Kultura
Kulturalna Małopolska w sieci
Muzyka zaklęta w drewnie i na lusławickiej scenie
Cykl niezwykłych koncertów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce w tym roku przeniósł się do internetu. Koncerty są najpierw rejestrowane na terenie wybranego zabytku, a potem – transmitowane w sieci. W najbliższą niedzielę internautów czeka wspólny występ niezwykłych muzycznych osobistości. Obok siebie w scenerii Dworu w Świdniku wystąpią dwie utalentowane małopolskie wokalistki – Paulina Bisztyga i Hanka Wójciak. Artystkom będzie dodatkowo towarzyszyła tancerka Franciszka Kierc, wieloletnia solistka Bałtyckiego Teatru Tańca. Koncert będzie transmitowany za pośrednictwem kanału YouTube Szlaku Architektury Drewnianej, 9 sierpnia od godz. 19.00.
Na tym samym kanale YouTube można obejrzeć również bogatą filmową dokumentację koncertów, które odbyły się dotąd w ramach tegorocznej edycji festiwalu. Najnowsze z udostępnionych materiałów to występy pianisty Oskara Cenkiera w kościele pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej oraz trzynastoosobowej Grohman Orchestra w kościele św. Klemensa w Zawoi (zob. poniżej).
Festiwalowe koncerty sukcesywnie udostępnia w sieci również Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Na kanał YouTube trafiły właśnie zapisy występów dwóch kwartetów smyczkowych. W ramach Festiwalu Emanacje dla publiczności zagrały: Polish Cello Quartet i Karol Szymanowski Quartet. Na program obu koncertów złożyły się wybrane kompozycje z dorobku Krzysztofa Pendereckiego.
Domowe muzykowanie i śpiewanie
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do wirtualnego muzykowania i śpiewania. Za pośrednictwem internetu można wziąć udział w dwóch tego typu warsztatach. W najbliższą niedzielę, 9 sierpnia, o godz. 15.00 kolejna edycja rodzinnego Domowego Muzykowania online. Tym razem pod hasłem „Idźcie żąć – muzyka dobra przy pracy„. Uczestnicy sprawdzą, jaka muzyka najlepiej nadaje się do pracy. Trzy dni później, w środę 12 sierpnia o godz. 18.00, będzie miała natomiast miejsce nowa odsłona warsztatów Łącze Rozśpiew. Spotkania te odbywają się od czerwca do października, dwa razy w miesiącu, za pośrednictwem platformy Zoom. Tematyka pieśni koresponduje z rocznym cyklem obrzędowym. Tematem najbliższego spotkania będą pieśni o ziołach. Udział w obu warsztatach jest bezpłatny. Więcej informacji na profilu FB Muzeum Etnograficznego.
Kraina Heródka i fatamorgana
Muzeum Etnograficzne w Krakowie prezentuje również film inspirowany wystawą „Heródek„. Jej tytułowy bohater to jedna z najbardziej niezwykłych postaci polskiej sztuki ludowej. Karol Wójciak zwany Heródkiem urodził się i zmarł w Lipnicy Wielkiej na Orawie. Miał rzadki talent, na którym miejscowi się nie poznali, choć darzyli go sympatią. Za życia stworzył prawdopodobnie kilkaset rzeźb. W kolekcjach muzealnych i prywatnych znaleziono ich dotąd aż 154. Wiele z nich trafiło na otwartą w tym roku wystawę w krakowskim muzeum. Film Andrzeja Dybczaka jest zapisem wrażeń z tej ekspozycji. Do obejrzenia na kanale YouTube Muzeum (zob. poniżej).
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon z kolei zabiera internautów na Pustynię Błędowską! Właśnie tam został nakręcony pierwszy odcinek nowego internetowego cyklu Naukowiej w podróży. Widzowie mogą zobaczyć, jak z cukru i sody oczyszczonej wyrastają węże faraona, co powstaje ze stopionego piasku, a także, jak suchy lód pompuje balony. Nie zabrakło również „obowiązkowej” na każdej pustyni fatamorgany. Film można obejrzeć na kanale YouTube Cogitenu (zob. poniżej).
Comber z jelenia najlepszym daniem w Powiatowym Konkursie Kulinarnym „Dzikie Smaki Sądecczyzny
Śp Janusz Szkaradek
Sukces „Sekret Smaku” w Konkursie Małopolski Lider Ekonomii Społecznej
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm