Polityka, Z ostatniej chwili

Rusza nowy rządowy program dla samorządów

Opublikowano: 7 lipca, 2021 o 7:19 am   /   przez   /   komentarze (0)

Małopolscy samorządowcy poznali dzisiaj założenia Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. To nowy rządowy program realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Program polega na dofinansowaniu inwestycji realizowanych przez JST w całej Polsce. Samorządy dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli dotacji na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne
i w gospodarowanie odpadami. W spotkaniu z samorządowcami udział wzięli: wicemarszałek Senatu Marek Pęk, senator Jan Hamerski, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka oraz starosta krakowski Wojciech Pałka.

Nie ma obecnie ważniejszej sprawy dla Polski niż Polski Ład. Jest to sprawa absolutnie priorytetowa dla wszystkich szczebli władzy państwowej – od rządowej przez parlamentarną, samorządową i instytucje finansowe. To niezwykła szansa rozwoju dla całej Polski – zarówno dla dużych miast, jak i mniejszych miejscowości. Proszę samorządowców o zaangażowanie w ten program – zaapelował wicemarszałek Marek Pęk.

Na kluczową kwestię rządowego programu, jaką jest rozwój kraju, ale też Małych Ojczyzn, zwraca uwagę wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Program Polski Ład będzie kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. To będzie kolejny program, który pomoże polskim firmom rozwijać się i budować swój potencjał. Dzięki temu programowi nasze samorządy, nasze Małe Ojczyzny, mają szanse zmienić swoje oblicze. Teraz wiele będzie zależało od sprawności działania samorządu. Polski rząd oraz BGK dają „wędkę”. Pytanie, czy samorządowcy wykorzystają tę epokową, historyczną szansę. Słowa pana Premiera Mateusza Morawieckiego oraz słowa pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego o „wielkiej, historycznej szansie” dzisiaj stają się rzeczywistością – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Ogromne potrzeby, ograniczone możliwości

Wyznacznikiem sytuacji samorządów jest nadwyżka operacyjna. To ona pokazuje, czy JST będą w przyszłości w stanie inwestować. W minionym roku nadwyżka ta spadła o ponad 11 proc. Samorządy zredukowały nakłady inwestycyjne o ponad 4 proc. Pieniądze z nowego programu pomogą samorządom zrealizować inwestycje potrzebne lokalnym społecznościom i odbudować gospodarkę.

Drogi, przedszkola, kanalizacja i inne inwestycje są potrzebne we wszystkich regionach Polski, ale samorządom brakuje pieniędzy na ich sfinansowanie. Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych jest odpowiedzią na potrzeby inwestycyjne samorządów. Korzyści z tego programu będzie czerpać społeczeństwo i cała gospodarka – powiedziała na spotkaniu w Krakowie prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Priorytetowe inwestycje

Bank Gospodarstwa Krajowego planuje na początku dwie pilotażowe edycje programu, pierwszą uruchomił 2 lipca. Pilotażowe nabory pozwolą zweryfikować priorytetowe dla samorządów obszary inwestycji.

Program obejmuje 35 obszarów gospodarki, a w pierwszym naborze priorytetami są

m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami.

– Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych pomoże odbudować gospodarkę po pandemii. Wierzę, że dzięki niemu wzrośnie jakość życia Polaków, którzy będą mogli korzystać z bezpiecznej, nowoczesnej infrastruktury. Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Jesteśmy dumni, że zrealizujemy program, który pomoże gospodarce, lokalnym społecznościom, a wiele z dofinansowanych inwestycji przyczyni się do budowania bardziej zrównoważonej gospodarki – powiedziała podczas spotkania prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Dzięki programowi skorzystają też przedsiębiorcy. Realizacja wielu inwestycji przypadnie lokalnym firmom. Rządowy program pomoże im w rozwoju biznesu, będzie też stymulował powstawanie nowych miejsc pracy.

– Podejmujemy to wyzwanie, zainspirowani historycznym programem Polski Ład. Robimy to w sposób odpowiedzialny, rzeczowy, mając świadomość ogromu  środków, które zostaną skierowane do samorządów – przekazał starosta krakowski Wojciech Pałka.

Zasady programu

W pierwszej, pilotażowej edycji programu każdy samorząd może złożyć maksymalnie 3 wnioski o dofinansowanie inwestycji. Proces odbywa się w pełni elektronicznie – w specjalnie przygotowanej aplikacji programu.

Bank Gospodarstwa Krajowego przyjmuje wnioski o dofinansowanie. Po zakończeniu naboru przekaże zbiorczy raport do komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta przygotuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów zdecyduje o przyznaniu dofinansowania. Informację o przyznaniu dofinansowania samorząd otrzyma w aplikacji, za pośrednictwem której złożył wniosek.

Program będzie się odbywał poprzez wystawianie promes przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aby JST mogła uruchomić przetarg, otrzyma od Banku Gospodarstwa Krajowego wstępną promesę, a po zakończeniu przetargu promesę inwestycyjną.

W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała 12 miesięcy lub krócej, Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaci środki z programu po zakończeniu realizacji inwestycji. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, samorząd otrzyma środki w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych jej etapów).

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"