Edukacja, Z ostatniej chwili
Małopolska Noc Naukowców odbędzie się online!
Małopolska Noc Naukowców (MNN) to cykliczny projekt, organizowany przez Województwo Małopolskie od 2007 roku we współpracy z małopolskimi uczelniami i instytutami naukowymi oraz instytucjami zaangażowanymi w promocję nauki. Projekt polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu cyklu imprez promujących i prezentujących dokonania naukowców z Małopolski.
MNN jest częścią organizowanej od 2005 r. Europejskiej Nocy Naukowców – „European Researchers’ Night”, odbywającej się co roku w ostatni piątek września. W bieżącym roku, z uwagi na pandemię COVID-19, Komisja Europejska przełożyła termin wydarzenia i tegoroczna 14. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców, odbędzie się 27 listopada 2020 roku.
Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki poprzez przygotowanie i przeprowadzenie imprez promujących i prezentujących środowiska naukowe. Wydarzenia łączące naukę i rozrywkę mają na celu uświadamianie roli naukowców i ich pracy w codziennym życiu, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, a także zachęcenie ich do wyboru kariery naukowej.
Każdego roku MNN cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczestników, dla których partnerzy przygotowują liczne aktywności (w tym warsztaty, wystawy, widowiska, pokazy, eksperymenty, spotkania z naukowcami oraz zwiedzanie laboratoriów i miejsc na co dzień nie dostępnych dla odwiedzających). W 2019 roku w realizacji przedsięwzięcia z Województwem Małopolskim współpracowało kilkadziesiąt instytucji partnerskich. W programie znalazło się ponad 2 200 różnych aktywności, w których wzięło udział ok 70 tys. osób.
Wydarzeniom organizowanym w ramach bieżącej (14. edycji przedsięwzięcia) przyświecać będzie hasło „Jak naukowcy zmieniają Świat”. Wzorem lat ubiegłych, nie zabraknie wspaniałych wrażeń, których dostarczą m.in. pokazy, eksperymenty i rozmowy z naukowcami. Zorganizowany zostanie również konkurs plastyczny z atrakcyjnymi nagrodami, pod hasłem: EKO NAUKOWIEC. Ze względów bezpieczeństwa większość działań realizowanych będzie on-line. Jednocześnie dzięki takiej formie przedsięwzięcie może mieć ogólnopolski odbiór.
MNN 2020 realizowana jest we współpracy z licznymi instytucjami partnerskimi, którymi są:
Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN
Instytut Nauk Geologicznych PAN Ośrodek Badawczy w Krakowie
Instytut Zootechniki Państwowy Zakład Badawczy – po raz pierwszy w programie
Korporacyjne Centrum Badawcze ABB w Krakowie
Krakowskie Szkoły Artystyczne
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie filia MultiCentrum
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach
Mobilne Laboratorium Nauk Ścisłych EDISON Maria Podgórna w Limanowej
Przykładowe punkty programu MNN2020
Instytut Fizyki Jądrowej im. H Niewodniczańskiego PAN
- Pokazy „Triki Fizyki” – pokaz eksperymentów, w których przyroda odsłania swoje magiczne oblicze. Co grozi łapczywym? Czym są kolory? Czy wahadło jest nudne? Jak „ukraść” energie?… Na te pytania (i wiele innych) znajdziemy odpowiedzi podczas pokazu. Kontakt z publicznością i odpowiedzi na nurtujące widzów pytania odbywać się będą poprzez chat.
- Kanapa „Zapytaj Fizyka” – Rozmowa publiczności z fizykami o fizyce, o kontrowersyjnych teoriach pojawiających się w przestrzeni publicznej i nie tylko. Kontakt z publicznością odbywać się będzie poprzez platformę Zoom.
- W labiryncie nauki – Laboratoria otwarte mimo wszystko wirtualne zwiedzanie laboratoriów Instytutu.
Instytut Nauk Geologicznych PAN
- Złoto dla zuchwałych – czym jest, gdzie występuje i jakie jest jego podstawowe zastosowanie, prezentacja ciekawostek o słynnych poszukiwaczach i gorączce złota; naukowcy pokażą uczestnikom, jak można zabawić się w poszukiwaczy „złota” we własnym, domowym zaciszu.
W trakcie prezentacji, Uczestnicy będą mieli możliwość rozmowy na czacie z autorami pokazu - Czym jest kolor w barwnym świecie minerałów. O naukowcu, który też jest artystą –
w przedstawionym filmie zostanie przybliżony barwny świat minerałów od lat używanych
w malarstwie. Naukowcy odpowiedzą na pytania: skąd pochodzi barwa minerałów i jakie właściwości ze sobą niesie? Jakie minerały wykorzystywane były niegdyś do tworzenia pigmentów w malarstwie? W jaki sposób geolog może badać dzieła sztuki?
Muzeum Inżynierii Miejskiej
- LabMiMatorium – to jedyna w swoim rodzaju okazja do obejrzenia w sieci i na profilach Muzeum specjalnie przygotowanych pokazów i eksperymentów prowadzonych przez Edukatorów Muzeum
i Ogrodu Doświadczeń. Wspólnie ze Szkołą Matematyki Alfa będzie można znaleźć się w świecie liczb i super-materiałów. Aktywności w postaci postów, filmów, materiałów edukacyjnych pojawiać się będą na profilu facebook, Instagramie, youtube Muzeum. - W poszukiwaniu Futuronautów – podczas nowej wystawy czasowej, pod osłoną nocy, zwiedzający odkryją tajemnice statku kosmicznego, który wylądował w Muzeum.
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
- Chemia jest fajna i… przydatna!, Chemia na dobry humor! – ciekawe chemiczne quizy i zabawy edukacyjne, dostępne poprzez linki zamieszczone na platformie YouTube oraz innych portalach społecznościowych.
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach
- Klub Młodego Odkrywcy – Dlaczego samolot lata? – kolejne etapy eksperymentu prowadzą do omówienia oddziaływania powietrza na maszyny latające. Proste eksperymenty z użyciem dostępnych w każdym domu artykułów gospodarstwa domowego pokażą wpływ ruchu cząsteczek powietrza na różne przedmioty
- Gwiazdy zmienne – prezentacja fascynującego świata gwiazd zmieniających swoją jasność. Przedstawione zostaną podstawowe rodzaje gwiazd zmiennych, m.in. gwiazdy wybuchające, gwiazdy pulsujące i zaćmieniowe. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób gwiazdy te pozwoliły zrozumieć astronomom jak powstają, rozwijają się i umierają gwiazdy czyli podstawowe cegiełki tworzące Kosmos. Wskazane zostaną obiekty, które co jakiś czas znikają i znów pojawiają się na niebie.
Wszystkie wydarzenia b. dostępne online.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
- Śladami Harrego Pottera – wirtualna wyprawa edukacyjna dla dzieci do miejsc związanych
z filmami o Harrym Potterze. Uczestnicy będą poznawać ciekawostki i wykonywać zadania wiążące się z tymi miejscami i postacią czarodzieja. - Jaką mocą mięśniową powinien dysponować sprinter? – wyobraź sobie sprintera startującego na dystansie 60 m. Co decyduje o tym czy zawodnik wygra? Jest to siła, wytrzymałość czy moc mięśniowa? Na te pytanie będą odpowiadać naukowcy Szkoły.
- Laboratorium w kuchni – Pokaz doświadczeń chemicznych, które dzieci samodzielnie lub
z rodzicami mogą przeprowadzić w domu przy użyciu produktów dostępnych w każdej kuchni. - Połam główkę! – łamigłówki (prawie) dla każdego – zbiór łamigłówek: quizów, wykreślanek, krzyżówek, zagadek, mini-gier o różnej tematyce. Czy Minecraft ma jeszcze przed Tobą tajemnice? Które Pokemony najtrudniej złapać? Sprawdź swoją wiedzę, spryt i refleks w serii zabaw i gier do realizacji w kilka minut.
Wszystkie wydarzenia będą dostępne online.
Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja
- Komunikacja w świecie zwierząt – zwierzęta, mimo że nie mówią mają bardzo bogaty i skuteczny system komunikacji między sobą. Z materiału dowiemy się jak zwierzęta porozumiewają się między sobą, co znaczą ich głosy, postawy i pozostawiane zapachy?
- Muzyka lasu – Wywiad z naukowcami i twórcami o „naturalnej” muzyce i jej słuchaniu w mieście. Dowiemy się jacy muzycy grają w takiej „naturalnej” orkiestrze oraz gdzie i kiedy najlepiej słuchać jej koncertów.
- Czy zombie istnieją naprawdę? Pasożyty kontrolujące umysł i wygląd żywicieli – Chcąc poznać odpowiedzi na te pytania, warto posłuchać wykładu dotyczącego specyfiki życia różnych pasożytów ze świata natury. Będzie trochę strasznie i być może poznasz odpowiedź, czy możliwa jest kontrola umysłu i wyglądu żywicieli?
- Sztuczna inteligencja – czy leci z nami pilot? – Omówione zostaną sztuczne sieci neuronowe, ich historia, zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia.
Wszystkie wydarzenia będą dostępne online.
Szczegółowe informacje oraz plany wydarzeń będą umieszczane i aktualizowane na stronie wydarzenia: www.nocnaukowcow.malopolska.pl
Babciu i Dziadku, uważajcie na oszustów
Już za chwilę ruszy kwalifikacja wojskowa!
Inauguracyjna sesja Rady Seniorów w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm