Info z rejonu
Uważaj na barszcz Sosnowskiego!
Barszcz Sosnowskiego można by co prawda pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy – osiąga nawet cztery metry wysokości. Ten inwazyjny i agresywny chwast ma zieloną, bruzdowatą łodygę, w dolnej części pokrytą fioletowymi plamkami. Jego liście są duże, szerokie, o zaostrzonych końcówkach, a białe kwiaty są zebrane w gęsty i duży kielich. I co najważniejsze – ta roślina jest bardzo niebezpieczna. Kontakt z nią może skutkować poważnymi poparzeniami skóry.
– Barszcz rośnie zazwyczaj w pobliżu rzek, potoków i w rowach – mówi Ryszard Wąsowicz, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu. – Na naszym terenie największy problem z tym chwastem jest na terenie gmin: Podegrodzie, Stary Sącz, Krynica Zdrój, Chełmiec, Łącko, Piwniczna Zdrój, Muszyna, Łososina Dolna, Kamionka Wielka i Korzenna. Barszcz pojawia się również na terenie pozostałych gmin, ale może rośnie w terenach mniej uczęszczanych przez ludzi.
Jeśli już mieliśmy kontakt z rośliną, należy dokładnie przemyć miejsca na skórze letnią wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
– Trzeba też bezwzględnie unikać słońca przez co najmniej przez dwie doby – tłumaczy Ryszard Wąsowicz. – Poddanie poparzonej skóry działaniu promieni słonecznych zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania bardziej widocznych blizn. Na miejsca poparzone warto stosować maści przeznaczone do leczenia suchych i łuszczących się zmian skórnych, które przeciwdziałają reakcjom alergicznym. Można także stosować kremy, które przyspieszają gojenie się oparzeń i owrzodzeń oraz likwidują ból i uczucie swędzenia. Ale generalnie należy szybko skontaktować się z lekarzem, ponieważ bezpośredni kontakt z rośliną może powodować poparzenia, zaczerwienienia, swędzenie, bąble, bolesne owrzodzenia, brązowe blizny, bielactwo, a nawet poważne poparzenia mogące doprowadzić do martwicy skóry.
Poszczególne gminy zwalczają barszcz Sosnowskiego na swoim terenie. Mogą skorzystać z projektu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie i otrzymać dofinansowanie na ten cel.
Barszcz można zniszczyć przez koszenie, ale to tylko czasowo osłabia roślinę. Tę metodę stosuje się przede wszystkim w pobliżu cieków wodnych oraz w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Druga metoda to niszczenie rośliny za pomocą środków chemicznych. Stosujemy ją najczęściej na terenie nieużytków rolnych.
Jeśli zobaczymy te roślinę, nie należy jej dotykać i najlepiej powiadomić odpowiednie służby dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 998. W gminach niszczeniem barszczu Sosnowskiego zajmują się odpowiednio przeszkoleni i przygotowani pracownicy, którzy współdziałają ze strażakami jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
Fot. Maria Olszowska
Babciu i Dziadku, uważajcie na oszustów
Już za chwilę ruszy kwalifikacja wojskowa!
Inauguracyjna sesja Rady Seniorów w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm