Info z rejonu, Z ostatniej chwili

III fala epidemii koronawirusa w Małopolsce. Zapadły strategiczne decyzje

Opublikowano: 14 marca, 2021 o 10:08 am   /   przez   /   komentarze (0)

– Po pierwsze, uruchomienie szpitala tymczasowego w krakowskiej hali EXPO, po drugie powrót do maksymalnego zakresu liczby łóżek covidowych w szpitalach bazowych, po trzecie dalsze rozwijanie potencjału szpitala tymczasowego w CUMRiK-u. To założenia działań na najbliższe dni. Nie chcemy, by ziścił się czarny scenariusz, ale robimy wszystko, abyśmy, byli przygotowani na najgorsze. Działamy zgodnie z planem, który został opracowany na wypadek trzeciej fali epidemii. To czas, by ów suwak, o którym mówiliśmy jako o metodzie rozbudowy bazy łóżek covidowych, przesuwać w górę. Dalej będą to działania stopniowe, choć o coraz większej skali – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita na briefingu prasowym, który odbył się dziś przed szpitalem tymczasowym w krakowskiej hali EXPO.

W spotkaniu z mediami wzięli udział również: marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, prezes Zarządu Szpitala im. Rydygiera w Krakowie Artur Asztabski, oraz pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim dr Wojciech Serednicki.

Nie czas na dyskusje o tym, czy mamy epidemię…

W swoim wystąpieniu wojewoda małopolski Łukasz Kmita odniósł się do petycji, która została do niego skierowana. Jej autorzy zawnioskowali o zorganizowanie publicznej debaty na temat epidemii: tego, czy ona rzeczywiście jest i czy obostrzenia są zasadne i potrzebne.

– Chcę powiedzieć, że jestem oburzony pismem, które otrzymałem. To nie czas na dyskusje o tym, czy mamy epidemię. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, niech zgłosi się do szpitali z oddziałami covidowymi. Tam nader łatwo można przekonać się, ile pracy każdego dnia personel medyczny wkłada w to, aby ratować ludzi zakażonych koronawirusem. Uważam wszystkie takie głosy, jak ten wyrażony w piśmie – za wyjątkowo skandaliczne, ale też niebezpieczne, świadczące o skrajnym niezrozumieniu sytuacji, z którą obecnie mamy do czynienia. Z mojej inicjatywy nie będzie żadnej debaty na temat zasadności obostrzeń. Natomiast regularnie i jeszcze intensywniej służby podległe wojewodzie będą sprawdzać ich przestrzeganie i wyciągać konsekwencje, jeśli ktoś nie będzie się do nich stosował – mówił wojewoda. 

O tym, że epidemia przyspiesza, świadczą dane z mijającego tygodnia: w poniedziałek 8 marca odnotowano 499 zakażeń, w piątek 12 marca było ich 1336. Liczba osób hospitalizowanych z COVID-19 zwiększyła się w ciągu tych pięciu dni z 1256 do 1420, a więc o 164. Liczba zajętych łóżek respiratorowych wzrosła ze 152 do 178. O powadze sytuacji świadczy też liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem: tylko 12 marca wyniosła ona 14.

– Chcę bardzo mocno zaapelować do wszystkich mieszkańców, aby nie podejmowali niepotrzebnego ryzyka, by chronili siebie, by dali szansę zarówno sobie, jak i swoim najbliższym przejścia tej fali możliwie jak najspokojniej. Wierzymy głęboko, że za cztery, pięć tygodni będziemy w zupełnie innej sytuacji. Chodzi o to, żeby teraz nasz wspólny wysiłek został maksymalnie zintensyfikowany – mówił wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

– Naczelną zasadą medycyny jest prewencja. Najlepszym leczeniem jest zapobieganie. (…) Nikt nie ma prawa narażać innych ludzi. Podstawowym sposobem ochrony systemu zdrowia przed przeładowaniem i obniżeniem jakości jego działania jest to, aby nasi pacjenci nie zgłaszali się do nas w jednym czasie (…). Bardzo apeluję, abyśmy zachowywali dystans, abyśmy nosili maseczki i żebyśmy na te 3-4 tygodnie szczytu fali epidemii ograniczyli nasze aktywności do tych, które są naprawdę potrzebne – apeluje dr Wojciech Serednicki.

Szpital tymczasowy w hali EXPO

Wobec jesiennej eskalacji pandemii (dla przypomnienia: 11 listopada 2020 roku badania laboratoryjne potwierdziły w Małopolsce blisko 3 tysiące zakażeń) zapadła decyzja o tworzeniu szpitali tymczasowych. W naszym województwie przygotowaliśmy w oparciu o nie znaczącą rezerwę miejsc. Małopolski model zakładał podział tychże szpitali tymczasowych I, II i III-rzutowe (https://muw.pl/PressArticlePage.aspx?id=12645 ).

Do pierwszej grupy zaliczyliśmy szpital tymczasowy w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie (uruchomiony 26 października 2020 roku jako pierwszy w Polsce szpital tymczasowy) oraz szpital tymczasowy w 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy-Zdroju (uruchomiony 18 listopada 2020 roku). Szpital tymczasowy w CUMRiK-u cały czas przyjmuje pacjentów. Natomiast ze względu na w miarę stabilną sytuację w powiatach gorlickim i nowosądeckim na razie nie będziemy ponownie uruchamiać szpitala tymczasowego w Krynicy-Zdroju, choć pozostaje on w gotowości do rozpoczęcia pracy, jeśli tylko zapadnie taka decyzja.

Najtrudniejsza sytuacja jest w stolicy województwa, gdzie w ciągu tygodnia mieliśmy najwięcej zakażeń (przykładowo z 1607 w czwartek 11 marca – 560 to zakażenia w samym Krakowie).

– Biorąc pod uwagę to, że największa dynamika w zakresie hospitalizacji z powodu COVID-19 jest właśnie w Krakowie, podjąłem decyzję o uruchomieniu w szpitalu tymczasowym w hali EXPO dwóch modułów pod 28 łóżek oraz 10 łóżek respiratorowych, a więc łącznie 66 łóżek. Szpital pod koniec przyszłego tygodnia (19 marca) będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów. Pozostała część hali EXPO pozostanie naszą „żelazną rezerwą”. Uruchomienie tych dwóch modułów zostanie tak przeprowadzone, aby dalej mógł tu funkcjonować punkt szczepień. Ma to duże znaczenie, gdyż szczepi się tutaj nawet kilkaset osób dziennie – tłumaczy wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Jest dla nas satysfakcją, że różne ośrodki władzy, pod przewodnictwem pana wojewody, tak skutecznie i w tak niedługim czasie są w stanie zorganizować szpital tymczasowy i uruchomić jego działanie. (…) Zarówno wojewoda, marszałek, jak i prezydent, ale także dyrektorzy szpitali niezwykle poważnie traktują swoje obowiązki i zobowiązania wobec mieszkańców i starają się tak działać, aby zabezpieczenie dla Małopolski było na możliwie najwyższym poziomie – mówił marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. 

W szpitalu tymczasowym w hali EXPO przy ulicy Galicyjskiej przygotowanych zostało 375 łóżek, w tym 20 respiratorowych. Szpitalem patronackim (prowadzącym) jest Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Koszt adaptacji obiektu wyniósł 8 296 030 20 zł. Kadra do tego szpital tymczasowego zostanie pozyskana w oparciu o personel medyczny szpitala patronackiego, a także na dalszym etapie poprzez oddelegowanie lekarzy i pielęgniarek z pozostałych podmiotów leczniczych.

– Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie od ponad roku uczestniczy w walce z pandemią. (…) Jesienią ubiegłego roku powstał ten szpital tymczasowy. Powstał on dzięki skoordynowanej pracy służb pana wojewody, Urzędu Marszałkowskiego, służb państwowych i spółek państwowych. Dzięki temu był już gotowy do uruchomienia jesienią ubiegłego roku. Personel Szpitala – mimo że jest już bardzo zmęczony tą pandemią – na mój apel wyraził gotowość zabezpieczenia również tych łóżek, które w pierwszym etapie, 19 marca, zostaną uruchomione. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim pracownikom, którzy wyrazili chęć do pracy w tym szpitalu – mówi prezes Artur Asztabski, kierujący Szpitalem im. L. Rydygiera w Krakowie.

Szpitale bazowe: wracamy do maksymalnego poziomu liczby łóżek covidowych

Na piątkowych posiedzeniach Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig oraz prorektor CM UJ prof. Tomasz Grodzicki podjęli decyzję o tym, że baza łóżek covidowych w małopolskich szpitalach zostanie stopniowo przywrócona do maksymalnego poziomu. Został on osiągnięty ok. 20 listopada 2020 r. Wówczas łóżek covidowych było we wszystkich małopolskich szpitalach ok. 4100 (w tym ok. 350 respiratorowych), co stanowiło ok. 35% wszystkich łóżek w małopolskich szpitalach.

Działania te będą prowadzone stopniowo, choć konsekwentnie. Pierwsze decyzje zwiększające liczbę łóżek w szpitalach zostały już przygotowane.

Podkreślamy zarazem, że ten krok będzie etapowany tak, aby umożliwić optymalne wykorzystanie systemu, a tym samym hospitalizację z powodów innych niż COVID-19. Dodajmy, że według danych z 12 marca, w małopolskich szpitalach wolnych jest 2355 miejsc (nie licząc miejsc na SOR-ach, oddziałach ginekologicznych i neonatologicznych).

– Dziękuję Panu Marszałkowi, Panu Prezydentowi i Panu Rektorowi za uzgodnienie tego koniecznego, choć oczywiście niełatwego kierunku działań. Wymaga on pełnej mobilizacji dostępnych sił i środków, choć podkreślam, że działania tę będą etapowane i realizowane bardzo rozważnie. Dziękuję wszystkim dyrektorom szpitali za zrozumienie powagi sytuacji oraz tak ważną teraz elastyczność i odpowiedzialność za zdrowie Mieszkańców naszego regionu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zakładamy, że już w najbliższym tygodniu baza łóżek w Krakowie zwiększona zostanie o ok. 370, zaś do końca miesiąca – o ok. 440. W całym regionie do końca marca planowany jest wzrost o ok. 1100 łóżek covidowych.

Szpital tymczasowy w CUMRiK-u

Poszerzanie potencjału tej placówki będzie się odbywać w oparciu o oddelegowanie kadry z krakowskich szpitali.

MOW NFZ opracował wskaźnik określający liczbę personelu ze szpitali krakowskich, niezbędną do zabezpieczenia zapotrzebowania na personel medyczny zgłoszonego przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Algorytm został wyliczony dla następujących 15 placówek:

 Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla W Krakowie,
 Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza,
 Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II,
 Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Uniwersytecki w Krakowie,
 5 Wojskowy Szpital Kliniczny Z Polikliniką – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej W Krakowie,
 Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy,
 Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie,
 Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krakowie,
 Scanmed Spółka Akcyjna,
 Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością,
 Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością,
 Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie,
 Małopolski Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny im. prof. Bogusława Franczuka,
 Centrum Medyczne Ujastek Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością,
 Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe MEDICINA Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością.

Osoby dotychczas skierowane to personel medyczny oddelegowany przez:

  • Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie,
  • Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza,
  • Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie,
  • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krakowie,
  • SCANMED, Spółka Akcyjna,
  • Szpital Zakonu Bonifratrów Św. Jana Grandego w Krakowie, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • Małopolski Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny im. prof. Bogusława Frańczuka.

Personel został też wytypowany przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie – ponieważ w tym przypadku pracodawca byłby taki sam, nie będziemy wydawać decyzji kierujących.

W przypadku Szpitali im. Rydygiera i Wojskowego personel nie będzie oddelegowywany do CUMRiK-u ze względu na to, że szpitale te będą poszerzały lub już poszerzyły oddziały covidowe bądź – jak w przypadku Szpitala im. Rydygiera – personel będzie wspirał szpital tymczasowy w EXPO.

Po ustaleniach, które prowadziliśmy od środy, personel wyznaczony został też przez szpitale: Medicina i Okulistyczny. Decyzje kierujące zostaną niebawem przygotowane.

Personelu nie wyznaczył Narodowy Instytut Onkologiczny – planujemy w najbliższym czasie spotkanie z tym podmiotem. Analizujemy również odpowiedź Centrum Medycznego Ujastek, które również nie wyznaczyło personelu. Jeżeli będzie taka konieczność, planujemy wydawać polecenia nakładające obowiązek oddelegowania.

Na tę chwilę łącznie krakowskie placówki medyczne wytypowały do CUMRiK-u 106 pielęgniarek (66% pierwotnie zakładanej liczby) oraz 45 lekarzy (60%). To znaczące liczby, które pozwolą na zdecydowany krok w uruchomieniu większej liczby łóżek covidowych w szpitalu tymczasowym w CUMRiK-u.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"