Kultura
Finał Konkursu Sztuki Słowa Żywego i Pisanego „Od Serca Człowieka ku Nieskończonemu…”
W czwartkowe popołudnie 29 października 2020 r., w Sali im. Lucjana Lipińskiego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – z zachowaniem wszelkich zaleceń sanitarnych, obowiązujących w związku z pandemią COVID-19 – miał miejsce uroczysty Finał Konkursu Sztuki Słowa Żywego i Pisanego „Od Serca Człowieka ku Nieskończonemu…”, zorganizowanego w roku 100-lecia urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. Finałową galę poprzedziły warsztaty artystyczne dla uczestników konkursu i ich opiekunów oraz instruktorów, przeprowadzone również z zapewnieniem pełnego bezpieczeństwa sanitarnego i poprowadzone przez Jacka Milczanowskiego – aktora, reżysera, scenarzystę i pedagoga.
Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, Jury Konkursu podjęło werdykt po przesłuchaniu w formie on-line i ocenie wszystkich przesłanych nagrań 42 uczestników turniejów – recytatorskiego i poezji śpiewanej w trzech kategoriach wiekowych; wcześniej Komisja Artystyczna turnieju poetyckiego oceniła zestawy wierszy autorstwa 13 młodych poetów, inspirowane postacią, życiem i dziełem Papieża Polaka.
Pełniący rolę gospodarza Finału Konkursu – zastępca Dyrektora MCK SOKÓŁ, pan Piotr Gąsienica – serdecznie podziękował młodym adeptom sztuki słowa recytowanego, śpiewanego i pisanego za tak liczny – mimo powszechnych obostrzeń – udział we wszystkich trzech turniejach konkursowych, a ich opiekunom i instruktorom – za trud włożony w przygotowanie swoich podopiecznych. Wyraził też nadzieję na rychłe spotkanie artystyczne już w normalnym, niepandemicznym czasie. W ślad za tymi słowami , prowadzący spotkanie Janusz Michalik, już teraz zaprosił wszystkich do udziału w planowanej przez MCK SOKÓŁ na przyszły rok drugiej edycji Konkursu, poświęconej osobie i twórczości Czesława Miłosza.
Ze sceny dziękowano też Partnerom Konkursu: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego, Instytutowi Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i Muzeum Domowi Rodzinnemu Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, a także Honorowym Patronom tego wydarzenia: Marszałkowi Województwa Małopolskiego – Witoldowi Kozłowskiemu, Księdzu Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi i Biskupowi Tarnowskiemu – Księdzu dr Andrzejowi Jeżowi oraz wszystkim pracownikom nowosądeckiego SOKOŁA, zaangażowanym w przygotowanie i realizację tego przedsięwzięcia.
W części artystycznej podsumowania Konkursu swoje wiersze przeczytały laureatki Turnieju Poetyckiego – Kinga RAKSA (uczennica Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Wacława Potockiego w Bieczu) i Liliana GOŁĄB (uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej), a następnie wystąpili niektórzy z laureatów Turnieju Poezji Śpiewanej i Recytatorskiego: Julia ZELEK z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku, Karol Radosław FRĄCZEK z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4 im. Św. Jana z Kęt w Limanowej, Martyna SKOCZEŃ i Alina OBRZUD ze Szkoły Podstawowej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu, Alicja KASPRZYK ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nawojowej Górze, Anna SOKOŁOWSKA z Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu i Jadwiga KONDRACKA z Nowego Sącza.
Na koniec zostały odczytane werdykty Jury Turniejów – Poetyckiego, Recytatorskiego i Poezji Śpiewanej oraz wręczone przez p. Dyrektora Piotra Gąsienicę i członków Jury – Ewę Korwin i Jacka Milczanowskiego – dyplomy i zestawy nagród oraz upominków.
PROTOKÓŁ
z posiedzenia Jury Turnieju Poetyckiego – w ramach Konkursu Sztuki Słowa Żywego i Pisanego „Od Serca Człowieka ku Nieskończonemu…”, zorganizowanego z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, w dniu 29 października 2020 r.
Jury w składzie: O. Wacław Oszajca, Joanna Babiarz i Andrzej Zarych, po przeczytaniu, dogłębnej indywidualnej analizie i ocenie wszystkich 13 zestawów wierszy, napisanych przez uczestników turnieju w wieku 7 – 19 lat, a następnie po wspólnym posiedzeniu i dyskusji w systemie on-line, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych:
I kategoria – wiek autorów wierszy 7 – 10 lat:
NAGRODA dla Darii CHROMY ze Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Bieńkówce, za wiersz pt. „Cud”.
II kategoria – wiek autorów wierszy 11 – 15 lat:
I NAGRODY nie przyznano;
II NAGRODA dla Kingi RAKSY ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Wacława Potockiego w Bieczu, za wiersz pt. „Papież jak każdy z nas”;
III NAGRODA dla Anny DZIEŃSKIEJ z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Stanisława Staszica w Jadownikach, za wiersz pt. „Byłeś, jesteś, będziesz”.
Dwa WYRÓŻNIENIA –dla Natalii SIKORSKIEJ ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach, za wiersz pt. „Ojcze Ziemi Sądeckiej”; i dla Aleksandry BOGDAŁ ze Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Bieńkówce za formę wiersza pt. „Opowieść o Janie Pawle II”.
III kategoria – wiek autorów wierszy 16 – 19 lat:
I NAGRODA dla Jolanty SĄDEL z Zespołu Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej, IV Liceum Ogólnokształcącego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Limanowej, za wiersze pt. „Hej, Ty” i *** (Emilii – Matce Karola Wojtyły);
II NAGRODA dla Liliany GOŁĄB z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej, za wiersze pt. „Jednostka człowieczeństwa” i „Wczesny wyrok śmierci”;
III NAGRODA dla Anieli STELMACH z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Starym Sączu, za wiersze pt. „Nasza droga” i „Chwila ulotna”.
Jury doceniając zaangażowanie i chęć stworzenia swoich poetyckich refleksji, inspirowanych osobą, życiem i dziełem Ojca Świętego Jana Pawła II, u pozostałych uczestników Turnieju Poetyckiego, postanowiło przyznać im Wyróżnienia Honorowe. Otrzymują je:
w II kategorii wiekowej –
Aleksandra TOKARZ z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 3 im. Św. Jana Kantego w Gorlicach, Anna TRZECIAK z Zespołu Szkoły i Przedszkola Nr 2 w Kasinie Wielkiej, Jakub KARP z Miejski ego Zespołu Szkół Nr 3 im. Św. Jana Kantego w Gorlicach, Szymon NOWAK z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 3 im. Św. Jana Kantego w Gorlicach;
oraz w III kategorii wiekowej –
Kacper MAJERSKI z Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu.
Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują pamiątkowe dyplomy oraz zestawy nagród, ufundowane przez Partnerów Konkursu: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz organizatora Konkursu – Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Nagrodzone i wyróżnione wiersze zostaną opublikowane w wersji on-line na stronie internetowej i Facebooku MCK SOKÓŁ.
Jury wyraża zadowolenie, że młodzi ludzie (często nawet bardzo młodzi, bo kilkulatkowie), na miarę swojego talentu i kształtujących się jeszcze warsztatowych umiejętności, ubierają w poetyckie strofy swoje myśli, uczucia i refleksje, podejmując się niełatwej próby opisania fenomenu osoby Ojca Świętego Jana Pawła II. W efekcie tych prób powstały pełne dziecięco-młodzieńczej szczerości wiersze, których autorom – już w ich bardziej dorosłym życiu – życzymy częstych chwil natchnienia, popartych czasem mozolną pracą nad formą utworów. Tak, aby powstawały kolejne piękne poetyckie strofy – ku zachwytowi przyszłych czytelników.
PROTOKÓŁ
z posiedzenia Jury Turnieju Recytatorskiego i Poezji Śpiewanej – w ramach Konkursu Sztuki Słowa Żywego i Pisanego „Od Serca Człowieka ku Nieskończonemu…”, zorganizowanego z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, w dniu 29 października 2020 r.
Jury w składzie: Ewa Korwin, Jacek Milczanowski, Janusz Michalik (przewodniczący) i Andrzej Zarych, po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich przesłanych on-line nagrań prezentacji 42 zgłoszonych do Konkursu uczestników ( w tym 38 w Turnieju Recytatorskim i 4 w Turnieju Poezji Śpiewanej) w trzech kategoriach wiekowych, po dokonaniu pełnej indywidualnej ich analizy i oceny , z uwzględnieniem wszystkich regulaminowych kryteriów tej oceny, a następnie po wspólnym posiedzeniu i dyskusji w dniu 29 października 2020 r., postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
w TURNIEJU RECYTATORSKIM:
I kategoria – wiek wykonawców 7 – 10 lat
NAGRODA dla Alicji KASPRZYK ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nawojowej Górze;
Dwa WYRÓŻNIENIA – dla Joanny LUBERDY ze Szkoły Podstawowej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu i dla Marty ZABIEROWSKIEJ ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nawojowej Górze.
II kategoria – wiek wykonawców 11 – 15 lat
I NAGRODA dla Aliny OBRZUD ze Szkoły Podstawowej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu,
II NAGRODA dla Martyny SKOCZEŃ ze Szkoły Podstawowej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu,
III NAGRODA dla Karola Radosława FRĄCZKA z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4 im. Św. Jana z Kęt w Limanowej,
Cztery WYRÓŻNIENIA dla: Anny PŁASZEWSKIEJ ze Szkoły Podstawowej im. Edwarda Kleszczyńskiego w Radziemicach, Leonarda POPIELI z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku, Zuzanny SZCZYPKI z Zespołu Szkoły i Przedszkola Nr 2 w Kasinie Wielkiej, Zuzanny SZWALI ze Szkoły Podstawowej w Głębokiem;
WYRÓŻNIENIE SPECJALNE dla Zuzanny BATKO ze Szkoły Podstawowej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu – za dojrzałość artystyczną.
III kategoria – wiek wykonawców 16 – 19 lat:
Dwie równorzędne I NAGRODY – dla Weroniki GUZIK z Zespołu Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej i dla Jadwigi KONDRACKIEJ z Nowego Sącza,
II Nagrody nie przyznano,
III NAGRODA dla Karoliny TOBIASZ z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej,
Cztery WYRÓŻNIENIA dla:Marleny KASPRZYCKIEJ z Zespołu Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej, Łukasza KRÓLA z Zespołu Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej, Jolanty SĄDEL z Zespołu Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej, Anny SOKOŁOWSKIEJ z Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu.
W TURNIEJU POEZJI ŚPIEWANEJ:
I kategoria – wiek wykonawców 7 – 10 lat:
WYRÓŻNIENIE dla Julii KOSTRZEWY z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku – za interpretację „Pieśni o słońcu niewyczerpanym”;
II kategoria – wiek wykonawców 11 – 15 lat:
WYRÓŻNIENIE dla Julii ZELEK z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku – za wykonanie utworu pt. „Miłość mi wszystko wyjaśniła”;
III kategoria – wiek wykonawców 16 – 19 lat:
NAGRODA dla Katarzyny JĘDRZEJEK z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej – za kompozycję i interpretację utworu pt. „Wybrzeża pełne ciszy”;
WYRÓŻNIENIE dla Joanny PÓŁTORAK z Zespołu Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej – za wykonanie utworu pt. „Matka”.
Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymują pamiątkowe dyplomy i zestawy upominków a nagrodzeni i wyróżnieni – dodatkowo zestawy nagród, ufundowane przez Organizatora Konkursu – Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Partnerów Konkursu: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
Jury gratuluje wszystkim uczestnikom konkursu, że podjęli się – przy wydatnej pomocy swoich instruktorów, opiekunów, nauczycieli, pedagogów i przede wszystkim przy rodzinnym wsparciu – próby zmierzenia się z piękną, ale też wysublimowaną i trudną materią poetyckiej (i nie tylko) twórczości Karola Wojtyły i Ojca Świętego Jana Pawła II. Z ogromną satysfakcją stwierdzamy, że w niektórych przypadkach ten artystyczny proces przyniósł efekt w postaci bardzo satysfakcjonujących nas – jurorów – prezentacji, na wysokim jak na wiek wykonawców poziomie warsztatowym i emocjonalnym. Ufamy, że będzie to dla młodych recytatorów i śpiewających poezję zalążek dalszego wytrwałego kształtowania swoich umiejętności i wyobraźni artystycznej.
Dziękujemy Organizatorom – Dyrekcji i pracownikom MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu za determinację w przygotowaniu i sprawną realizację tego ważnego przedsięwzięcia – pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej i związanym z nią szeregiem obostrzeń i ograniczeń. O wielkiej wadze Konkursu, którym czcimy 100-lecie urodzin Papieża Polaka, świadczy fakt, że Honorowy Patronat nad tą imprezą przyjęli – Marszałek Województwa Małopolskiego – pan Witold Kozłowski, Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz oraz Biskup Tarnowski Ksiądz dr Andrzej Jeż. Jeszcze raz gratulujemy idei Konkursu Sztuki Słowa Żywego i Pisanego, licząc na jej kontynuację w przyszłości, miejmy nadzieję, już w normalnym czasie.
Comber z jelenia najlepszym daniem w Powiatowym Konkursie Kulinarnym „Dzikie Smaki Sądecczyzny
Śp Janusz Szkaradek
Sukces „Sekret Smaku” w Konkursie Małopolski Lider Ekonomii Społecznej
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm