Kultura, Z ostatniej chwili

Promocja książki Emilki Kantor

Opublikowano: 4 listopada, 2021 o 6:03 am   /   przez   /   komentarze (0)

Kto w poniedziałkowe popołudnie przybył do sądeckiego Ratusza, ten spotkał się z niespełna osiemnastoletnią Emilką Kantor, która chorobę nowotworową przekuła na sukces literacki. W czasie swojego blisko rocznego pobytu w szpitalu napisała pełne optymizmu i humoru wierszyki okraszone ilustracjami. Zaproszeni goście recytowali wiersze z tomiku pt. „Książka wyjątkowa, autorka kolorowa”.

Na debiut literacki nowosądeckiej licealistki przybyli liczni goście: koleżanki i koledzy ze szkoły oraz dzieci z grup teatralnych Pałacu Młodzieży. Przybyli także i dorośli, aby wspierać Emilkę w walce o zdrowie, ale przede wszystkim, by podziwiać jej talent literacki i plastyczny.

Usłyszeliśmy zabawne wierszyki o ukochanych zwierzętach – tych domowych i dzikich, o warzywach i owocach, ale także ludziach. Wszystkie wesołe i kolorowe, takie jak Emilka. Wierszyki o psach i kotach recytowały uczestniczki grup teatralnych prowadzonych przez Agnieszkę Basiagę: Zosia Michalik i Aleksandra Małek. Historię o dzikich zwierzętach wzięła odważnie na siebie pisarka i poetka Ewa Stadtmüller, która przyczyniła się do wydania książki Emilki. Wiersz o człowieku nietuzinkowym – Panu Korneliuszu – przedstawiła zebranym Małgorzata Belska dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania.

W tej wyjątkowej książce jest tylko jeden wiersz mówiący o problemach i  trudnościach, z jakimi na co dzień boryka się ta cudownie kolorowa autorka. Emilka nadała mu tytuł „Zły raczek”. Ale nawet tutaj można odnaleźć dużą dozę optymizmu, nadziei i troski o innych chorych i cierpiących. Historię o „Złym raczku” przybliżyła Magdalena Majka zastępca prezydenta Nowego Sącza.

Na spotkanie z autorką przybyli ponadto: Adam Skwarło dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu, Marek Rylewicz dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej, Tomasz Połomski dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz z ramienia Pałacu Młodzieży wicedyrektor Antoni Reszkiewicz.

Program artystyczny przygotowali nauczyciele Pałacu Młodzieży. Instruktorka tańców grupowych Dorota Gwiżdż z zespołem „Pompon Team”, który zatańczył do piosenki „Jestem kotem” w wykonaniu Basi Gocek i Hani Kliś. Dziewczynki uczęszczają na zajęcia wokalne do Joanny Albrzykowskiej-Clifford. Część oficjalną zakończyła Karolina Sekuła utworem z repertuaru Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” z wiarą, że ludzi dobrej woli jest wciąż na świecie więcej, i że ich serca zawsze będą otwarte na drugiego człowieka w potrzebie. Karolina jest podopieczną Doroty Szymbary i Leszka Zygmunta ze Studia Piosenki Pałacu Młodzieży.

opr. Pałac Młodzieży

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"