już w najbliższą środę, 1 kwietnia, o godz. 20.00, na oficjalnym profilu FB Teatru tutaj.
W okresie epidemii, Muzeum Etnograficzne w Krakowie zachęca wszystkich internautów do podzielenia się swoimi osobistymi emocjami i spostrzeżeniami. To, co teraz się widzi, przeżywa, a także zapisuje, jest bowiem niezwykle ważne dla badaczek i badaczy z tego muzeum. Instytucja przygotowała ankietę, która wraca do korzeni etnografii, by – jak ponad 100 lat temu założyciel muzeum – Seweryn Udziela, wysłać kwestionariusze do mieszkanek i mieszkańców Polski z prośbą o opowiedzenie o swoim życiu. Ankieta o życiu w czasach „zarazy” składa się z 45 pytań i jest całkowicie anonimowa. Można wypełnić ją tutaj.
Aż 116 melodii wraz z opracowaniem nutowym znalazło się w udostępnionym przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ wydawnictwie Pieśni ludowe. Publikacja obejmuje muzyczne dziedzictwo folkloru Lachów Sądeckich, Lachów Limanowskich, Lachów Szczyrzyckich, Pogórzan, Pogórzan Sądeckich, Górali Sądeckich, Górali Nadpopradzkich i Górali Zagórzańskich. Całość do przejrzenia online tutaj.
UMWM
Prezydent RP z wizytą w Kolejach Małopolskich
Stary Sącz, wiem gdzie mieszkam! Zbliża się etap międzyszkolny
Niebezpieczne gryzaki dla psów. Mogą wywołać „syndrom wilkołaka”
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm