Na sygnale, Z ostatniej chwili

Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka. Jeden telefon może uratować życie

Opublikowano: 20 stycznia, 2021 o 10:23 am   /   przez   /   komentarze (0)

Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne i nietrzeźwe, które przebywają na zewnątrz. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!

Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę.

Okres zimowy to czas, kiedy policjanci zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie bezdomni mogą szukać schronienia i noclegu. Są to zazwyczaj pustostany, dworce, przystanki czy altany działkowe. Przez cały ten okres, szczególnie wtedy gdy temperatury są tak niskie jak w ostatnich dniach, funkcjonariusze sprawdzają takie miejsca i monitorują sytuację tych osób, oferując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. W przypadku gdy spotkają taką osobę, zawożą ją do noclegowni lub innego miejsca, w którym może otrzymać fachową pomoc.

Na wychłodzenie organizmu narażone są szczególnie osoby bezdomne i nietrzeźwe, które przebywają na zewnątrz. Dlatego nie przechodźmy obojętnie obok ludzi śpiących na przystankach czy ławkach. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Aby można było nieść pomoc osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu, odpowiednie służby muszą posiadać informacje o miejscu ich przebywania. Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego też, mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby:  policję, straż miejską czy też pogotowie ratunkowe.

Pamiętajmy! Gdy widzimy człowieka, któremu grozi zamarznięcie, reagujmy – wystarczy telefon pod  numer alarmowy 112  lub 986. Jeden telefon może uratować czyjeś życie!

Możliwość zgłoszenia Policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia istnieje również za pośrednictwem internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa  – link.   Wystarczy na „mapie” zaznaczyć zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie.

W każdym województwie przygotowane są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni oraz zjeść ciepły posiłek. Na stronach internetowych wszystkich urzędów, zostały umieszczone wykazy placówek świadczących pomoc.

Na stronach internetowych wszystkich urzędów wojewódzkich umieszczono wykazy placówek świadczących pomoc, a w niektórych przypadkach zostały uruchomione specjalne infolinie, gdzie można uzyskać różnego rodzaju potrzebne informacje.

Ø  Pomoc dla osób bezdomnych: 987 – całodobowy telefon informacyjny

Ø  WYKAZ PLACÓWEK UDZIELAJĄCYCH TYMCZASOWEGO SCHRONIENIA:

http://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=pomoc_dla_bezdomnych

Dom Brata Alberta – Wspólnota Emaus

33-300 Nowy Sącz
ul. Szwedzka 18

Schronisko, Noclegownia i Ogrzewalnia dla Bezdomnych

Ø  REJESTR MIEJSC UDZIELANIA TYMCZASOWEGO SCHRONIENIA:

http://www.malopolska.uw.gov.pl/doc/Rejestr%20miejsc%20udzielania%20tymczasowego%20schronienia2020roku.pdf

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"