Kultura, Z ostatniej chwili
XIX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari przeszedł do historii
Koncertem Laureatów zakończył się w sobotę, 4 września 2021 roku, XIX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Przed widzami zgromadzonymi w sali widowiskowej Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu wystąpiło siedmioro artystów, zdobywców najwyższych nagród. Publiczność nie szczędziła braw, bo wszyscy zdawali sobie sprawę, że są świadkami rodzenia się nowych gwiazd.
Wieczór należał do zdobywców drugich nagród, osobno w kategorii głosów żeńskich i głosów męskich: Ketevan Chuntishvili, sopranistki z Gruzji i Davida Roy’a, barytona z Polski (przypomnijmy, pierwszych nagród jury nie przyznało). Artyści wystąpili na scenie po dwa razy. Ketevan Chuntishvili zaprezentowała recytatyw i arię Hrabiny z III aktu opery „Le nozze di Figaro” Mozarta (za co otrzymała także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Mozarta)oraz arię Manon z III aktu opery „Manon” Masseneta. David Roy natomiast wykonał recytatyw i arię Rodriga z III aktu opery „Don Carlo” Verdiego oraz arię Miecznika z II aktu opery „Straszny dwór” Moniuszki.
W koncercie udział także wzięli laureaci trzecich miejsc: Maria Polańska (mezzosopran, Polska), Andżelika Wiśniewska (mezzosopran, Polska), Stanisław Napierała (tenor, Polska) i Jakub Szmidt (bas, Polska). W ich wykonaniu zabrzmiały przeboje scen i estrad: Johanna Straussa, Richarda Straussa, Piotra Czajkowskiego i Ottorina Respighiego.
W Koncercie Laureatów wystąpiła także Zoya Petrova (sopran, Rosja), która zdobyła nagrodę za najlepsze wykonanie pieśni, w tym przypadku cyklu pieśni Sergiusza Rachmaninowa. Artystka zaprezentowała najsłynniejszą z nich: „Ne poi krasavica”.
Z powodu pandemii w finale artyści wystąpili nie z orkiestrą, ale z towarzyszeniem fortepianu. Śpiewakom akompaniowali pianiści: Anna Marchwińska, Dominika Peszko (której jury przyznało nagrodę dla najlepszego pianisty – akompaniatora) oraz Aleksander Teliga.
Koncert Laureatów poprzedziła uroczystość zakończenia Konkursu. Młodzi śpiewacy zostali obsypani nagrodami (pula wyniosła 97 tys. zł); otrzymali także wiele nagród rzeczowych i zaproszenia na koncerty.
Koncert Laureatów był także okazją do podziękowań. Listę występujących otworzyła Małgorzata Walewska, dyrektor artystyczna Konkursu, która podziękowała wszystkim pracującym przy tej imprezie. Zaś minister Tadeusz Deszkiewicz, doradca do spraw kultury Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, mówił: „Od 30 lat jestem związany z tym Konkursem, który jest dziełem prof. Heleny Łazarskiej i Antoniego Malczaka. Dziękuję obecnemu dyrektorowi, że kontynuuje to dzieło. To nie jest tylko promocja Nowego Sącza, ale także promocja Polski”. Jednocześnie Tadeusz Deszkiewicz podziękował Lilianie Olech, która od początku istnienia Konkursu czuwa nad jego organizacją.
W oficjalnej części uroczystości głos zabrała także Monika Gubała, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM, która odczytała adres gratulacyjny od Iwony Gibas, członka zarządu Województwa Małopolskiego skierowany na ręce Andrzeja Zarycha, dyrektora MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Część oficjalną zakończyło wystąpienie dyrektora Andrzeja Zarycha, który podziękował wszystkim za kształt tego konkursu, odbywającego się w trudnych pandemicznych warunkach. Od ministra Piotra Glińskiego poczynając, poprzez Marszałka Witolda Kozłowskiego, samorząd Województwa Małopolskiego, Martę Mordarską, radną województwa Małopolskiego i dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON, patronów medialnych, Małgorzatę Walewską a na jurorach, pianistach, sponsorach i pracownikach MCK SOKÓŁ kończąc. Jak na takie uroczystości przystało były kwiaty i gratulacje.
W uroczystości znalazł się wzruszający punkt programu. Profesor Ryszard Karczykowski, wielka gwiazda polskiej wokalistyki, kilkukrotny juror Konkursu, który przyjechał do Nowego Sącza, by posłuchać laureatów, został zaproszony na scenę, bo właśnie we wrześniu minęło 60 lat jego działalności zawodowej. Tadeusz Deszkiewicz odczytał list gratulacyjny od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
„Tu dziś jest kwiat wspaniałych głosów, spotkaliśmy się aby posłuchać laureatów” – mówił zaskoczony prof. Karczykowski. „Wokalistyka, była, jest i będzie i w to bardzo wierzę i w Was ta nadzieja. Mamy wielu wokalistów, którzy wspaniale reprezentują Polskę” – podkreślał Ryszard Karczykowski.
***
XIX Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari był bardzo udany. Przyniósł wiele artystycznych wzruszeń i ujawnił wiele wspaniałych głosów. „Wszyscy finaliści w pewien sposób mnie urzekli. Zafascynowała mnie ich niebywała wrażliwość, czasem także swoboda interpretacyjna i przede wszystkim wielki urok” – mówiła Małgorzata Walewska, przewodnicząca jury.
„Jestem pod ogromnym wrażeniem młodych artystów. Wszyscy, którzy się dostali do II etapu potrafią śpiewać. Niektórzy byli jeszcze bardzo młodzi, inni już dojrzali, ale generalnie poziom Konkursu był bardzo wysoki” – Michael Barobeck, juror Konkursu, dyrektor castingu Opery w Grazu.
Konkurs pokazał, że mimo trudnej pandemicznej sytuacji można było go bezpiecznie przeprowadzić. Udowodnił także, jak bardzo jest potrzebny młodzieży wokalnej i jak artyści tęsknili za możliwością wystąpienia na scenie przed publicznością, sprawdzenia się na scenie. Dlatego występom towarzyszyły ogromne emocje, często łzy albo euforia. Ponadto Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem publiczności. Po raz pierwszy był w całości – razem z Koncertem Laureatów – transmitowany przez internet, co przyciągnęło przed ekrany wielotysięczną publiczność.
Najlepszym podsumowaniem tygodnia przesłuchań będą zapewne słowa Stanisława Napierały, laureata III nagrody, wypowiedziane podczas sobotniej konferencji prasowej: „Pamiętajmy, że konkurs jest drogą do celu, a nie celem samym w sobie. Bo naszym celem jest scena i występowanie na niej”. I warto o tych słowach pamiętać.
Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć wszystkim młodym artystom, powodzenia, mądrości w podejmowaniu decyzji, szczęścia i odwagi by zawsze pielęgnować w sobie muzykę.
Przypomnijmy, że organizatorem XIX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Werdykt jury, poprzednie komunikaty, a także galeria zdjęć oraz nagrania wszystkich etapów przesłuchań oraz z Koncertu Laureatów dostępne są na stronie: www.adasari.pl.
XIX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu przeszedł do historii. Zapraszamy za dwa lata, na kolejną edycję!
Zmarł Janusz Szkaradek, właściciel firmy GLOBET. Miał 50 lat.
Stary Sącz pomoże Tele-Aniołowi w dotarciu do potrzebujących
Sądeczanin odpowie za kradzież roweru i posiadanie amfetaminy
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm