Edukacja, Z ostatniej chwili

Jedynka poznaje małe ojczyzny swoich Wyszehradzkich przyjaciół

Opublikowano: 18 października, 2021 o 6:46 am   /   przez   /   komentarze (0)

W dniach 24-26 września uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks prof Józefa Tischnera w Starym Sączy wraz z Panią Katarzyną Gurgul i Panią Anną Nalepą odwiedzili  Węgry w ramach projektu „ Kultywowanie tradycji krajów Grupy Wyszehradzkiej V4”.

Pierwszym krajem jak i koordynatorem projektu jest gmina Nezsa. Po przyjeździe uczniowie mieli możliwość zwiedzić najważniejsze miejsca miejscowości i poznać ich historię. Na szczególną uwagę zasługuje piękny budynek szkoły, w której odbywały się warsztaty. Dawny dworek jest nadal wynajmowany na imprezy okolicznościowe ze względu na swój wyjątkowy urok.

Podczas pobytu  uczniowie wzięli udział w warsztatach tradycyjnego rzemiosła. Czekało na nich wiele niespodzianek, jak np. jazda konna. Sobotnie popołudnie rozpoczęło się od pokazu tańców regionalnych, jednak największą atrakcją była parada dożynkowa ulicami miasteczka. Kolorowe stroje, przyozdobione wozy, muzyka i tańczący mieszkańcy wprowadzili wesoły, karnawałowy nastrój. Podczas parady mieli możliwość degustacji lokalnych słodkości.  Zakończeniem dnia był bal dożynkowy.

Ostatni dzień uczniowie spędzili w Wyszehradzie i to nie bez powodu. W tym roku wypada 30 rocznica podpisania Konwencji Wyszehradzkiej pomiędzy liderami Czechosłowacji, Polski i Węgier.  Kraje, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości. W ramach Grupy Wyszechradzkiej powstał Fundusz, dzięki któremu ten projekt mógł być  sfinansowany. Po zwiedzeniu ruin zamku i pałacu  otrzymali okolicznościowe pamiątki.

Połączenie folkloru i rękodzieła artystycznego z aktualnymi potrzebami młodzieży pokazuje, że tradycja jest  ważna w  rozwoju młodego pokolenia.  Podczas wyjazdu uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat lokalnych zwyczajów  oraz wykazali się świetnymi umiejętnościami komunikacji w języku angielskim.

oprac. szkolny koordynator projektu- Katarzyna Gurgul

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"