Edukacja
Europejski Dzień Języków w Dwójce
„Różne europejskie kraje, różne języki”, czyli Europejski Dzień Języków w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu
W tym roku szkolnym realizacja działań w związku z Europejskim Dniem Języków 2020, który Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu obchodzony jest od 18 lat, musiała przybrać zupełnie inny wymiar niż dotychczas z uwagi na epidemię koronawirusa. W zeszłym roku zrealizowany został obszerny projekt „Portrety różnych europejskich krajów, czyli uczniowie „Dwójki” na tropie różnorodności językowej i kulturowej Europy”, nad którym patronat honorowy objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Wszystkie klasy występowały wtedy na sali gimnastycznej, prezentując w formie artystycznej wylosowane kraje europejskie, ich różnorodność kulturową, ale przede wszystkim językową. W tym roku ze względów bezpieczeństwa różne działania realizowane były indywidualnie z poszczególnymi klasami, którym przyświecało jednak hasło przewodnie: „Różne europejskie kraje, różne języki.” Projekt w ramach obchodu Europejskiego Dnia Języków koordynowali nauczyciele języków obcych: Ewa Komar, Beata Damasiewicz oraz Agnieszka Obrzud. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce wsparło tegoroczną inicjatywę, przesyłając niespodzianki i publikacje o Europie dla wyróżnionych uczniów.
Uczniowie zaangażowani w ogólnoszkolny projekt tworzyli „mówiące jesienne drzewa” w 3D, na których pojawiały się liście z zapisanymi w języku angielskim pomysłami na to, jak każdego dnia skutecznie uczyć się języków, a potem dzielili się swoimi pomysłami z rówieśnikami na lekcjach języka angielskiego. Tuż obok pokoju nauczycielskiego powstała tematyczna wystawa nietypowych drzew, które uczą. Inni uczniowie w języku polskim, angielskim i niemieckim tworzyli teksty będące autoportretami słowami pisanymi. Dzieci, które wróciły z zagranicy przeprowadziły zaś mini-warsztaty językowe w młodszych klasach ucząc języka niemieckiego a nawet rumuńskiego. Julia Kuziel w klasie Va przeprowadziła mini-konkurs wśród kolegów i koleżanek z klasy na najlepszą wymowę słowa Ȍsterreich, w którym zwycięzcą okazał się Mikołaj Opyd. Ecaterina Petraşcu nauczyła zaś swoje koleżanki i swoich kolegów z klasy IVa kilku podstawowych słów i zwrotów w języku rumuńskim. Wiktoria Gorczyca z IVa opowiedziała o nauce w szkole podstawowej w Anglii, pokazując swoim rówieśnikom zeszyty do języka angielskiego ze szkoły, do której uczęszczała. Powstały też barwne plakaty o krajach europejskich i językach w tych krajach pod hasłem: Let’s go on an adventure. Let’s explore Europe, a w ich tworzeniu pomagały uczniom publikacje Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Dzieci zapisywały więc również na plakatach słowo CZEŚĆ w różnych europejskich językach, witały się w różnych językach, w których mówi się w Europie. Uczniowie stworzyli również plakaty, na których pojawiały się flagi losowanych krajów europejskich oraz informacje o językach, którymi porozumiewają się mieszkańcy. Zdania zapisywano po angielsku. Przygotowali też plakaty z flagami krajów europejskich wraz z zapisanymi na nich wyrażeniami w różnych językach. Na każdym z nich znalazło się przywitanie oraz informacja o imieniu autora plakatu. Wymówienie niektórych wyrażeń stanowiło niezwykłe wyzwanie i uczniowie często wspominali łatwość wyrażania się w języku polskim, jako ojczystym. Uczniowie klas IVb i VIIIb napisali krótkie listy w języku angielskim do kolegów i koleżanek z krajów europejskich, którzy zaangażowali się w działania projektowe eTwinning, a sami mogli przeczytać kilka z nich, przygotowanych przez uczniów szkół partnerskich.
Uczniowie mieli też okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat pochodzenia wyrazów w teście: Czy wiesz, z jakiego języka pochodzi ten wyraz? Były też inne zabawy językowe: Czy rozpoznasz to miasto? (nazwy miast w różnych językach) oraz test predyspozycji językowych. Uczniowie klas ósmych rozwiązywali test wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego, który zawierał 104 pytania. Pytania dotyczyły czterech państw niemieckojęzycznych: Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Uczniowie musieli wykazać się znajomością polityki, podziału administracyjnego, historii sztuki, bieżących wydarzeń z dziedziny sportu, kultury, rozrywki oraz podstawową znajomością języka niemieckiego. Niektóre pytania dotyczyły znanych postaci historycznych, np. cesarzowej austriackiej Sisi czy Hundertwassera, popularnego austriackiego architekta. Zakres wiedzy obejmował w dużym stopniu podstawę programową realizowaną na lekcjach w ramach tematów krajoznawczych.
Nowe wiadomości, element zaskoczenia językowego, zabawa i współpraca uczniów przy wykonywaniu różnych zadań w ramach realizacji tegorocznego projektu ukierunkowały uczniów pozytywnie na naukę i poznawanie języków.
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm