Kultura, Ludzie z pasją, Z ostatniej chwili

Interpretacje Kacpra Dąbrowskiego drogą do międzynarodowego tytułu doktora sztuk

Opublikowano: 30 sierpnia, 2021 o 9:15 am   /   przez   /   komentarze (0)

Starosądeczanin Kacper Dąbrowski otrzymał oficjalne zaproszenie na międzynarodowe studia doktoranckie PhD. Na zachodzie to najwyższy poziom kształcenia akademickiego.

Kacper opowiedz nam proszę o Twoim nowym, edukacyjnym wyzwaniu.

Kacper: Na niemieckich uczelniach muzycznych, etapem kształcenia następującym po studiach magisterskich jest Konzert Examen bądź Solisten Konzert, są to studia dyplomowe równoważne z doktoratem, jednak po ich ukończeniu nie otrzymuje się tytułu naukowego, również ich charakter jest inny, oparty głównie na poszerzaniu repertuaru wykonawczego. Doktorat z dziedzin wykonawczych jest natomiast zupełną nowością. Możliwe jest to dzięki międzynarodowej kooperacji Niemiecko-Francuskiej. Właśnie dzięki niej można otrzymać międzynarodowy tytuł Ph.D. (Doctor of Philosophy) i studiować w trzech ośrodkach naukowo-artystycznych: Uniwersytetcie w Strasbourgu, Conservatoire et Académie Supérieure de Musique w Strasbourgu oraz Hochschule für Musik we Fryburgu. Równoczesne studiowanie w trzech językach: angielskim, francuskim i niemieckim, jest również niezwykłym atutem tych studiów.

To ogromne wyróżnienie!

Kaper: Szczególnym wyróżnieniem jest to, że propozycję objęcia opieki promotorskiej przyjęli: Prof. Dr. Ludwig Holtmeier, pianista, muzykolog, rektor Hochschule für Musik we Fryburgu, oraz flecistka Silvia Careddu, profesorka Conservatoire et Académie Supérieure de Musique w Strasbourgu, solistka L’orchestr National de France, była solistka Konzerthaus Berlin czy kultowej Filharmonii Wiedeńskiej – Wiener Philharmoniker. Współpraca z tymi doświadczonymi i utytułowanymi artystami to niezwykła okazja do zdobycia szczególnych umiejętności będących obecnie wykonawczymi trendami współczesnego świata muzyki klasycznej.

Domyślam się, że temat pracy naukowej już wybrany.

Kacper: Tak. Moja praca naukowa dotyczyć będzie fletowej muzyki okresu romantyzmu, która przez ostatni rok jest mi niezwykle bliska. W szczególności skupię się na twórczości „Beethovena fletu” Fryderyka Kuhlaua i jej zależnościach z muzyką samego Beethovena. Z tego powodu cieszę się na współpracę z Silvią, bowiem w ubiegłym roku, wraz z Emmanuelem Pahudem, flecistą-solistą filharmoników berlińskich, wydała ona płytę z muzyką wiedeńskiego klasyka. Album ten wpisuje się szczególnie w mój gust wykonawczy, co jeszcze bardziej motywuje mnie do naszej wspólnej pracy. Muszę zapewnić że mój plan na kolejne trzy lata, to nie tylko czas spędzony w bibliotekach między archiwaliami, lecz przede wszystkim na scenie, gdzie będę konfrontował moje muzyczne odkrycia.

Estrada to Twój żywioł. Nie da się tego ukryć.

Kacper: Z pewnością. Estrada jest dla mnie miejscem w którym artysta otwiera się na publiczność nie tylko pod względem swojej emocjonalności lecz także intelektu. Wykonawstwo wiąże się z nieustannym zadawaniem pytań i w gruncie rzeczy ciągłym poszukiwaniem znaczenia muzyki. Oczywiście forma wypowiedzi może się różnić, stąd, ogólnie rzecz biorąc, zauważalne jest bogactwo technik i stylów. Dla mnie jednak fascynacją, graniczącą z obsesją, jest balans między logiką a spontanicznością wypowiedzi. Staram się, by każda z moich interpretacji wsparta była solidnym fundamentem wiedzy, a emocjonalność stawała się nośnikiem Idei zapisanych przez kompozytora. To mogę przyjąć jako dewizę oraz motywację na kolejne lata kształcenia i odkrywania muzyki.

I tej motywacji nieustannie Ci życzymy!

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"