Kultura
Orkiestry dęte dobrem kulturowym Małopolski
Zarząd Województwa Małopolskiego we wrześniu 2020 roku ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury pn. „Małopolskie Orkiestry Dęte 2020”. Zostało do niego zgłoszonych aż 100 ofert, co pokazuje jak ważne są one dla lokalnych społeczności w Małopolsce. Dzisiejszym materiałem rozpoczynamy cykl poświęcony prezentacji lokalnych zespołów!
Komisja Konkursowa dokonała oceny złożonych ofert spełniających wymogi formalne
i zarekomendowała udzielenie wsparcia finansowego z budżetu Województwa Małopolskiego na realizację 51 zadań, na łączną kwotę 350 tys. zł. Beneficjenci mogli przeznaczyć otrzymane środki min. na zakup instrumentów, akcesoriów muzycznych czy strojów dla członków orkiestr dętych działających w naszym regionie.
Orkiestry dęte to niewątpliwy fenomen artystyczny, a przy okazji promocja kulturalna swoich gmin, powiatów oraz całej Małopolski. Skupiają wokół siebie profesjonalistów ale też amatorów, których łączy pasja i miłość do muzyki. Chcemy przy tej okazji pokazać poszczególne zespoły, ich dorobek i wkład dla lokalnych społeczności
– powiedziała Iwona Gibas z zarządu województwa.
To już druga odsłona konkursu pn. „Małopolskie Orkiestry Dęte”. Jego celem jest wsparcie w obszarze kultury, które pozwoli na tworzenie i poznawanie tej dziedziny, rozwijanie pasji, talentów i aktywnych postaw w różnych grupach wiekowych. Pomoc dotyczy zakupu: instrumentów, akcesoriów muzycznych, strojów, sprzętu niezbędnego do realizacji koncertów lub zajęć warsztatowych oraz wydawnictw muzycznych, z przeznaczeniem dla wyposażenia orkiestr dętych – połączony z organizacją wydarzeń związanych z rozwojem lub popularyzacją działalności orkiestr dętych (np. warsztatów, szkoleń, koncertów małego składu zespołu, spotkań, prelekcji), które będą się odbywać i będą dostępne dla odbiorców w wersji on-line (np. w formie relacji on-line, webinarium itp.)
Zatorska Orkiestra Dęta START
Orkiestra powstała w 2001 roku i działa przy Regionalnym Ośrodku Kultury Doliny Karpia w Zatorze. Zespół aktywnie uczestniczy w społeczno-kulturalnym życiu miasta i gminy, oraz stale pozyskuje nowych członków. Repertuar to zarówno muzyka klasyczna, jak i dobrze znane współczesne utwory muzyki rozrywkowej. Zespół swoją muzyką uświetnia uroczystości lokalne oraz święta państwowe. Ciężka praca przepełniona pasją do muzyki została wielokrotnie nagradzana prestiżowymi nagrodami:
• III miejsce podczas X Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych o puchar Wójta Gminy Polanka Wielka
• II miejsce podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych Złota Trąbka oraz nagroda dla najlepszego kapelmistrza konkursu estradowego – Łukasza Jabconia
• I miejsce w finale 42. Festiwalu ECHO TROMBITY w Nowym Sączu, oraz nagroda specjalna
za najlepiej wykonanego marsza na estradzie
Zatorska Orkiestra Dęta START jest ważnym elementem kulturalnym w naszej zatorskiej społeczności. Jesteśmy z nich dumni, a dzięki zapałowi i ciężkiej pracy zdobywane przez zespół nagrody rozsławiają Zator nie tylko w regionie ale i całym kraju – mówi Elżbieta Mostowik dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Dolina Karpia w Zatorze.
Zespół prowadzi obecnie Łukasz Jabcoń – dyrygent, muzyk i nauczyciel. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 9 lat od nauki gry na instrumentach klawiszowych. Jako nastolatek trafił w 2001 roku do Zatorskiej Orkiestry Dętej rozpoczynając naukę na waltorni – na tym instrumencie ukończył I i II stopień Szkoły Muzycznej. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, gdzie studiował prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych.
Zachęcamy orkiestry, które uczestniczyły w małopolskim programie do przesyłania swoich materiałów i historii na adres biura prasowego.
Comber z jelenia najlepszym daniem w Powiatowym Konkursie Kulinarnym „Dzikie Smaki Sądecczyzny
Śp Janusz Szkaradek
Sukces „Sekret Smaku” w Konkursie Małopolski Lider Ekonomii Społecznej
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm