Edukacja, Ludzie z pasją, Z ostatniej chwili

Dwie różne #skarpetki, bo dziś tak trzeba! W Starym Sączu solidaryzują się z osobami z Zespołem Downa

Opublikowano: 21 marca, 2021 o 9:16 am   /   przez   /   komentarze (0)

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto ustanowione zostało w 2005 roku, natomiast od 2012 roku objęte jest patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Nieprzypadkowa jest również data, kiedy prowadzona jest kampania. Światowy Dzień Zespołu Downa pod patronatem ONZ jest obchodzony 21 marca dlatego, że liczby 3 i 21 symbolizują trzecie, „nadprogramowe” ramię w dwudziestym pierwszym chromosomie, którego obecność stanowi główną przyczynę tej wady genetycznej. Nazwa zespołu Downa, inaczej określanego trisomią 21. chromosomu, pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który to jako pierwszy go opisał.

Wyrazem solidarności z osobami z zespołem Downa i ich najbliższymi jest założenie w tym dniu dwóch kolorowych skarpetek nie do pary. To symbol niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim zmagają się osoby z zespołem Downa.

W Starym Sączu do światowej akcji #skarpetkowewyzwanie włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Świętujemy i solidaryzujemy się z naszymi Przyjaciółmi mówi koordynatorka akcji Aneta Mamala -21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to przede wszystkim Światowy Dzień Zespołu Downa. Niech ten dzień uświadomi nam, że wszyscy powinniśmy się wzajemnie wspierać i traktować jak równych sobie, niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Osoby, które rodzą się z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak my. Bardzo się cieszę, że moi uczniowie mają taką samą świadomość, akceptację, szacunek i integrację. To bardzo zdolna młodzież. Miała być szkolna akcja, ale życie napisało inny scenariusz. Łączymy się w sieci i dajemy głośny sygnał, że uczniowie w Starym Sączu solidaryzują się osobami z Zespołem Downa.

W Polsce żyje około 60 tys. osób z zespołem Downa. Mimo, że ich postrzeganie jest dyskutowane od lat, nadal społeczne nastawienie do nich jest problemem, który negatywnie wpływa na ich życie.

Zdecydowana większość (79%) uczestników ogólnopolskiego badania opinii spotkała się z obraźliwym użyciem określenia „Ty Downie”. Blisko 19% Polaków uważa natomiast, że osoby z trisomią 21 bywają agresywne, a 11% że nie mają poczucia humoru. Niemal co dziesiąty z nas (9%) uważa, że zespół Downa częściej występuje w ubogich rodzinach. Podobny obraz wyłania się z analizy treści dotyczących zespołu Downa publikowanych w internecie, spośród których przygniatająca większość ma charakter negatywny (96%) lub neutralny (28%), a tylko 3% pozytywny.

Drugim ważnym problemem społecznym, obok negatywnego nastawienia, jest brak wiedzy o zespole Downa. Niemal 9% Polaków uważa, że tą wadą genetyczną można się zarazić. W społeczeństwie funkcjonują też inne krzywdzące stereotypy. Nadal 15% z nas uważa, że osoby z zespołem Downa nie mogą pracować, 12% że nie mogą uczyć się w szkole, 12% że nie mogą uprawiać sportu, a 10% że nie potrafią korzystać z internetu.

Niewiedza jest źródłem braku zrozumienia a czasami wręcz strachu, który powoduje negatywne reakcje. Zupełnie niepotrzebnie. Osoby z zespołem Downa są bardzo podobne do każdego z nas. Tak samo chodzą co rano do szkoły albo do pracy. Tak samo mają swoje pasje i marzenia. Tak samo potrzebują pozytywnych relacji z innymi ludźmi. Gdy spotkasz kogoś z zespołem Downa, wystarczy uśmiech, zwykły gest serdeczności, którą innym okazujemy na co dzień” – mówi Ewa Suchcicka, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”.

Aby to zmieniać, właśnie rusza trzecia odsłona kampanii „Zespół Kolorowych Skarpetek”. Włączyć się w nią może każdy, zakładając 21 marca dwie kolorowe skarpetki nie do pary, robiąc im zdjęcie i wrzucając je w mediach społecznościowych z hashtagiem #ZespolKolorowychSkarpetek lub #SkarpetkoweWyzwanie.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"